Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 stycznia 2025 napisz DONOS@

Polskie pieśni patriotyczne w ilustracjach

Muzeum Północno-Mazowieckie zaprasza 22 kwietnia 2017 roku (sobota), o godz. 12.00 na otwarcie zbiorowej wystawy ilustracji poświęconych polskim pieśniom patriotycznym. Ekspozycja nosi tytuł „Pieśń ujdzie cało”. Realizacja powstała w celu przypomnienia i popularyzacji najbardziej znanych utworów muzycznych, które z pokolenia na pokolenie pozwalały zachować pragnienie wolności, podtrzymywały więzi narodowe, wiarę w przetrwanie i budziły uczucia patriotyczne oraz tych, które śpiewano na co dzień dla urozmaicenia okopowego, obozowego czy partyzanckiego życia – często wesołych, lekkich i dowcipnych.

Na wystawie znalazły się ilustracje do kilkudziesięciu pieśni i piosenek, m.in. do „Mazurka Dąbrowskiego”, „Bogurodzicy”, „Roty”, „Boże coś Polskę”, „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, ,, Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Idzie żołnierz borem, lasem”, „Serce w plecaku”, „Marsz, marsz Polonia”, „Deszcz jesienny”, „Jak to na wojence ładnie”, „Dnia pierwszego września”, „Siekiera, motyka”, „Teraz jest wojna”, „Mury”, „Psalm stojących w kolejce”, „Mój jest ten kawałek podłogi”. Autorami prac są wybitni polscy artyści kilku pokoleń, laureaci wielu nagród, reprezentanci różnych prądów i kierunków, twórcy i kontynuatorzy, znanej w świecie, „polskiej szkoły ilustracji”, którzy uczestniczyli w warsztatach ilustratorów zorganizowanych przez Krasnobrodzki Dom Kultury we wrześniu 2008 roku pod kierownictwem artystycznym profesora Janusza Stannego, to m.in.: Zdzisław Witwicki, Elżbieta Gaudasińska, Rafał Strent, Mieczysław Wasilewski, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Borowski, Krystyna Michałowska, Wanda i Bogdan Orlińscy, Jolanta Marcolla, Joanna Zimowska-Kwak, Elżbieta Wasiuczyńska, Artur Gołębiowski oraz inni autorzy, którzy nie brali udziału w warsztatach. Projekt zrealizowano z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej. Współrealizatorem projektu jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Autorką pomysłu i kuratorką realizacji oraz autorką tekstu na temat wystawy jest Maria Grażyna Szpyra – znawczyni polskiej ilustracji, laureatka Medalu Zasłużony Kulturze „Gloria Artis".

 

Foto: autor: Jowita Płoszajska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
śr, 12 kwietnia 2017 14:50
Data ostatniej edycji: pt, 28 kwietnia 2017 13:15:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę