Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 29 grudnia 2024 napisz DONOS@

Bieganie - Dlaczego warto biegać? Jakie korzyści zdrowotne przynosi ta forma ruchu?

Główne zdjęcie
Bieganie

Bieganie zaliczane jest do grupy tych nielicznych aktywności fizycznych, które w rzeczywistości można uprawiać bez szczególnych przygotowań, czy też nakładów finansowych. Jeśli pokochamy tą formę ruchu, w której najważniejsze są motywacja i wytrwałość, to względnie szybko będziemy mogli cieszyć się z mnogich efektów zdrowotnych, jakie nam ona przyniesie, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

Bieganie zaliczane jest do grupy tych nielicznych aktywności fizycznych, które w rzeczywistości można uprawiać bez szczególnych przygotowań, czy też nakładów finansowych. Jeśli pokochamy tą formę ruchu, w której najważniejsze są motywacja i wytrwałość, to względnie szybko będziemy mogli cieszyć się z mnogich efektów zdrowotnych, jakie nam ona przyniesie, zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej.

W rzeczywistości, bieganie zawdzięcza swoją popularność także temu, iż biegać można niemalże wszędzie i o każdej porze. W przeciwieństwie do ćwiczeń, które odbywają się w zamkniętych halach, takich jak siłownie, baseny, czy też wymagają zgrania się czasowo z innymi ludźmi, bieganie pozostawia nam pod tym kątem naprawdę dużo swobody.

Jak zacząć biegać?

Zacząć biegać może praktycznie każda osoba (niezależnie od wieku), która nie ma przeciwwskazań lekarskich co do tej formy aktywności fizycznej. Do biegania wystarczy odrobina wolnego czasu, para sportowych butów i jakiś wygodny ubiór.

Statystyki wykazują, iż ze względu na podjęcie prób biegania w niewłaściwy sposób, większość początkujących biegaczy po pierwszych przygodach z tą formą ruchu, zarzuca myśl o bieganiu przynajmniej na kolejny rok.

Jeśli nigdy wcześniej nie biegaliśmy, lub minęły co najmniej 2 miesiące od naszego ostatniego treningu, pamiętajmy o zachowaniu rozwagi! Początkowo staramy się biegać lekkim truchtem i robimy to w sposób taki, aby nie przesadzać z wysiłkiem. To, jak będą wyglądały nasze pierwsze treningi, w dużym stopniu zależy nie tylko od kondycji fizycznej, ale także od naszej motywacji.

Jednym ze sposobów na stopniową poprawę formy jest bieganie interwałowe. Na czym polega ta forma ruchu? Bieg przerywany jest co 2 minuty marszem, który także trwa 2 do 3 minut – w zależności od naszej kondycji. Z czasem – gdy nasza wytrzymałość fizyczna ulega poprawie - wydłużamy czas biegu, a także odległość jaką pokonujemy truchtem (który stopniowo zamieniamy w bieg), a tym samym czas marszu skracamy.

Po co w ogóle biegać?

Powszechnie wiadomo, że ruch to zdrowie. Ale czy na pewno? Otóż, w przeciwieństwie do niektórych form aktywności fizycznych, które w rzeczywistości mogą przyczyniać się do poważnych problemów ze zdrowiem, pod tym względem bieganie niesie za sobą niemalże same korzyści.

Żaden trening nie gwarantuje natychmiastowych rezultatów, jednak bieganie to jedna z form aktywności, która daje naprawdę imponujące efekty.

Zdjęcie 2.jpg

Jakie korzyści zdrowotne przynosi bieganie?

Bieganie dobrze wpływa na cały organizm. Usprawnia układ krążeniowy i wzmacnia serce. Bieganie pomaga zapobiegać utracie masy kostnej związanej z wiekiem. Badania dowodzą, że seniorzy, którzy regularnie biegają, cieszą się lepszym zdrowiem umysłowym, mają lepszą koncentrację oraz pamięć.

Bieganie ogranicza ryzyko rozwoju niektórych nowotworów, niweluje efekty codziennego stresu, poprawia kondycję układu oddechowego, układu krwionośnego i wzmacnia stawy.

Pierwsze efekty biegania, w postaci ogólnej poprawy kondycji i wydolności fizycznej, można zauważyć już po dwóch tygodniach regularnych ćwiczeń. Ważne jest jednak, aby biegać minimum 3 razy w tygodniu po 15 minut. Po miesiącu, czas spędzający na bieganiu można – i powinno się - zacząć wydłużać, ale należy to robić bardzo stopniowo.

Pomiędzy drugim, a czwartym tygodniem biegania, niekiedy nieco później, zaczną być widoczne pozytywne zmiany w sylwetce. W kolejnym etapie nastąpi silna i długotrwała poprawa samopoczucia, lepsza odporność na infekcje.

Badania dowodzą, iż osoby regularnie biegające, o wiele lepiej radzą sobie ze stresem. Dzieje się to dlatego, iż bieganie zwiększa produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonina oraz noradrenalina i sprawia, że mózg sprawniej się regeneruje.

Bieganie może nam przynieść cały szereg korzyści zdrowotnych. Więcej informacji na ten temat, łącznie z odnośnikami do badań, znajdziesz w artykule pt. Dlaczego warto biegać? 8 istotnych powodów by zacząć biegać już teraz

 

Czy od biegania się chudnie?

Wiele osób zastanawia się, czy bieganie sprzyja odchudzaniu. Chudnięcie bywa procesem wymagającym czasu, a bieganie może je owszem wspomagać, jednak należy uzbroić się w cierpliwość, gdyż nie osiągniemy spektakularnych efektów zaledwie po kilku treningach. Każda regularnie wykonywana aktywność fizyczna, nie tylko zwiększa zapotrzebowanie energetyczne organizmu, przez co można jeść więcej, a przy tym nie przybierać na wadze, ale dodatkowo poprawia przemianę materii, co sprzyja utrzymaniu smukłej i sportowej sylwetki.

tekst płatny

JJS
śr, 13 października 2021 12:28
Data ostatniej edycji: śr, 13 października 2021 12:32:47

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę