Przemysław Adamowski w sprawie wycinki drzew w Skansenie
Szanowna Redakcjo, nawiązując do artykułu dotyczącego masowej wycinki drzew na terenie Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie chciałbym dokonać stosownego sprostowania.
Z treści artykułu oraz z wypowiedzi obecnej dyrekcji skansenu wynika, że jako konserwator muzealiów i uczestnik zespołu typującego drzewa do wycinki, zaaprobowałem plan usunięcia aż 107 drzew. Twierdzenie to nie jest zgodne z prawdą, ponieważ mój udział w tych czynnościach zakończył się przy ilości około 50-60 drzew, z bardzo wyraźnie sformułowanym zastrzeżeniem, że chodzi tu w zdecydowanej większości o prace pielęgnacyjne, a nie o wycinkę. Procedurę dalszego typowania drzew prowadził na polecenie dyrekcji kierownik działu administracyjno-technicznego bez mojego udziału.
Pani dyrektor Skansenu argumentuje swoje zamiary między innymi treścią powstałego na zlecenie poprzedniego dyrektora placówki, raportu z kwietnia 2023r., którego jestem autorem. Przedstawiam w nim wstępną analizę stanu zachowania substancji zabytkowej skansenu. W opracowaniu tym, przedstawionym członkom Rady Programowej skansenu podczas jej pierwszego posiedzenia, wskazuję na zależność stanu drewnianych obiektów budowlanych od gęstej i rosnącej zbyt blisko zabudowań zieleni, sugerując prace wycinkowe i pielęgnacyjne. W raporcie wspominam także o masztach odgromowych oraz o wąwozie, w którym zalegają znaczne ilości przewróconych drzew, chrust i sterty liści, stanowiące w przypadku długotrwałej suszy ogromne niebezpieczeństwo pożarowe. Nigdzie jednak nie sugeruję wycinki masowej, a tym bardziej prowadzonej w bezpośrednim sąsiedztwie wąwozu, którego stoki określane są jako teren osuwiskowy i potrzebują dodatkowego ukrzepienia nowymi nasadzeniami.
Twierdzę jednoznacznie, że wycinka drzew, a w szczególności pielęgnacja zieleni wysokiej są niezbędne dla właściwego funkcjonowania skansenu. Procedury te muszą być jednak poprzedzone opracowaniem wieloletniego programu renowacji zieleni, co sugerowałem już w 2023 r., zapraszając kilkukrotnie do skansenu wyspecjalizowane w tej dziedzinie firmy arborystyczne.
Uznając stan zadrzewienia terenu za wartość wręcz wizerunkową (ciągle zastrzegając konieczność przeprowadzenia niezbędnych wycinek i pielęgnacji w rozsądnej proporcji) uzyskałem pełną aprobatę poprzedniego dyrektora na wykonanie projektu zewnętrznego oświetlenia ekspozycyjnego, podkreślającego walory widokowe przestrzeni skansenu po zmroku. Głównym elementem tego zamierzenia są szpalery wysokich drzew rosnących w bezpiecznej odległości od krawędzi skarp i wzdłuż ścieżek dla zwiedzających oraz kępy drzew posadowione w bezpiecznym dystansie od obiektów budowlanych. Oświetlenie ekspozycyjne terenu ma stanowić dodatkową atrakcję dla zwiedzających i uczestników imprez plenerowych, odbywających się po zmroku, np. wieczornych koncertów lub "Nocy Muzeów" i jako takie stało się integralnym elementem wykonanego w ubiegłym roku projektu budowy II etapu sieci zasilającej skansen.
Niniejszym odcinam się od pomysłu masowej wycinki drzew na terenie Skansenu Kurpiowskiego, apelując równocześnie o głębsze zastanowienie, rozwagę i korzystanie podczas planowania wszelkich prac projektowych, renowacyjno-budowlanych lub porządkowych z opinii specjalistów.
Z poważaniem
Przemysław Adamowski