Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 stycznia 2025 napisz DONOS@

Przedostatni egzamin gimnazjalny. W podstawówkach wolne.

Prawie 11 tysięcy uczennic i uczniów z 231 szkół w Podlaskiem może przystąpić do 3-dniowego egzaminu gimnazjalnego w środę, czwartek i piątek. W ogólnopolskim sprawdzianie uczniowie kończący gimnazjum pierwszego dnia będą zdawać w części humanistycznej, drugiego – w części matematyczno-przyrodniczej, a trzeciego – z języka nowożytnego. W Łomży do egzaminu zostało zgłoszonych i zobowiązanych 565 trzecioklasistów z 9 szkół, a w powiecie łomżyńskim 485, także z 9 placówek. Gdy trzecioklasiści z gimnazjów piszą egzaminy, z których punktacja jest ważna przy kwalifikacji do szkół średnich, to pozostali uczniowie szkół mają wolne, również w podstawówkach, jeśli w ich skład włączono klasy drugie i trzecie gimnazjów, zlikwidowanych przez reformę oświaty PiS.

Dyrektor Jolanta Gołaszewska z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży podaje godziny, w jakich będą przeprowadzane poszczególne części egzaminu gimnazjalnego. W środę o godzinie 9. historia i wiedza o społeczeństwie 60 minut, o godz. 11. język polski 90 minut. W czwartek o godz. 9. biologia, chemia, fizyka, geografia 60 minut, o godz. 11. matematyka 90 minut. W piątek o godz. 9. język obcy nowożytny na poziomie podstawowym, którym dla praktycznie wszystkich zdających jest angielski, o godz. 11. - na poziomie rozszerzonym (oba po 60 minut). Wyniki będą 15. czerwca.

Szkoły podstawowe organizują w tym czasie sprawdziany dla 7-klasistów. - Wykorzystaliśmy czas, kiedy gimnazjaliści z dwóch klas włączonego do nas PG 2 piszą swój egzamin – informuje dyrektor Leszek Sobociński z SP 10, gdzie w sześciu klasach 7. jest 138 uczniów. - Budynek w tym samym czasie musi być cichy, zamknięty, z pojedynczymi stolikami dla zdających, ale nie przeprowadzimy odrębnego sprawdzianu z języka obcego, bo mamy własny sprawdzian dyrektorski. Od przyszłego roku szkolnego będzie obowiązkowy egzamin 8-klasisty, a teraz to przygotowanie i próba wstępna. 
W środę, czwartek i piątek w „Dziesiątce” normalnie funkcjonują świetlica i oddziały przedszkolne.
W SP nr 1 w Łomży – która w tym roku szkolnym przyjęła uczniów, nauczycieli i budynek po PG nr 1 - do pisemnego egzaminu gimnazjalnego może przystąpić 212 uczniów. W SP nr 9, do której włączono resztę uczniów i kadrę po PG 8, na egzamin zgłoszono 112 trzecioklasistów gimnazjum. Z egzaminem zmierzą się ponadto uczniowie gimnazjów prywatnych, jak katolickie i akademickie przy Wyższej Szkole Agrobiznesu, oraz gimnazjum zaocznego dla dorosłych w Szkołach Staszica. W powiecie łomżyńskim są to uczniowie wszystkich gimnazjów gminnych, w tym PG 9 w Łomży.    
Na podobne 3-dniowe zmagania z pamięcią, wiedzą i umiejętnościami zostali przygotowani piszący sprawdzian uczniowie klas 7. w Szkole Podstawowej nr 7, jednakże jest to sprawdzian wewnętrzny. Zaczynają już we wtorek polskim 120 minut, w środę matematyka 100 minut, skończą w czwartek angielskim 90 minut. 
- Od wielu lat mamy program pod nazwą „Sprawdzian nie musi być stresem” - tłumaczy szczegóły dyrektor „Siódemki” Iwona Erynk - Cichowicz. - W ciągu lat swojej nauki szkolnej uczniowie mają prace klasowe i kartkówki o wiele krótsze, sprawdzian to dla nich ćwiczenie techniki radzenia sobie z czasem: zakodowanie arkuszy, zaplanowanie pracy, oswojenie się z rodzajem poleceń i sposobem realizacji rozwiązywania zadań. 
Wolne od lekcji nie oznacza, że uczniowie młodszych niż siódme klas mają do swojej szkoły wstęp wzbroniony: zapewniona będzie opieka w świetlicy do godz. 17. i zajęcia z dyżurnymi pedagogami.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę