Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Poezja w Ekonomiku

Dnia 22 marca 2013 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących Nr 6 w Łomży obchodziliśmy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony z inicjatywy UNESCO jesienią 1999roku. Święto miało na celu promowanie pisania poezji, publikowania, czytania oraz nauczania. „Czy ty wiesz, co to jest poezja? - Nie mam pojęcia. Powiedz – odpowiedziałam.

- Garść popiołu. Już zaczyna się uśmiechać głupawo i z dumą, a wtedy ja mówię: - Z poezją jest dokładnie tak samo, jak z tymi trupami, które krajesz na kawałki.

Oni też są tylko prochem, pyłem i niczym więcej. Moim zdaniem piękny poemat ma dłuższy żywot niż stu twoich pacjentów wziętych do kupy”.

Główne uroczystości Światowego Dnia Poezji, czytania oraz nauczania corocznie odbywają się we Francji w Paryżu, gdzie od lat pielęgnowana jest tradycja festiwali poetyckich. Dzień Poezji świętuje się w Grecji w Delfach i Atenach, także w innych krajach: Hiszpanii, Niemczech, Japonii, a w ostatnich latach również w Polsce.

Patronem polskich imprez są Stowarzyszenia Literackie. W całej Polsce odbywają się imprezy „Noce Poetów” mające na celu propagowanie twórczości uznanych i początkujących poetów.
Potrzeba refleksyjnego i wrażliwego spojrzenia na świat towarzyszy ludziom od zarania. Literatura i sztuka antyczna miały znaczący wpływ na rozwój gatunków literackich późniejszych epok. Filozofowie i pisarze jak Horacy, Owidiusz, Wergiliusz i inni, położyli podwaliny poezji. Polski pisarz, prekursor poezji Jan Kochanowski, zwany też Janem z Czarnolasu, chętnie sięgał do dzieł starożytnych.
Został uznany za pierwszego polskiego narodowego pisarza, który przyczynił się do rozwoju języka literackiego. Współcześni poeci i twórcy, podobnie jak ich poprzednicy, korzystają i będą korzystać w swych utworach ze starożytnych motywów.

Poezja jest małą widoczną, lecz znaczącą gałęzią naszego życia. Życie niesie chwile, w których wrażliwy człowiek musi się zderzyć z rzeczywistością, zachwyci lub oburzy, by po chwili powrócić do codzienności

Każdy poeta nosi w sobie wizję, obraz, który oprawia w słowa. W naszym Święcie Poezji byli z nami zacni goście, osoby związane z życiem kulturowym naszej Łomży. Zgodzili się oni użyczyć swego głosu i zaprezentować wiersze znanych polskich poetów:

  • Pani Ewa Grygo – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego
  • Pani Krystyna Sobocińska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej
  • Pani Aleutyna Kołos – Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział Łomża
  • Pani Ewa Kowalik – nauczyciel bibliotekarz ZSDiG, członek sekcji bibliotekarskiej ZNP
  • Pan Lech Marek Szabłowski – Starosta Powiatu Łomżyńskiego
  • Pan Jacek Albin Nowakowski – Wójt Gminy Łomża
  • Ksiądz Marian Mieczkowski – Proboszcz Parafii Katedralnej
  • Pan Jarosław Antoniuk – Dyrektor Teatru Lalki i Aktora
  • Pan Paweł Drożyner – Dyrektor Szkoły

mgr Andrzej Kubrak

mgr Joanna Podsiadło

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
cz, 11 kwietnia 2013 13:53
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:55:22

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę