Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Popołudnie ze sztuką w MDK-DŚT

Główne zdjęcie
Fot. MDK

Aż 18 nagród i wyróżnień zdobyli reprezentanci Łomży podczas Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Makulatura to nie śmieć – moczary”. Wręczenie nagród odbyło się w Galerii Bonar podczas uroczystego otwarcia pokonkursowej wystawy. Nie była to jedyna atrakcja wtorkowego popołudnia w organizującym ten konkurs Miejskim Domu Kultury–Domu Środowisk Twórczych, ponieważ można było też usłyszeć najmłodsze podopieczne Magdy Sinoff ze Studia Wokalnego eMDeK, a finałem była premiera spektaklu „Gdy słońce gaśnie” najmłodszej grupy teatralnej, ćwiczącej pod kierunkiem Julii Sacharczuk. – Dzisiejsze popołudnie upływa nam w artystycznej atmosferze! – podkreślał Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT.

Od początku istnienia konkursu „Makulatura to nie śmieć” jego siłą napędową była Anna Bureś, uwielbiana przez kilka pokoleń dzieci i młodzieży instruktorka plastyki MDK-DŚT. Za najnowszą, już dwunastą, edycję konkursu odpowiadała jej następczyni Agnieszka Chojnowska, która zaproponowała temat równie interesujący, co w latach wcześniejszych, to jest moczary.

– Pragnęliśmy zwrócić uwagę na moczary, bagna, rozlewiska, trzęsawiska; podmokłe i tętniące życiem, wyjątkowe i bezcenne przyrodniczo obszary – mówi Agnieszka Chojnowska. – Dziękujemy uczestnikom konkursu, że tak chętnie i twórczo odpowiedzieli na wyzwanie.

Zainteresowanie było faktycznie duże, ponieważ na konkurs wpłynęło aż 415 prac z 51 placówek oświatowych i kultury z całej Polski. Oceniała je komisja w składzie: Gabriela Horosz i Ewa Skłodowska, nauczycielki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im Wojciecha Kossaka w Łomży, Anna Bureś i Kaja Kozon – utalentowana artystka młodego pokolenia, od niedawna specjalistka do spraw organizacji wystaw w Galerii Pod Arkadami. Młodzi artyści ukazali nie tylko faunę i florę moczarów, ale też związane z nimi legendarne istoty, z utopcami, chochlikami czy błędnymi ognikami, a do tego korzystali z wielu technik, sięgając najczęściej do kolażu i różnych odmian malarstwa. Dlatego nagród i wyróżnień było sporo, bo aż 43, a do tego 67 prac zakwalifikowano na pokonkursową wystawę w Galerii Bonar. 

Wśród uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych nagrodzono Oskara Janosia (Ostrów Wielokopolski), Franciszka Pietruszkę (Katowice) i reprezentantki Łomży, Łucję Mścichowską i Igę Pruszko. Wyróżnienia otrzymali: Laura Sierzputowska (Pniewo), Marta Kościesza, Zofia Pietrzak, Wanda Machaj i Anna Mordel (Katowice) oraz Zuzanna Siedlecka, Maja Wysocka, Nikola Kazimierczuk i Gabriela Rosen (Łomża).
W kategorii szkoła podstawowa klas IV–VI nagrody otrzymali:Justyna Skorupska (Lublin), Julia Karamuz (Długosiodło), Liliana Łuniewska (Milanówek), Alicja Wilkońska (Legionowo) oraz Tomasz Šimon i Liliana Romatowska (Łomża). Wyróżnienia odebrali: Remigiusz Kalinowski i Milena Kowalik (Lublin), Bartosz Wilk (Olkusz), Julia Lubina (Katowice) oraz Kornelia Bajno, Liliana Romatowska i Zuzanna Bałdyga (Łomża).
W kategorii klas VII-VIII I nagrody otrzymali Władysław Bierdzik (Łomża) i Szymon Gruszka (Kosakowo), II nagrody Dominika Zuzga i Lena Zuzga (Łomża), Anna Stoś (Słomin) oraz Liliana Kostura (Przemyśl), zaś III nagrody Julia Kurpiewska, Hanna Zaręba i Gabriela Ustaszewska (Łomża) oraz Wiktoria Bojko (Przemyśl).
W kategorii szkoła specjalna wyróżniono Iwonę Cieślar, Justynę Hajduk i Krystiana Kolondra z Cieszyna, zaś wśród licealistów Marię Kotow (Warszawa), Barbarę Tatys (Wrocław) oraz Mateusza Choromańskiego i Maję Rusiecką (Łomża). 

– Jesteśmy pod wrażeniem jak trafnie, a zarazem twórczo, można uchwycić niezwykłość i różnorodność bagien – podsumowuje Agnieszka Chojnowska. – Młodzi artyści ukazali nastrojowe, osłonięte przed ludzkim wzrokiem ostępy, kipiące życiem podmokłe łąki, bogactwo form, kolorów i kształtów. W wykreowanych światach można spotkać wielu niezwykłych mieszkańców mokradeł: niezliczone gatunki roślin, owadów, ptaków i zwierząt. Nie zabrakło również melancholijnych i tajemniczych przedstawicieli świata baśni i legend. Wszystko to składa się na złożony i bogaty obraz tego, czym są bagna i poszerza sposób, w jaki je postrzegamy.

Podczas wernisażu można było usłyszeć najmłodsze wokalistki Studia Wokalnego eMDeK, śpiewajace zarówno solo, jak też w większym składzie. Finałem była kolejna, po styczniowej prezentacji przedstawienia „A herbata już wystygła”, premiera w wykonaniu młodszej grupy teatralnej, skupiającej dzieci w wieku 7-12 lat i pracującej w tym sezonie pod kierunkiem Julii Sacharczuk. Kolejny spektakl został przygotowany w niespełna cztery miesiące z udziałem 11. dzieci. Są wśród nich zarówno osoby już doświadczone (Natalia Ostrowska, Pola Obiedzińska), jak też debiutanci (Jan Wiśniewski), ale wszyscy sprostali wyzwaniu, dzięki czemu uniwersalna opowieść dramaturga Tomasza Bielińskiego, regularnie współpracującego już z Julią Sacharczuk, a do tego również autora muzyki, okazała się bardzo wciągająca i interesująca również dla widzów dorosłych.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę