Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 05 stycznia 2025 napisz DONOS@

ŚWIĘCI NA 8 GRUDNIA:


-Święty Romaryk z Remiremont (+653)
=
Święta Guntylda z Ohrdruf (+748)
=
Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247)

patrz poniżej

Święty Romaryk z Remiremont (+653)
Święty Romaryk z Remiremont (+653)
Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247)
Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247)

======

Święty Romaryk z Remiremont (+653)

                  Jedyny o tym imieniu w hagiograficznych wykazach. Nazywany jest również Romeryk. Był synem jednego z tych potężnych rodów Austrazji, Merowingów, które w czasach Teudeberta II i Chlotara II wywierały wielki wpływ na rządy krajem. Niektóre z późnych utworów hagiograficznych utrzymywały, że był żonaty i że jego liczni potomkowie zajmowali później rozmaite stanowiska kościelne. Nie wydaje się to odpowiadać prawdzie. Nawrócił się pod wpływem św. Amata kiedy służył na dworze króla Klotaira II. Nie był jeszcze związany węzłami rodzinnymi, gdy pociągnął go przykład Kolumbana, o którym zapewne głośno było wówczas na dworze. Udał się tedy do Luxeuil i został tam mnichem. Wtedy też zetknął się i zaprzyjaźnił ze św. Amatem. Gdy około 620 roku dostał lub - jak chcą inni - odzyskał od króla posiadłość Villa Habendum, założył tam z Amatem nowy klasztor, który na modłę klasztornego ośrodka w Agaunum (St. Moritz) był klasztorem podwójnym, tzn. miał także w pobliżu dom dla zakonnic. Położone wysoko w Wogezach opactwo nazywać się będzie później Remiremont (od Remiré). Romaryk był po Amacie jego drugim opatem. Został wybrany w 623 roku i był opatem przez 30 lat. Ustanowił
laus perennis  (
laus perennis  (które występowały jako siedem chórów). I kierował nimi gdy św. Arnulf z Metzu osiadł w pobliskiej pustelni w 629 roku. Zmarł 8 grudnia około r. 653  po wyruszeniu do Franków na dwór królewski
z prośbą  do prawnego wybrania Dagoberta na tron. W r. 1051 Leon IX kazał jego śmiertelne szczątki przenieść na bardziej zaszczytne miejsce. Dokonano w ten sposób obrzędu, który spełniał wówczas tę samą rolę, co późniejsza kanonizacja.

======

Święta Guntylda z Ohrdruf (+748)

                        Ksieni w benedyktyńskim opactwie w Wimborne, w Anglii. Święty Bonifacy poprosił ją by przybyła do Niemiec. Została ksienią w benedyktyńskim opactwie w Turyngii. Zachowywała jednak bliski kontakt ze swoją rodzinną wyspą. Powróciła do Anglii i nadzorowała szkoły, które założyła w Anglo-saskim królestwie.

======

Święty Teobald z Vaux-de-Cernay (+1247)

                  Urodził się około 1200 r. na zamku w Marly jako pierworodny syn Bucharda de Montmorency. Przez jakiś czas uprawiał rzemiosło rycerskie, ale około 1225 r. wstąpił do Cystersów w Vaux-de-Cernay.
W pięć lat później wybrano go przeora, zaś w latach 1235-1247 przyszło mu pełnić godność opata. Również i wtedy pozostał zakonnikiem wielkiej pokory, dobroduszności i wierności regule. Jego przyjaźń
i wstawiennictwo modlitewne bardzo cenił król Ludwig IX. Na życzenie tego monarchy Teobald razem z jakimś innym opatem ułożył oficjum ku czci Korony Cierniowej. Zmarł 7 grudnia 1247 r. Wspomnienie obchodzono 8 grudnia lub 8 lipca.

 

 

S. Stefania OSB
so, 08 grudnia 2018 09:46
Data ostatniej edycji: nie, 12 grudnia 2021 07:49:09

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę