Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 listopada 2024 napisz DONOS@

Ashwagandha i zdrowie serca. Jak adaptogen korzystnie wpływa na układ krążenia?

Choć zwykło się mówić, że to nowotwory zbierają największe śmiertelne żniwa, to w krajach zachodnich najwięcej osób umiera z powodu chorób układu krążenia. Stanowią one konsekwencje niewłaściwej diety, niedostatecznej aktywności fizycznej, stosowania używek i nadmiernego stresu. Człowiek może zrobić wiele, aby uniknąć miażdżycy, nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Kluczową rolę odgrywa zmiana stylu życia. Zdrowiu służy zastąpienie tłuszczów nasyconych i trans ich zdrowszymi odpowiednikami. Podobnie działa regularna aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz przyswojenie technik relaksacyjnych. Dobrym rozwiązaniem wydaje się też ashwagandha. Jak wpływa na układ krążenia?

Jak stres podwyższa „zły” cholesterol?

Stres wpływa na funkcje całego organizmu. Długotrwałe napięcie nerwowe przynosi daleko idące konsekwencje, które często okazują się zaskakujące. Pod jego wpływem włosy przechodzą w fazę telogenową i zaczynają wypadać. Skóra wytwarza za dużo łoju, który stanowi czynnik prozapalny. Co ciekawe, chroniczny stres skutkuje także wzrostem stężenia triglicerydów i „złego” cholesterolu we krwi. Zwiększa to ryzyko rozwoju miażdżycy, udaru mózgu i zawału serca. Człowiek potrzebuje cholesterolu, ponieważ wchodzi on w skład błon komórkowych. Nie służy mu nadmiar tego związku o charakterze tłuszczowym. „Zły” cholesterol to LDL, jest on transportowany przez lipoproteiny o niskiej gęstości. Jego ilość gwałtownie wzrasta w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Skutkuje to odkładaniem płytki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych. W miarę upływu czasu obserwuje się zmniejszenie ich przepustowości. Ograniczony przepływ krwi zwiększa ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia.

W jaki sposób kortyzol obciąża serce?

System krwionośny jest szczególnie narażony na zgubne skutki stresu. Kortyzol, który uwalniają nadnercza w stanach napięcia nerwowego, ma zwiększyć szanse na przetrwanie. Wspomniany hormon spowalnia pewne procesy, m.in. trawienie i syntezę komórek odpornościowych, jednocześnie intensyfikując przebieg innych. Mięśnie szkieletowe odgrywają kluczową rolę w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Człowiek wykorzystuje je zarówno do walki, jak i ucieczki. Pełnią swoją funkcję wówczas, gdy zostają odpowiednio dotlenione i odżywione. Kortyzol sprawia, że serce szybciej pompuje krew do mięśni. Jednocześnie uwalnia rezerwy glukozy z wątroby. Wszystko to skutkuje uruchomieniem mechanizmu: „uciekaj albo walcz”.

Kiedy stres utrzymuje się tylko przez chwilę, stosunkowo mało obciąża serce. Niestety, coraz więcej osób boryka się z przewlekłym napięciem nerwowym. Sprzyjają mu czynniki takie jak niepewność jutra i nadmiar oczekiwań ze strony otoczenia. Pewne problemy trudno rozwiązać z dnia na dzień. Wiele rzeczy pozostaje poza kontrolą jednostki. Wymaga to zaakceptowania nieprzewidywalności losu i wykształcenia elastyczności psychologicznej. Niska tolerancja stresu wiąże się z nadmiarem kortyzolu w organizmie, co skutkuje zwiększoną pracą serca. Wspomniany mięsień pompuje krew intensywnie, co w dłuższej perspektywie prowadzi do jego nadmiernego obciążenia. Osoby, które zmagają się z chronicznym napięciem nerwowym, częściej cierpią również na nadciśnienie tętnicze.

Dlaczego warto sięgać po adaptogeny w sytuacjach stresowych?

Długotrwały stres ma zgubny wpływ na zdrowie, dlatego poszukuje się sposobów na jego redukcję. Jednym z nich są adaptogeny. Pod tym terminem kryją się rośliny i grzyby, które słyną z tego, że normalizują procesy zachodzące w ustroju. Jednocześnie podnoszą nieswoistą i holistyczną tolerancję na stresory. Adaptogeny przywracają stan wewnętrznej równowagi i prawidłowe funkcje organizmu. Obecnie cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na brak właściwości toksycznych i uzależniających.

Jak ashwagandha wspiera zdrowie serca i układu krążenia?

Ashwagandha to jeden z najpopularniejszych adaptogenów, który posiada właściwości tonizujące i wyciszające. Rekomenduje się suplementację witanii ospałej w stanach wzmożonego napięcia nerwowego. Wspomniana roślina optymalizuje bowiem stężenie kortyzolu. Wysoki poziom hormonu stresu wywiera negatywny wpływ na serce i układ krążenia. Ashwagandha obniża jego koncentrację, przez co służy poprawie zdrowia i samopoczucia.

Stwierdzono, że regularne przyjmowanie ashwagandhy prowadzi do polepszenia profilu lipidowego. Obserwuje się spadek stężenia triglicerydów i „złego” cholesterolu, przy jednoczesnym wzroście „dobrego”. Witania ospała wspiera zatem profilaktykę miażdżycy.

Jednocześnie witania ospała normalizuje ciśnienie tętnicze. Podwyższone zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca. Ma też negatywny wpływ na cały układ krążenia.

Ashwagandha stanowi bogate źródło antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Ich nadmiar skutkuje zniszczeniem struktur komórkowych. Witania ospała neutralizuje wolne rodniki, dlatego wspiera zdrowie układu krążenia.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę