Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 04 maja 2025 napisz DONOS@

Indyjskie misterium Surtarang

W sobotni wieczór w pubie „Pod ratuszem” rozbrzmiewała muzyka hinduska. Zespół Surtarang zaprezentował ją w nietypowej odsłonie, wykonując klasyczne mantry i sutry w aranżacjach łączących etniczne instrumenty z nowoczesnymi, tanecznymi podkładami. Zachęciło to publiczność do zabawy, a koncert zakończyły dwa bisy. – Nie wiedzieliśmy czego się spodziewać, ponieważ jesteśmy tutaj pierwszy raz, ale wszystko bardzo miło nas zaskoczyło: ludzie i ich reakcje, uśmiechy, taniec – jesteśmy bardzo zadowoleni! – mówi wokalistka Hanka Łubieńska.

Związki muzyki popularnej z hinduską datują się już od lat. Prekursorami wykorzystywania indyjskich brzmień i instrumentów w muzyce rockowej byli The Beatles, szczególnie gitarzysta George Harrison; nie unikali ich również inni muzycy, w tym jazzowi, by wspomnieć tylko Johna McLaughlina. Obecnie tego typu połączenia nikogo już nie dziwią, a muzyka indyjska jest popularna również w Polsce. Mogliśmy przekonać się o tym w połowie października, dzięki koncertowi Tara Gayan w MDK-DŚT, teraz zaś w pubie „Pod ratuszem” zagrało kolejne trio zafascynowane muzyką, poezją i filozofią Dalekiego Wschodu. Surtarang (sur to dźwięk, tarang to fala) podchodzą jednak do zagadnienia w bardzo odmienny sposób: w Tara Gayan podstawowym i zarazem jedynym instrumentem strunowym jest gitara elektryczna Macieja Hanuska z całą paletą efektów, gdy Eryk Nowacki gra na tradycyjnych, akustycznych instrumentach, sitarze i sazie. Różnica w brzmieniu jest więc kolosalna, tym bardziej, że dochodzą do nich perkusyjne tabla i darbuka Łukasza Jasiaka  – dopiero na tej podstawie perkusista i wokalistka wykorzystują elektroniczne brzmienia spod znaku psytrance/EDM (electronic dance music). Te dwa muzyczne światy przenikają się i wzajemnie dopełniają, bez poczucia jakiekiegokolwiek dysonansu, a przy tym aranżacje poszczególnych utworów są bardzo dopracowane.

– Już wcześniej było dużo takich połączeń w muzyce rockowej i funkowej – mówi Łukasz Jasiak. – Jednak nas bardzo inspiruje muzyka elektroniczna, dlatego inspiracje muzyką indyjską filtrujemy przez nowoczesne brzmienia. Mantry i sutry które śpiewamy są bardzo wiekowe, czasem liczą nawet tysiące lat, ale łączymy je z melodiami w nowoczesnym wydaniu.

Na trasie „Yatra Tour” istniejący od roku 2018 Surtarang promuje drugi album „Yatra”. W pubie „Pod ratuszem” zabrzmiał on na żywo w całości, nabierając charakteru dźwiękowego misterium, w którym dawne melodie i teksty zostały dopełnione nowoczesną warstwą rytmiczną. Niekiedy bardziej przebojową, czasem transową, z pięknym brzmieniem sitaru i natchnionym śpiewem.  

– Języki w jakich śpiewam to sanskryt, kannada, ale też polski, bo w jednym utworze pojawia się tekst w naszym języku, który napisaliśmy wspólnie – mówi Hanka Łubieńska. – To jak na razie jeden moment w naszej twórczości, że pojawia się w niej ta polskość, ale może pojawi się tego w naszej muzyce więcej, zobaczymy. Na razie jest to nasz czwarty czy piąty koncert z nowym materiałem, tak więc też wciąż się go uczymy, obserwujemy ludzi i ich reakcje, i wszystko będziemy uzgadniać w przyszłych działaniach okołopłytowych. 

Sobotni koncert można porównać do tego, co w pubie na Starym Rynku zaprezentował jesienią 2019 z zespołem Tam Tam Project mistrz perkusjonaliów Piotr Jackson Wolski, znany ze współpracy z Tomaszem Stańko, Maanamem, Stanisławem Soyką czy Young Power. Muzycy Surtarang również podkreślają, że muzyka jest dla nich tylko pretekstem do mistycznych przeżyć, pełnych emocji i duchowych odkryć. Publiczność odczuwała to podobnie, stąd aż dwa bisy, utwory pochodzące z pierwszego albumu „Duniya”.

– Dla nas nie jest to tylko tworzenie muzyki – podkreśla Łukasz Jasiak. – Dlatego, jak jest taka reakcja, kiedy ludzie nie odbierają naszej muzyki wyłącznie jako rozrywki, jest to dla nich coś więcej, wtedy i my mamy świadomość, że nasz cel został zrealizowany, bo rozrywka jest tu jedynie środkiem do zagłębienia się w siebie, do poczucia tych mantr, tych słów, które są przekazywane od tysięcy lat, dzięki czemu każdy może poczuć tę energię. Wiadomo, że tradycyjne mantrowanie nie do każdego dociera, a muzyka elektroniczna jest dość popularna, a taniec bardzo mocno łączy się z tym stylem muzycznym, co może wywołać jeszcze większą ekscytację i euforię, co też sprzyja doświadczeniom duchowym. 

Wojciech Chamryk

Fot: Elżbieta Piasecka-Chamryk

 

Ogłoszenia płatne 4lomza.pl

różne
Brykiet drzewny (opał ze zrębki liściastej). Możliwy transport. 800 zł/tona (40 worków po 25 kg).
tel. 509094086
auto-moto
Do wynajęcia tylko 24 miejsca parkingowe niedaleko jednostki wojskowej. Liczy się kolejność zgłoszeń. Blisko, niedrogo, bezpiecznie i na wyłączność. Nie chcesz codziennie szukać parkingu to zadzwoń.
tel. 509094086
usługi
Wywóz gruzu, styropianu, starych gabarytów. Kucie posadzek, tynku, sprzątania piwnic, przycinanie drzewek ozdobnych, owocowych, sadzenie krzewów, wycinka, malowanie ogrodzeń, altan. Przeprowadzki.
tel. 500590581
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę