Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Swingowe święta dla młodszych i starszych

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się koncert „Swingowe święta” w sali Filharmonii Kameralnej. Musicalowi aktorzy Tomasz Steciuk, Weronika Bochat-Piotrowska, Marta Wiejak i Anita Steciuk zaśpiewali ponadczasowe świąteczne przeboje w swingowych opracowaniach. Wokalistom towarzyszył znakomity, złożony z jazzmanów zespół pod kierownictwem pianisty Jakuba Lubowicza, a koncert miał formę nostalgicznego programu radiowego z lat 40.-50. ubiegłego wieku. Był też akcent specjalny, wręczenie nagród dla zwycięzców miejskiego konkursu dla dzieci na najładniejszą bombkę choinkową.

Bezpłatne wejściówki na koncert „Swingowe święta” można było odbierać od poniedziałku w Wydziale Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych Urzędu Miejskiego i rozeszły się one błyskawicznie. Nic w tym jednak dziwnego, bowiem wśród amerykańskich świątecznych przebojów nie brakuje prawdziwych evergreenów, a przez lata śpiewali je artyści tej miary jak: Bing Crosby, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Dean Martin, Brenda Lee, Nat King Cole czy Aretha Franklin. Dlatego w piątkowy wieczór sala koncertowa łomżyńskiej orkiestry wypełniła się nie tylko liczną, ale do tego zróżniocowaną wiekowo publicznością: starsi słuchacze mogli sobie przypomnieć czasy, kiedy swing był niezwykle popularny, zaś młodsi przekonać się, że w żadnym razie nie jest czymś nudnym czy przestarzałym. Szczególnie w takim wykonaniu, ponieważ Tomasz Steciuk (również autor tłumaczenia wszystkich polskich tekstów), Weronika Bochat-Piotrowska, Marta Wiejak i Anita Steciuk to artyści znani ze scen większości polskich teatrów muzycznych, z „Romą“ i „Capitolem“ na czele, występujący w licznych musicalach i muzycznych produkcjach, również w teatrach operowych.

Wiodącym wykonawcą był Tomasz Steciuk, wcielający się z dużą swobodą w Bobby'ego Helmsa czy Burla Ivesa, ale też pamiętanych do dziś wokalistów, z legendarnym Frankiem Sinatrą na czele. Nie brakowało też jednak niespodzianek, bowiem najsłynniejszy świąteczny przebój „White Christmas”, wylansowany przez Binga Crosby'ego w filmie „Holiday Inn“, zaśpiewała Anita Steciuk, która zachwyciła też słuchaczy piękną wokalizą w „Blue Christmas“ czy żartobliwym wykonaniem „Santa Baby“. Weronika Bochat-Piotrowska i Marta Wiejak również miały utwory solowe: pierwsza „The Man With The Bag“ i „Santa Claus Got Stuck In My Chimney“, druga „Sleight Ride“ i „Rockin' Around The Christmas Tree“, równie żywiołowym jak w wykonaniu Brendy Lee.

Nie brakowało również utworów opracowanych na głosy, jak słynne „Jingle Bells“ czy „Rudolph The Red Nosed Reinder“, w którym to trzy wokalistki zaprezentowały perfekcyjne harmonie, kojarzące się ze słynnym w latach 30. i 40. dziewczęcym zespołem The Andrews Sisters. Muzycy, znani z licznych zespołów i musicalowych scen, pianista Jakub Lubowicz, kierownik muzyczny „Romy“, saksofonista i klarncista Wiesław Wysocki, basista Marcin Murawski i perkusista Fryderyk Młynarski, w żadnym razie nie byli tłem, ale równorzędnymi partnerami solistów. Zapewniali im nie tylko porywający, swingowy akompaniament, ale imponowali też partiami solowymi – niezbyt długimi, tak jak było to rozpowszechnione w tamtych czasach w orkiestrach tanecznych, ale dopracowanymi i bardzo wyrazistymi.

Ciekawa była też forma koncertu, podzielonego na bloki, dzięki nagraniom stylizowanym na program radiowy z lat 40. i 50., kiedy to przed upowszechnieniem się telewizji całe amerykańskie rodziny zasiadały podczas świąt przed radiem i słuchały takich przebojów jak „Let it Snow! Let it Snow! Let it Snow!“, „I'll Be Home For Christmas“ czy „Winter Wonderland“.

Finałem koncertu był utwór nieco nowszy, ale równie piękny, chóralnie odśpiewany„Feliz Navidad“, którego autor José Feliciano starał się oddać zapamiętany z dzieciństwa klimat świąt. 

O zbliżającym się Bożym Narodzeniu przypomniało również ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego zwycięzcom miejskiego konkursu na najładniejszą bombkę choinkową. Wpłynęło nań 276 prac, które ocenili, związani z Miejskim Domem Kultury-Domem Środowisk Twórczych Anna Bureś, Agnieszka Chojnowska i Rafał Krasucki.
Wśród przedszkolaków zwyciężył Leon Kozłowski, wyprzedzając Alicję Gawryszczak i Mateusza Mittera. Wyróżnienia otrzymali: Kornel Boryszewski, Adam Brzozowski, Jędrzej Bikowski, Cezary Milewski i Alicja Zacharczyk. Wśród uczniów klas I-III szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli  Anna Mitter, drugie Antoni Kamiński, a trzecie Jerzy Jałowiecki, zaś z wyróżnień cieszyli się Izabela Gawryszczak, Lena Modzelewska i Pola Wądołkowska. W starszej kategorii klas IV-VIII triumfował Filip Dziemiński. Dalsze miejsca zajęły Zuzanna Zabielska i Julia Pieńkosz, wyróżniono Pawła Mittera, Marcela Bożomańskiego i Roberta Zabielskiego. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę