Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

MDK-DŚT, ROK i Muzeum Północno-Mazowieckie zapraszają starszych i młodszych

Wernisaż wystawy fotograficznej Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego „Trzy sonety”. Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Prelekcja i zwiedzanie wystawy bursztynu oraz kontynuacja akcji „Oddaj dziecko do Muzeum!” - jest w czym wybierać w trwającej już, przedświątecznej gorączce. Można też wybrać się na rockowy koncert do pubu „Pod ratuszem” i wziąć udział w powstającym w jego trakcie teledysku.

W piątek warto odwiedzić Galerię Pod Arkadami Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych na Starym Rynku. O godzinie 18:00 zostanie w niej otwarta wystawa fotografii „Trzy sonety”. To wspólne dzieło dwóch artystów, Romana Krawczenko i Ryszarda Karczmarskiego, którzy, zainspirowani „Sonetami krymskimi”, wybrali się w podróż na Krym śladami Adama Mickiewicza, co udokumentowali. „Pomysł podróży na Krym szlakiem zrodził się 2012 roku w Chełmie po spotkaniu z Romanem Krawczenko, a zrealizowany został rok później, gdy Ryszard Karczmarski gościł u swojego ukraińskiego kolegi w Bakczysaraju. Wspólnie wyruszyli w podróż zainspirowani najwybitniejszym dziełem polskiej liryki” - informują organizatorzy. Wstęp wolny. 

W sobotę o godz. 10:00 na Starym Rynku w Łomży żołnierze dobrowolnej służby wojskowej słoża przysięgę wojskową. 

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę na kolejne wydarzenie towarzyszące jubileuszowej wystawie czasowej „Bursztyn. Dar prastarych drzew”. O godzinie 13:00 Katarzyna Kwiatkowska z warszawskiego Muzeum Ziemi PAN wygłosi prelekcję „Co o bursztynie wiedzieć trzeba”. Wstęp wolny. Uczestnicy prelekcji będą mogli po jej zakończeniu obejrzeć wystawę za darmo, oprowadzeni przez autorów: prelegentkę i Jerzego Jastrzębskiego, starszego kustosza Działu Bursztynu Muzeum Północno-Mazowieckiego. Wystawa „Bursztyn. Dar prastarych drzew” prezentuje unikalne obiekty ze zbiorów warszawskiego Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Bursztynu, oddziału Muzeum Gdańska oraz muzeum łomżyńskiego, dopełnione zdjęciami i multimediami.

W sobotni wieczór zwolennicy hard 'n' heavy i siarczystego rock 'n' rolla nie mogą przegapić koncertu w pubie „Pod ratuszem”. Zagra w nim, doskonale w Łomży znane, trio Togüslav Brandt, promujące najnowszy, drugi już w dyskografii grupy, album „Piąty wymiar”. Zespół zapowiada, że w czasie koncertu będą rejestrowane ujęcia do najnowszego teledysku. Początek koncertu o godzinie 19:30, bilety w cenie 25 zł. 

W niedzielę o godzinie 10:00 w siedzibie Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży (ul. Małachowskiego 4) rozpoczną się Mikołajkowe Targi Twórczości Artystycznej. Będzie można kupić artystyczne rękodzieło, świąteczne ozdoby i wyroby bożonarodzeniowe w dużym wyborze. 

Jednocześnie będzie trwać XIII Festiwal Piosenki Świątecznej-Gwiazdkowe Nutki 2023, zostanie również podsumowany dziecięcy konkurs plastyczny „Tradycje bożonarodzeniowe”. Wstęp wolny. 

Z kolei o godzinie 11:00 w Muzeum Północno-Mazowieckie  odbędą się dwugodzinne zajęcia z cyklu „Oddaj dziecko do Muzeum!” dla 7-11-latków, zaplanowane w dwie kolejne niedziele handlowe. Na te zajęcia pod kierunkiem Anny Bureś (wykonywanie ozdób świątecznych z szyszek) nie ma już miejsc. Można jeszcze zapisać się na kolejne, 17 grudnia, kiedy również w godzinach 11:00-13:00, dzieci wraz Agnieszką Chojnowską będą robić różne drobiazgi z masy porcelanowej na zimno, świetne nie tylko jako świąteczne dekoracje. Koszt zajęć to 20 zł od osoby. 

We wtorek 12 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna organizuje w Hali Kultury spotkanie z Igorem Iwaszko. „Igor Iwaszko - z wykształcenia psycholog i fotograf. Z pasji fotografik. Zamienił życie w mieście na małą wioskę pośród biebrzańskich bagien, które jak sam mówi, są dla niego domem i treścią życia. Publikował zdjęcia i artykuły w prasie i w albumie „Dolina Biebrzy”, jego prace były wyróżnione ma ogólnopolskim konkursie fotografii ojczystej „Między niebem a ziemią” i prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych” - podają organizatorzy. Spotkanie, połączone z wystawą „Woda”, poprowadzi Grzegorz Błachowski. Początek o godzinie 18:00, wstęp wolny.  

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę