Oficjalni europosłowie
Barbara Kudrycka z Platformy Obywatelskiej i Bogusław Rogalski z Ligi Polskich Rodzin - to kandydaci, którzy wygrali mandat europarlamentarzysty w okręgu wyborczym obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie.
Oficjalne wyniki wyborów do PE w okręgu nr. 3 (województwo warmińsko - mazurskie, podlaskie)
Nazwiska kandydatów na listach w kolejności alfabetycznej.
Troje do Brukseli
Barbara Kudrycka z Platformy Obywatelskiej, Bogusław Rogalski z Ligi Polskich Rodzin i Bolesław Borysiuk z Samoobrony – to najprawdopodobniej ci, którzy wygrali mandat europarlamentarzysty w okręgu wyborczym nr 3. Okręg obejmował dwa województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. Są to nieoficjalni zwycięzcy niedzielnych wyborów europejskich.
Oficjalne wyniki wyborów na terenie byłego województwa łomżyńskiego
Dane z Delegatury Państwowej Komisji Wyborczej w Łomży: Odanno łącznie 43 346 ważnych głosów. Liga Polskich Rodzin - 12305 głosów - 28% Samoobrona - 8022 głosów - 18% Platforma Obywatelska - 7028 głosów - 16% PiS 4731 głosów - 11% PSL 4469 głosów - 10% SLD 1829 głosów - 4%
Jarota przed Pędzińskim i Piorunkiem
Jan Jarota (1255 głosów) zdobył największe poparcie łomżan w niedzielnych wyborach europejskich. Kandydat Ligi Polskich Rodzin wygrywał w 16 z 33 usytuowanych w Łomży obwodów do głosowania. Na drugiej pozycji uplasował się Waldemar Pędziński z Prawa i Sprawiedliwości - zdobył on 1152 głosy. Trzeci w eurowyborach wśród łomżyńskich kandydatów był Jacek Piorunek (PO) - 891 głosów, a czwarty Janusz Nowakowski (IdP) 652 głosy.
Tak w eurowyborach głosowała Łomża
Platforma Obywatelska (PO) - 2807 Liga Polskich Rodzin (LPR) - 2088 Prawo i Sprawiedliwość (PiS) - 1708 Samoobrona RP- 858 Inicjatywa dla Polski (IdP) - 728 Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD) - 687 Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) - 378 Zobacz też wyniki głosowania na wybrane Komitety z uwzględnieniem poparcia łomżyńskich kandydatów
Nieoficjalne wyniki eurowyborów
Liga Polskich Rodzin przed Samoobroną i Platformą Obywatelską – tak kształtują się wyniki wyborcze do Parlamentu Europejskiego na terenie byłego województwa łomżyńskiego. Przy bardzo niskiej frekwencji która wyniosła 18,25 procent największe poparcie zdobyła Liga Polskich Rodzin. Z nieoficjalnych, ale końcowych wyników, które napłynęły do łomżyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego wynika, że na Ligę głosował co trzeci mieszkaniec regionu. W sumie ten komitet wyborczy zebrał 12 305 głosów – czyli około 28%.
Słaba frekwencja
14,63% - tyle wyniosła frekwencja wyborcza w Łomży i na terenie byłego woj. łomżyńskiego do godz. 18.00. To o ponad jeden proc. więcej niż w całym okręgu wyborczym nr 3. Z danych Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w okręgu podlasko-warmińsko-mazurskim – do godziny 18.00 zagłosowało tylko 13,59% uprawnionych. Mniej ludzi do urn poszło tylko w dwóch okręgach lubusko-zachodniopomorskim - 13,46% i w okręgu Warszawa II (obejmującym teren województwa mazowieckiego z wyłączeniem Warszawy) - 13,45%.
Słowo J.E. ks. bp Stanisława Stefanka do wiernych diecezji łomżyńskiej w związku z wyborami
Na dzień 13 czerwca wyznaczono termin wyborów europejskich. Jest to konsekwencja decyzji, którą podjęliśmy w referendum głosując za wejściem Polski w struktury Wspólnoty Europejskiej. Pojawiły się opinie namawiające Polaków do zbojkotowania wyborów do Parlamentu Europejskiego. Mamy zostać w domach i krytycznie obserwować bieg historii. Propagatorzy bojkotu powołują się na fakty, które wszyscy znamy i dlatego mogą robić wrażenie ludzi odpowiedzialnie myślących.
Jak głosować w eurowyborach?
To pierwsze nasze wybory "europejskie", ale głosuje się tradycyjnie: tylko na jedną listę, stawiając krzyżyk (dwie przecinające się linie) w kratce po lewej stronie nazwiska jednego z kandydatów z listy. W głosowaniu mogą uczestniczyć ci, którzy mają skończone 18 lat i są w spisach uprawnionych do głosowania.
Członkowie Obwodowych Komisji Wyborczych
podczas wyborów europejskich 13 czerwca 2004r w Łomży z uwzględnieniem Komitetów Wyborczych które ich zgłosiły.
Słowo Biskupa Łomżyńskiego w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego
"Udział w wyborach jest poważnym obowiązkiem wobec wspólnego domu – naszej Ojczyzny" - napisał biskup łomżyński Stanisław Stefanek w specjalnym liście do wiernych diecezji. Biskup Krytycznie odniósł się do głosów które namawiają, aby wybory 13 czerwca zbojkotować: "Już kilka razy, w ostatnich latach, taka postawa znacznej części społeczeństwa doprowadziła do władzy ludzi, którzy łatwo oddają losy Ojczyzny w ręce przedstawicieli obcych interesów – tak ze wschodu jak i zachodu – podczas gdy, Polacy uważający się za patriotów czekają z założonymi rękami na „lepsze czasy.”" - napisał pasterz diecezji łomżyńskiej. List biskupa ma być odczytany we wszystkich kościołach w niedzielę 30 maja 2004r.
Koalicyjny KW Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - Partia Ludowo-Demokratyczna