Ile biletów PKP zostało sprzedanych w wakacje 2024?
Kolej staje się coraz popularniejszym środkiem transportu w Polsce. Dowodem na to jest rekordowa sprzedaż biletów, jaką odnotowano w wakacje. 18 sierpnia 2024 r. cieszył się największą frekwencją pasażerów. Koleje tego dnia przewiozły aż 307 tys. podróżnych. Sprawdź, ile osób wybrało pociąg na wakacyjny wyjazd.
Wakacje z PKP – ile osób zdecydowało się na podróż pociągiem?
O 1 czerwca do 31 sierpnia 2024 r. na usługi PKP InterCity zdecydowało się 23,2 mln podróżnych. Czy to dużo? Aby się o tym przekonać, wystarczy porównać te dane z liczbą pasażerów z poprzednich lat. W 2023 r. w okresie wakacyjnym pociąg wybrało 20,3 mln osób, a w 2022 r. 18,5 mln. Tendencja wzrostowa jest widoczna gołym okiem. Względem poprzednich lat, liczba klientów PKP wzrosła kolejno o 15% i 25%.
W wakacje z kolei korzystało średnio 252 tys. osób dziennie. Rekordowy okazał się 18 sierpnia, w którym bilety PKP kupiło 307 tys. podróżnych. To prawie dwa razy więcej niż w zwykły dzień poza sezonem, kiedy pociągami podróżuje 160–180 tys. osób. Jeśli chodzi o liczbę pasażerów w poszczególnych miesiącach, w czerwcu PKP wybrało 7,1 mln osób (14% więcej niż rok wcześniej). W lipcu pociągami podróżowało 7,9 mln pasażerów (12% więcej niż w 2023 r.), natomiast w sierpniu było to 8,2 mln, czyli 17% więcej niż w zeszłym roku.
Kto podróżował pociągami w wakacje 2024?
W wakacyjną podróż pociągiem wybrało się 23,3 mln osób. Wśród nich było 1,4 mln seniorów, 292 tys. pasażerów z niepełnosprawnościami, 3,5 mln dzieci i uczniów, a także 2,7 mln studentów. Podróżni zabrali ze sobą łącznie 231 tys. rowerów i 95 tys. zwierząt.
Obsłużenie tak dużej liczby pasażerów nie byłoby możliwe bez odpowiedniego przygotowania. Przewoźnik z okazji wakacji uruchomił 98 dodatkowych pociągów, a do tego wzmocnił 3136 pociągów 5199 wagonami. Co więcej, InterCity zrealizowano również 170 przejazdów w podwójnym zestawieniu pociągów, takich jak Pendolino, Flirt, Dart oraz ED74. Nie można zapomnieć o obsłudze ruchu pasażerskiego, która w wakacje miała ręce pełne roboty. Od lipca do sierpnia 2024 r. wzmożony ruch pasażerski obsługiwało 2268 pracowników drużyn konduktorskich, 1424 maszynistów, 2406 pracowników technicznych i 212 informatorów mobilnych.
Jakie były najpopularniejsze kierunki wakacyjne w 2024 r.?
Pasażerowie najczęściej podróżowali pomiędzy dużymi miastami, takimi jak Kraków, Warszawa, Poznań i Wrocław oraz popularnymi miejscowościami turystycznymi. Co ciekawe i zaskakujące, w czołówce najchętniej odwiedzanych miast nie znalazło się Trójmiasto. Tegorocznym liderem okazał się Kołobrzeg. Tuż za nim uplasował się Koszalin, a na trzeciej pozycji znalazło się Zakopane. Czołówkę najpopularniejszych miejscowości turystycznych zamykają Międzyzdroje i Władysławowo.
Pociągiem na wakacje – czy w przyszłym roku padnie kolejny rekord?
Popularność kolei rośnie w ekspresowym tempie. Wpływ na to ma zmodernizowana infrastruktura, coraz więcej interesujących połączeń pomiędzy największymi i mniejszymi miastami, a także obecność szybkich pociągów, takich jak Pendolino. Co więcej, ludzie chcą ograniczać efekt cieplarniany, więc wybierają ekologiczne środki transportu. W porównaniu z samochodem i samolotem, to właśnie pociągi generują najmniejszą ilość dwutlenku węgla. Przewiduje się, że w czasie kolejnych wakacji na podróż składami PKP postawi jeszcze więcej Polaków.
Zarząd PKP chce zapewnić pasażerom jak najlepsze warunki podróży. Spółka ogłosiła przetargi na nowe pociągi dużych prędkości, które mają dołączyć do posiadanych już 20 składów Pendolino. Dodatkowo przewoźnik planuje kupno elektrycznych zespołów trakcyjnych, jedno- i dwupokładowych. Pociągi piętrowe będą dla podróżnych dużą nowością. Obecnie na polskich torach takich składów używa się jedynie kilka. Co więcej, PKP planuje modernizację nie tylko taborów, ale również infrastruktury kolejowej. Do tego chce podnieść jakość świadczonych usług – jazda pociągiem ma być kojarzona z komfortem, a kolej ma być pierwszym wyborem podróżnych.
tekst płatny