Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

2004 Rok Żubra

W tym roku mija 75 lat od podjęcia pierwszych starań o restytucję żubra na ziemiach polskich. Z tej okazji Białowieski Park Narodowy ustanowił rok 2004 „Rokiem Żubra”. Jego sponsorem jest przyjazna naturze marka Żubr.

Żubr występuje w puszczy
To, że żubr występuje w puszczy, zawdzięczamy jedynie wieloletnim staraniom naukowców, przyrodników i leśników, którym udało się przywrócić zagrożony wyginięciem gatunek zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Żubr jest jednym z najstarszych gatunków zwierząt żyjących na kuli ziemskiej. Wygląd żubra niewiele zmienił się od czasu późnego pliocenu, tj. od około 1,5 miliona lat, kiedy to jego przodek bison priscus zamieszkiwał stepy południowej Azji.

Jeszcze na początku ubiegłego stulecia żubry powszechnie występowały w lasach całej Europy. Od wieków bowiem te duże, masywne zwierzęta cieszyły się ogromnym szacunkiem i poważaniem ludzi, a polowanie na nie było przywilejem królewskim. Z drugiej jednak strony, żubr stanowił wysoko ceniony łup myśliwski, co doprowadziło do stopniowej redukcji jego populacji oraz zawężenia obszaru występowania.

Chroniony okaz natury
O ochronie żubra w Polsce mówi się już w Statutach Litewskich oraz w dekretach Zygmunta Augusta, który zagroził, pod karą śmierci, polowania na żubry bez królewskiego zezwolenia. Jednak mimo licznie podejmowanych prób, na przestrzeni wieków nie udało się uratować tego gatunku przed wyginięciem. Żubry nizinne najdłużej przetrwały w Puszczy Białowieskiej, tworząc jeszcze na początku XX wieku stado liczące 700 sztuk. Pomimo tego, ostatni żubr zginął w Puszczy w 1919 roku. W tym czasie na całym świecie pozostały przy życiu jedynie 54 żubry.


Gatunek w naszych rękach
Propagatorem restytucji żubra zarówno w Polsce, jak i w Europie, był Jan Sztolcman, który opracował polski projekt ratowania tego gatunku. Z pomocą powołanego w 1923 roku Towarzystwa Ochrony Żubra oraz dzięki zaangażowaniu wielu światowych przyrodników i naukowców, żubry powróciły do Puszczy Białowieskiej w 1929 roku, do specjalnie przygotowanego zwierzyńca. Żubry hodowane w Białowieskim Parku Narodowym z czasem trafiły do wszystkich rezerwatów hodowlanych w Polsce i do większych hodowli w Europie. Pomyślny rozwój polskiej hodowli pozwolił również na powrót żubra na łono natury. Pierwsze dwa osobniki opuściły białowieski rezerwat w 1952 roku.

Mimo niewątpliwych osiągnięć w restytucji żubrów, dziś populacja żubra liczy niewiele ponad 350 sztuk w stadzie wolnym. Dlatego należy pamiętać, że jest to wciąż gatunek zagrożony. Ze względu na wysoki stopień pokrewieństwa wśród członków całej populacji oraz brak możliwości egzystencji w naturalnych warunkach, żubr nie przetrwa bez specjalnej ochrony i opieki człowieka.

ROK ŻUBRA 2004
Z tego względu tak ważne jest stałe podejmowanie działań o charakterze informacyjnym, edukacyjnym i promocyjnym na rzecz ochrony tego wyjątkowego okazu natury, którego los wciąż pozostaje w naszych rękach.
Jedną z tego typu aktywności jest inicjatywa Białowieskiego Parku Narodowego, mająca na celu ustanowienie roku 2004 „Rokiem Żubra”. Sponsorem i propagatorem tego przedsięwzięcia jest marka Żubr, związana z bisonem bonasus nie tylko nazwą i wizerunkiem, ale przede wszystkim miejscem pochodzenia.

