Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 28 grudnia 2024 napisz DONOS@

Aleja cmentarna

Skąd czerpać siły do tworzenia czegokolwiek, jeśli czas między budowaniem a niszczeniem uległ skróceniu? To obezwładnia wszelką inicjatywę i oznacza powolne staczanie się w stan bezruchu. W Łomży stało się to już widoczne. Tu nic nie powinno obrosnąć tradycją, choćby cudem ocalało z wojen światowych. Czy dlatego, że tu, na wschodzie Polski trudniej pozbyć się naleciałości „homo sovieticus” ?  Oto przykład: zabytkowa Aleja Cmentarna w centrum miasta, częściowo wycięta pod budowę bloku mieszkalnego, na którym potem wmurowano tablicę ku czci ZMS: Związku Młodzieży Socjalistycznej - inicjatora postawienia bloku w tym miejscu. Czy mieszkańcy mieli coś do powiedzenia ? Z bólem patrzyli na wycinkę. Pozostały resztki układu przestrzennego przecięte w poprzek blokiem mieszkalnym, z obskurnym śmietnikiem - nie gdzieś wstydliwie na uboczu, ale - rozkraczonym na środku, co natychmiast rzuca się w oczy każdemu, kto zwiedza zabytkowy cmentarz. Przeraził się tą pogardą dla rozumu słynny prof. Wiktor Zinn i napiętnował w Telewizji Polskiej w autorskim programie „Piórkiem i węglem”. I co? Minęło od upadku komuny 20 lat i oto  w lokalnej TV osiedlowej jakby świat się zatrzymał: pojawia się  weteran ZMS, ostatni I Sekretarz PZPR w Łomży i bez żenady chwali się tym blokiem - bunkrem, bo zarzucano mu, że pomagał aby w nim zamieszkać. Zero refleksji, że jest okazja przeprosić za zniszczoną urokliwą część miasta. Nie ma  znaczenia wykreślenie z klubu parlamentarnego za aferę głosowania „ na 4 ręce”...bo jest szansa do Euro Parlamentu - więc brać ? Wcześniej w porę nie postawiono tamy, więc „wzięto” samorządy i szykuje się powrót sprawdzonych wzorów  ?...  Na razie śmietnik jest gustownie pomalowany w dwa kolorki i ozdobiony ażurową kratką z listewek. Ciekawe ilu mieszkańców przeraża ten „pomnik kultury socjalistycznej”, którym przecięto zabytkową oazę zieleni - „dla dobra społecznego” oczywiście. Dwie pierwsze fotografie wykonałem przed zniszczeniem ostatniej drogi tysięcy łomżan - drogi zadumy i spacerów, naturalnego połączenia z ulicami Giełczyńską, Polową i Szosą Zambrowską: 1- w głębi Brama Cmentarna, 2- wyjście w stronę ul Giełczyńskiej, po lewej Katedra, 3- widok obecny z Bramy Cmentarnej.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę