Jubileusz MPK
Zaczęło się 15. lipca 1969 roku – jak policzył prezes Janusz Nowakowski. Dziś w Hali Kultury Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji świętowało swoje 55-lecie.
- Za początki komunikacji miejskiej w Łomży uważa się datę 15. lipca 1969 roku. Uruchomiono wówczas dwie linie autobusowe obejmujące całe miasto i obsługiwane przez 5 autobusów marki san – przypomniał Janusz Nowakowski prezes MPK Sp z o.o. W Łomży. Wkrótce uruchomiono połączenia do ościennych miejscowości.
Po 55 latach 13 linii regularnych (w tym jedną zamiejscową) obsługuje 38 autobusów. Wszystkie są niskopodłogowe z monitoringiem.
Od kilku lat spółka świadczy usługę komunikacyjną na rzecz miasta, za co otrzymuje pieniądze w budżetu. W tym roku Miasto Łomża ma zapłacić około 13,6 mln zł. Znaczna część mieszkańców korzysta z usług za darmo (a od lipca wszyscy posiadacze karty mieszkańca) co oznacza, że policzenie ile faktycznie mieszkańców korzysta z usług jest niezwykle trudne. Zdaniem prezesa w ciągu roku autobusy przewożą około 4mln pasażerów i przejeżdżając przy tym prawie 1.5 mln kilometrów.
Od powstania przedsiębiorstwo zmienia się organizacyjnie, mentalnie i technicznie. Do pierwszych sanów dokupywano jelcze i autosany. W 2006 roku zakończyły się dostawy 15 autobusów volvo, a w 2011 kupiono 22 scanie, które jeżdżą do dziś. Ostatnie spalinowe pojazdy to 4 karsacy kupione w 2018 roku. Era elektryków zaczęła się w 2022 roku zakupem 4 autobusów wraz z infrastrukturą do ładowania. Dziś MPK dysponuje 8 autobusami zasilanymi prądem elektrycznym marki yutong. Będą kolejne – obiecuje prezes Nowakowski, który podkreślał, że od 20 lat autobusy kupujemy za pieniądze z dotacji.
Wśród inwestycji, które czekają firmę wyliczył: przebudowę warsztatu, budowa hali garażowej z instalacją fotowoltaiczną, zakup kolejnych autobusów elektrycznych i modernizację infrastruktury energetycznej.
Podczas swego wystąpienia mówił o ryzykach, jakie związane są z kierowaniem autobusów. Okazuje się, że w czasie jednej zmiany kierowca zjeżdża i wyjeżdża z 300 przystanków. Codziennie około 1000 razy przejeżdża jakieś przejście dla pieszych. To od kierujących wymaga koncentracji i uwagi oraz podnosi poziom stresu. W MPK pracuje 46 kierowców, w tym 8 kobiet. Miesięcznie średnio zarabiają brutto około 6 tys. zł. W sumie w firmie pracuje ponad 80 osób, a przewinęło się około 500.
Spółka do pracy szuka pracowników: kierowców (4 etaty), mechaników (2 etaty) i sprzątaczki (1 etat).
Świętowanie w Hali Kultury otworzył prezydent Mariusz Chrzanowski, który mówił o bezpieczeństwie w miejskich autobusach. Wicewojewoda Paweł Krutul kilku zasłużonym pracownikom wręczył złote medale przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę za długoletnią służbę.
Na jubileuszu gościli m.in.: senator Marek Komorowski, członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek, radni miejscy z przewodniczącym Wiesławem Grzymałą, radni sejmiku Bernadeta Krynicka i Marek Olbryś, wójt Gminy Piątnica Krzysztof Kozicki, dyrektor Rejonu Energetycznego PGE Dystrybucja w Łomży Mariusz Zapert, przedstawiciele służb mundurowych, szefowie innych miejskich instytucji oraz pracownicy spółki. Posłankę Alicję Łepkowską-Gołaś reprezentowała Agnieszka Pijanowska szefowa biura poselskiego w Łomży.
Zdaniem pasażera czekającego na autobus MPK pod Halą Kultury, komunikacji miejskiej przydałoby się więcej kursów i mniejsze autobusy, aby mogły dojeżdżać w mniejsze uliczki.