Liczne działania, zaplanowane i organizowane z tej okazji zarówno przez Białowieski Park Narodowy, jak również markę Żubr, mają na celu dotarcie do jak najszerszego grona osób z informacjami o tym wciąż rzadkim gatunku, jego historii, sposobie rozprzestrzeniania się, a przede wszystkim ochronie. „Rok Żubra” został ustanowiony w celu propagowania idei ochrony gatunku i natury wśród społeczności mieszkającej na terenie występowania tych zwierząt, popularyzacji zachowań proekologicznych, jak również podkreślenia konieczności dalszych działań na rzecz ochrony żubra i jego naturalnego środowiska.

Żubr dla Żubra
Jako oficjalny sponsor obchodów „Roku Żubra”, marka Żubr angażuje się w różnego typu działania istotne dla polskiego żubra, jak również wspiera jego główną ostoję, tj. Białowieski Park Narodowy. Do tej pory, dzięki efektywnej współpracy Browaru Dojlidy z Nadleśnictwem Białowieża, w Puszczy Białowieskiej powstało wiele nowych obiektów o znaczeniu edukacyjnym i turystycznym oraz przeprowadzono szereg prac renowacyjnych, takich jak ustawienie tablic edukacyjnych i poglądowych oraz ulepszenie nawierzchni szlaków.
Otworzone w maju „Ścieżki Żubra” prawie w całości przebiegają przez rezerwaty: Rezerwat Krajobrazowy im. Prof. W. Szafera, Rezerwat Lasy Naturalne i Rezerwat Pokazowy łącznie tworząc pętlę o długości aż 6 kilometrów.
Na ścieżkach wybudowano 34 zadaszone przystanki oraz 7 wiat wypoczynkowych
w Ośrodku Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, dzięki czemu powstała infrastruktura dla coraz chętniej przyjeżdżających do Białowieży turystów.
Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu Browaru Dojlidy w działania na rzecz polskiego żubra, Białowieski Park Narodowy przyznał marce Żubr
Medal „Przyjaciela Żubra”.
Medal ten jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania dla osób i instytucji za wybitne osiągnięcia naukowe, edukacyjne, organizacyjne lub popularyzatorskie w zakresie restytucji, hodowli i ochrony żubra.

Im więcej żubra, tym więcej drzew
Działania marki Żubr nie ograniczają się jedynie do działań na rzecz Puszczy Białowieskiej. Dla swoich konsumentów marka Żubr przygotowała liczne promocje, które mają szerszy wymiar społeczny, a zwłaszcza proekologiczny.
Jedną z nich była zakończona w maju zabawa konsumencka, która polegała na zbieraniu kapsli z butelek Żubra przez mieszkańców miejscowości objętych promocją. Po zebraniu odpowiedniej puli, miasto otrzymywało od marki Żubr drzewo. Dzięki tej akcji w całej Polsce przybyło aż 723 drzewa!

Żubr tuż za rogiem!
Na obchody „Roku Żubra”, marka Żubr postanowiła zaprosić mieszkańców północno-wschodniej Polski, organizując w ich miastach wyjątkowe Festyny Żubra.

Głównym wydarzeniem każdego Festynu Żubra będzie plebiscyt, w którym mieszkańcy danej miejscowości wybiorą nazwę i miejsce zasadzenia ponad 5-metrowego „Drzewa Żubra”, będącego symbolem troski marki Żubr o środowisko naturalne.

Spośród zebranych kuponów jury wybierze najciekawszą nazwę. Osoba, która ją wymyśliła, zostanie ojcem lub matką chrzestną żubrowego drzewa oraz będzie gościem honorowym podczas uroczystości sadzenia wybranej sadzonki.

By upamiętnić przybycie Żubra do danego miasta, jak również obecność mieszkańców na Żubrzysku, każdy z uczestników oraz gości honorowych będzie mógł indywidualnie wpisać się do Księgi Pamiątkowej Żubra. Księga będzie towarzyszyła Żubrowym Festynom.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę