Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Technik turystyki wiejskiej. Kierunek wielu możliwości

Wraz z rozwojem turystyki wiejskiej na rynku pojawiło się zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią profesjonalnie zarządzać tą formą wypoczynku. Jak zdobyć tytuł technika turystyki wiejskiej? Jakie umiejętności potrzebne są do wykonywania tego zawodu? Jakie perspektywy czekają na osoby z takim wykształceniem?

Turystyka wiejska i agroturystyka

Turystyka wiejska stanowi odpowiedź na narastające zmęczenie postępem cywilizacyjnym, nowoczesnymi technologiami i miejskim zgiełkiem. W tej formie wypoczynku celem wakacyjnych wyjazdów nie są modne i zatłoczone kurorty, ale tereny wiejskie, które kuszą świeżym powietrzem, ciszą i spokojem. Pobyt w tych miejscach zorganizowany jest w taki sposób, by umożliwić turystom nieograniczony kontakt z przyrodą i poznanie lokalnej kultury. Jednym z rodzajów turystyki wiejskiej jest agroturystyka. Osoby, które wybierają tę formę wypoczynku, zamieszkują w rodzinnym gospodarstwie i aktywnie uczestniczą w codziennych pracach gospodarskich. Dzięki temu mogą poznać zasady hodowli zwierząt i metody uprawy roślin: warzyw, owoców, zboża. Do atrakcji często oferowanych przez gospodarstwa agroturystyczne zalicza się też jazda konna, zbieranie grzybów czy wędkarstwo. Goście mogą również poznać metody przygotowywania regionalnych potraw i wziąć udział w tradycyjnym wypieku chleba czy wyrobie sera. Odkrywane są przed nimi tajniki ludowego rzemiosła artystycznego ‒ rzeźby, szydełkowania czy haftowania.

Czym zajmuje się technik turystyki wiejskiej?

Technik turystyki wiejskiej jest osobą, która posiada kompetencje niezbędne do profesjonalnej organizacji wypoczynku w ramach turystyki wiejskiej i agroturystyki. Jest to stosunkowo nowy zawód i w związku z dynamicznym rozwojem tego sektora usług jego przedstawiciele są poszukiwani zarówno na krajowym, jak i europejskim rynku pracy. Technik turystyki wiejskiej odpowiada za przygotowanie i zorganizowanie pobytu wypoczynkowego na obszarach wiejskich, posiada również kompetencje potrzebne do kierowania gospodarstwem agroturystycznym.

Jakie perspektywy zawodowe czekają na osoby z tym tytułem? Technik turystyki wiejskiej może znaleźć zatrudnienie w biurach turystycznych, gospodarstwach agroturystycznych, hotelach i pensjonatach. Inną możliwą ścieżką kariery jest otworzenie własnej działalność gospodarczej i samodzielne prowadzenie gospodarstwa otwartego na turystów.

Technik turystki wiejskiej – kierunek w Szkole Żak

Osoby, które chciałby związać swoją przyszłość z dynamicznie rozwijającą się branżą agroturystyczną, może zainteresować nauka na kierunku „Technik turystyki wiejskiej”. Kierunek ten dostępny jest w ofercie szkół policealnych Żak, stworzonej z myślą o osobach, które po ukończeniu szkoły średniej chciałyby zdobyć praktyczny, pożądany na rynku pracy zawód. Nauka na kierunku Technik turystyki wiejskiej trwa dwa lata i odbywa się trybie zaocznym – umożliwia to łączenie edukacji z pracą. Program nauczania kładzie nacisk na zdobywanie praktycznych umiejętności zamiast podręcznikowej wiedzy. Uczestnicy bezpłatnych zajęcia dydaktycznych zyskują kompetencje potrzebne do pracy w branży agroturystycznej. W planie zajęć odbywających się w ramach tego kierunku znajdują się takie przedmioty, jak: organizacja turystyki na obszarach wiejskich, obsługa turystyczna, prowadzenie produkcji rolniczej, elementy geografii turystycznej, organizacja i prowadzenie usług żywieniowych. W programie przewidziane są też przedmioty, które przygotowują do prowadzenia własnej działalności gospodarczej ‒ postawy przedsiębiorczości oraz podstawy działalności gospodarczej w turystyce, a także nauka niezwykle przydatnego w branży turystycznej języka obcego. Osoby, które ukończą naukę na kierunku „Technik turystyki wiejskiej”, uzyskają świadectwo zgodne z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz dyplom Szkół Żak. Więcej informacji na temat nauki na tym kierunku można znaleźć na stronie Szkoły Żak:
https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-policealne/technik-turystyki-wiejskiej.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę