Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Trzeci Bieg Pamięci Ofiar Katynia

Minutą ciszy, zapaleniem zniczy na tamtejszych grobach i odśpiewaniem hymnu państwowego rozpoczął się trzeci Bieg Pamięci Ofiar Katynia zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Ofiar Katynia w Jeziorku. „Tu zwycięstwo nie jest najważniejsze. Tu liczy się pamięć” - mówiła startującym dyrektor Beata Sejnowska-Runo.

Trzecia edycja leśnego biegu zgromadziła na starcie prawie 90 zawodników, od przedszkolaków po dorosłych. Najmłodsi mieli do pokonania około 140metrów, nieco starsi z klas 1-3 już około 200 metrów, a uczniowie z klas 4-6 mieli do pokonania już 600 metrów. Młodzieży z klas 7-8 i dorosłym wyznaczono dystans 1700 metrów. Głównym organizatorem, autorem trasy i koordynatorem zawodów był uczący w szkole wychowania fizycznego Krzysztof Blusiewicz. 

Zawody odbyły się w szczególnym miejscu, wśród grobów 170 Polaków zamordowanych przez Niemców latem 1942 i 1943 roku w Lesie Jeziorkowskim.

- To miejsce z jednej strony jest na tyle świętym miejscem, że nie można naruszać jego pokoju, ciszy, powagi, ale z drugiej strony czy znamy lepsze miejsce, żeby krew męczenników do nas przemówiła w sposób bardziej sugestywny, mocny,  przekonywający, krzepiący naszą tożsamość narodową? Ja takiego miejsca blisko nas w gminie Piątnica nie znam – mówiła dyrektor Beata Sejnowska-Runo. - Dlatego dzisiaj robimy taki pomost duchowy od tego miejsca pamięci narodowej w Jeziorku po Las Katyński, las w Charkowie, Miednoje. Przywołujemy pamięć ich wszystkich, bo oni zginęli za naszą ojczyznę. 

Pani dyrektor przypomniała o dwóch ofiarach zbrodni katyńskiej, urodzeniem związanych z Jeziorkiem. To Stefan Najda, któremu pod szkołą w ubiegłym roku posadzono dąb pamięci. Był policjantem zamordowanym strzałem w tył głowy w Twerze. Drugim jeziorkowiakiem był Antoni Jarosiński, dowódca baterii 32 Pułku Artylerii Lekkiej Dywizjonu Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu, zamordowany w Katyniu. 

Część sportową rozpoczęła rozgrzewka. Uczestnikami zawodów była głównie młodzież ze szkół Gminy Piątnica. W ostatniej kategorii udział wzięli także dorośli, których biegnących z dumą oklaskiwały ich dzieci. 

Wspaniałe rodzinne wydarzenie, które poza aktywnością i sportem, przypomina o historii, której nie można zapomnieć. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę