Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@
10.jpg

Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji

Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie zakończyło realizację projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Przez cztery miesiące odbyło się kilka wydarzeń, od różnorodnych prelekcji do sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu-etos i wartości”. Namacalne efekty projektu to wznowienie poszukiwanych książek o rodzinie Lutosławskich oraz o Romanie Dmowskim. Wszystko to było możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Realizacja projektu „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” wpisuje się w wieloletnią i systematyczną działalność naukową i popularyzatorską drozdowskiego muzeum, dotyczącą ziemiaństwa, znaczoną kolejnymi spotkaniami, sesjami i konferencjami naukowymi oraz licznymi publikacjami. Dzięki środkom z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego pracownikom muzeum udało się stworzyć cykl różnorodnych wydarzeń, przybliżających rolę oraz zasługi ziemiaństwa na wielu płaszczyznach służby ojczyźnie, szczególnie w kontekście działań związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji ” był też doskonałą okazją do zastanowienia się nad pamięcią historyczną i znaczeniem kultury oraz etosu ziemiaństwa dla współczesnych Polaków.

Inauguracją wydarzeń w jego ramach była sierpniowa prelekcja dr. Tomasza Pruszaka, historyka sztuki i obyczaju, zatytułowana „Ziemiański savoir-vivre przy stole”, która przybliżyła słuchaczom zebranym w siedzibie muzeum zasady zachowania się przy stole oraz sposoby jego nakrycia w domach ziemiańskich okresu międzywojnia, spotykając się ze sporym zainteresowaniem.

2.JPG

Jeszcze tłumniej było na sesji naukowej „Polskie ziemiaństwo w służbie narodu-etos i wartości” 20 października w Domku Pastora. Na część wykładową złożyło się pięć prelekcji: „Polskie ziemiaństwo w walce o odzyskanie i obronę niepodległości” dr. Marcina Schirmera, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, „Wpływ ziemiaństwa na polską kulturę” dr. Macieja Rydla, wiceprezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, „Działalność dobroczynna polskiego ziemiaństwa” Piotra Szymona Łosia, członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, „Rola społeczno-kulturowa polskich ziemianek” dr Bogusławy Szczerbińskiej oraz „Etos ziemiański według Lutosławskich” Tomasza Szymańskiego, kustosza Muzeum Przyrody–Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Sesję dopełniła wystawa malarstwa „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla”, a jej integralną częścią była również debata „Jakie znaczenie dla współczesności ma historia i etos ziemiaństwa polskiego?”, podczas której wywiązała się bardzo interesująca dyskusja. Podobnie było 10 listopada w Drozdowie, bowiem prowadzone przez Tomasza Szymańskiego spotkanie z Marcinem Schirmerem również zakończyło się licznymi pytaniami do prelegenta. Dr Schirmer przybliżył uczestnikom spotkania tematykę zaangażowania ziemian w obronę Polski podczas wojny polsko-bolszewickiej, prezentując przy tej okazji również swą najnowszą książkę, „Polscy ziemianie w obronie ojczyzny podczas wojny z bolszewikami 1919–1921”.

4.JPG

Jest to pierwsza publikacja analizująca wkład ziemian w tę wojnę, mająca formę monografii o charakterze albumowym, zawierająca wiele unikalnych fotografii oraz dokumentów. Książkę można było kupić podczas spotkania i podobnie będzie już w styczniu przyszłego roku, kiedy odbędzie się promocja dwóch publikacji, wydanych dzięki projektowi „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji”. Pierwszą będzie wznowienie, wydanej oryginalnie cztery lata temu we współpracy z Fundacją Sztuk i Dialogu i już niedostępnej, z racji rozejścia się całego nakładu, pozycji Koniec świata Lutosławskich Danuty i Aleksandra Wroniszewskich. To bardzo ciekawe i kompleksowe ukazanie historii rodu Lutosławskich w związku z Drozdowem, od końca XVIII stulecia aż do lat 90. ubiegłego wieku. Jeszcze bardziej unikalne będzie kolejne wydawnictwo, reprint opublikowanych w roku 2001 przez Akademię im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, wspomnień Marii Niklewiczowej Pan Roman. Wspomnienia o Romanie Dmowskim”. Jest to, obok książki „Roman Dmowski. Człowiek, Polak, Przyjaciel” Izabelli Wolikowskiej, jedyny tak wnikliwy i ujęty z osobistej perspektywy, portret Romana Dmowskiego, co było możliwe dzięki temu, że przez wiele lat przyjaźnił się on z Lutosławskimi i Niklewiczami, a w Drozdowie spędził ostatnie miesiące życia.

Projekt „Polski ziemianin w służbie narodu i tradycji” został zrealizowany przez Muzeum Przyrody–Dwór Lutosławskich w Drozdowie dzięki dofinansowaniu ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

tekst płatny

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę