Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 stycznia 2025 napisz DONOS@

6 wieków Miasta

Dawna i teraźniejsza Łomża www.jpg Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego ma zaszczyt zaprosić 18 maja 2018 roku (piątek) o godz. 12.00 do siedziby Muzeum w Łomży, przy. ul. Dwornej 22 c na otwarcie wystawy „DAWNA I TERAŹNIEJSZA ŁOMŻA”, przygotowanej z okazji 600. rocznicy lokacji Łomży (1418-2018) oraz 200. rocznicy urodzin Leona Rzeczniowskiego – autora pierwszej monografii naszego miasta. W programie wernisażu przewidziano promocję reprintu książki Leona Rzeczniowskiego „Dawna i teraźniejsza Łomża”. Wystawa czynna w okresie: maj – październik 2018.

Panorama muzeum: 6 wieków Miasta - panorama sferyczna

6 wieków Miasta - panorama sferyczna

.........Od wieków centralną częścią miasta był Rynek wytyczony na początku XV wieku. W jego sąsiedztwie, na tzw. Popowej Górze, znajdował się nieistniejący dziś pierwszy kościół parafialny pw. NMP i św. Rozesłańców, a także wybudowana w 1525 roku najważniejsza w mieście świątynia pw. św. Michała Archanioła ufundowana przez ostatnich książąt mazowieckich.

.........Wystawa przedstawia duchowe i materialne oblicze Łomży od początku XV wieku, kiedy Łomża zaczęła nabierać cech miejskich, czego potwierdzeniem było powołanie pierwszego wójta w 1400 roku, przeniesienie parafii ze Starej Łomży w roku słynnej bitwy grunwaldzkiej (1410), a w końcu – lokacja miasta na niemieckim prawie miejskim chełmińskim w 1418 roku. Poznawanie przeszłości Łomży rozpoczynamy jednak od czasów nam współczesnych, a tym samym podejmujemy podróż w głąb jej dziejów.

Panorama muzeum: Dawna i terazniejsza Lomza

Dawna i terazniejsza Lomza

.........Wystawie towarzyszy publikacja „Dawna i teraźniejsza Łomża” autorstwa Leona Rzeczniowskiego (1818-1887), nauczyciela historii i geografii w pięcioklasowej Szkole Powiatowej w Łomży kierowanej wówczas przez Jakuba Wagę. Książkę wydano po raz pierwszy w 1861 roku w Warszawie. Reprint został przygotowany na podstawie egzemplarzy ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży i Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.


.......Na wystawie można obejrzeć starannie dobrane eksponaty, na przykładzie których została przedstawiona historia Łomży na różnych etapach rozwoju. Wśród nich znajdują się m.in. dokumenty związane z prawno-ustrojowym funkcjonowaniem Łomży jako miasta książęcego i królewskiego, a także obiekty związane z łomżyńską katedrą. Zaprezentowane są sylwetki osób dziś nieco zapomnianych, a szczególnie zasłużonych dla rozwoju naszego miasta (wójtowie, starostowie, prezydenci, ludzie kultury, społecznicy). Osobą taką jest Leon Rzeczniowski, autor pierwszej monografii Łomży z 1861 roku pt. „Dawna i teraźniejsza Łomża”, której tytuł został zapożyczony do naszej ekspozycji. Jej integralną część stanowi wystawa „W rycerskim obozie”, przygotowana we współpracy z firmą Spes Medieval Market z Torunia. Przedstawia ona kulisy bitwy pod Grunwaldem, której skutki miały wpływ także na dzieje naszego miasta.

Marta Gosk

 

Panorama muzeum: Dawna i terazniejsza Lomza

Dawna i terazniejsza Lomza

Panorama muzeum: Dawna i terazniejsza Lomza

Dawna i terazniejsza Lomza

Panorama muzeum: Dawna i terazniejsza Lomza

Dawna i terazniejsza Lomza

Panorama muzeum: Dawna i terazniejsza Lomza

Dawna i terazniejsza Lomza

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 10 maja 2018 15:03
Data ostatniej edycji: wt, 09 kwietnia 2019 11:30:38

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę