KRUS podsumował wypadki i choroby zawodowe na wsi w 2024 roku
Jest coraz bezpieczniej - ocenia Biuro Prewencji Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które podsumowało statystyki wypadków w rolnictwie w roku 2024.
W roku 2024 do oddziałów regionalnych i terenowych placówek KRUS w całym kraju zgłoszono 9.930 wypadków. To o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Za wypadki przy pracy rolniczej, w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, uznano 9.378 zdarzeń – o 733 mniej niż w poprzednim roku. Wypłacono 7.835 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, tj. o 7,0% mniej niż w 2023 roku. Wydano także 2.563 decyzje odmowne, o 10 procent mniej niż rok wcześniej.
Najwięcej osób zostało poszkodowanych wskutek upadków: 4.087, co stanowiło 52,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań. Druga w kolejności przyczyna szkód dla zdrowia rolników to uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta. Nieco ponad 10 procent wypadków to efekt pochwycenia bądź uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń. Wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym w 2024 roku wyniósł 7,8 wypadków na 1.000 ubezpieczonych. Najwyższą wypadkowość odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim (10,7), podlaskim (9,9), wielkopolskim (9,1), łódzkim (8,9), a najniższą w województwach: śląskim (3,9) oraz opolskim (4,3) i małopolskim (5,4).
W roku 2024 wypłacono 38 jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadków śmiertelnych. Przez trzy wcześniejsze lata liczba wypadków śmiertelnych była wyższa, trzymała się na stałym poziomie i wynosiła 45 rocznie.
Rolnicy zgłosili również 283 wnioski o jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek choroby zawodowej. To o 5,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Pod wieloma względami można zatem uznać rok miniony za zupełnie dobry w kontekście skali wypadków na wsi. Spada ich łączna liczba, zmniejsza się wielkość wskaźnika największych tragedii – wypadków śmiertelnych. Wpływ na to ma zapewne rosnąca świadomość rolników, postępujące unowocześnienie parku maszyn i urządzeń, a także silna aktywność KRUS w obszarze prewencji oraz promocji zasad bezpieczeństwa pracy i życia na wsi.
źródło: KRUS