Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jak wygląda wchodzenie rodziców do SP nr 9?

- Wejście rodziców i opiekunów dzieci do naszej szkoły nadal jest nieograniczone. Każdy rodzic i opiekun może wejść, ponieważ nasza Szkoła nie jest zamknięta – informuje wicedyrektor Andrzej Flera ze Szkoły Podstawowej nr 9 imienia Księcia Mazowieckiego Janusza I. - Jednakże jest pewne nowum, bo w związku z procedurami dotyczącymi standardów ochrony małoletnich, które należało wdrożyć w myśl aktualnych przepisów, wprowadziliśmy książkę wejść dorosłych na teren Szkoły... A z kwestią praktycznej realizacji przepisów tzw. Ustawy Kamilka zmierzą się wszystkie placówki.

Wicedyrektor SP 9 Andrzej Flera wyjaśnia, jakie są powody powrotu do zastosowanego przed laty rozwiązania: książka wejść pozwoli na monitorowanie obecności w budynku osób postronnych. To określenie „osób postronnych” znowu nabrało aktualności, gdy premier Donald Tusk przedłużył do końca listopada obowiązywanie stopni alarmowych. Przypomnijmy, że 4 stopnie służą zachowaniu czujności wobec zagrożenia zamachami terrorystycznymi - stopień BRAVO obejmuje, m.in. zakaz wstępu osobom postronnym do przedszkoli, szkół, uczelni. Na to obostrzenie nałożyła się w czasie obowiązująca od połowy lutego „ustawa Kamilka” / lex Kamilek, żeby zwiększyć bezpieczeństwo (zwłaszcza najmłodszych) dzieci. Placówki oświaty dostały czas wdrożenia standardów i procedur w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa do połowy sierpnia, tj. pół roku. W założeniach i praktyce miał ten system zadziałać z początkiem roku szkolnego. Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, których w realiach oświaty są setki, o ile nie tysiące, gdyż placówki mają setki i tysiące uczniów, a z nauczycielami i pracownikami, rodzicami, dziadkami, krewnymi, opiekunami i odwiedzającymi miejsca szeroko pojętej edukacji i wychowania te liczby ludzi się zwielokrotniają.

Szacunek należy się szczególnie Paniom i Panom woźnym, którzy jak Cerber czuwają przy wejściach, mając wiele ról do spełnienia jednocześnie: z uśmiechem trzeba powitać maluchy, odpowiedzieć na dzień dobry, nie urazić dorosłych z nimi, jednak i „wyłapać” w tym samym czasie osoby niepożądane, mogące zakłócić prawidłowe i spokojne funkcjonowanie organizmu przedszkola, szkoły, uczelni.

- Rodzice są wyczuleni na kwestie bezpieczeństwa po wydarzeniach w SP nr 4 w Łomży, co wynikło również z niezrozumienia intencji dyrekcji, a skutkowało informowaniem o naszej inicjatywie Kuratorium Oświaty, Wydziału Edukacji i Urzędu Miejskiego – nakreśla tło wydarzeń i kontekst zamieszania z wejściem do szkół rodziców i opiekunów wicedyrektor.

Pod artykułem podajemy link do materiału, który przedstawia kontrowersje, jakie na początku września wywołała próba nakłonienia rodziców z SP nr 4 do składania w sekretariacie oświadczeń, m.in., że nie są karani za przestępstwa seksualne.

Tłumy dzieci w szatniach i na korytarzach
W nowym roku szkolnym w „Dziewiątce” zaczęło naukę 6 klas pierwszych, liczących 136 dzieci, i 4 oddziały przedszkolne – 100. Ponad 1000 dziewcząt i chłopców uczęszcza, w sumie z maluchami, do starszych klas - do kl. 8.

- Jesteśmy dużą placówką, mamy dużo dzieci, dlatego przed lekcjami i na przerwach robi się fizycznie duży tłok na korytarzach – przybliża codzienne realia wicedyrektor Flera. Każdy gdzieś indziej zmierza, idzie lub biegnie, w dzieciach jest energia ruchowa i powstaje zamieszanie. Kiedy do tego dołożyć poruszanie się po budynku dorosłych (także mających zamiary, sprawy do załatwienia, humory, ambicje), galimatias personalno-komunikacyjny się zwielokrotnia.

W „Dziewiątce” 3 wejścia prowadzą z dziedzińca do szatni - środkowe po schodach jest dla gości, nauczycieli, czasem rodziców. Czwarte jest w budynku hali, gdzie też są szatnie. Jak dotychczas, do szatni kontroli nie wprowadzono. Osoby, planujące przejść dalej: do świetlicy, klasy, sekretariatu mogą przy stoliku wpisać się do książki wejść (imię, nazwisko, cel odwiedzin, instytucja). Wejścia do budynku są trzy dla dzieci i – co przypomniano dorosłym w odrębnym komunikacie - wszystkie wejścia do Szkoły są otwarte, lecz nadzorowane przez nauczycieli dyżurujących podczas przerw i przez wyznaczonych pracowników obsługi.

- Rodzice dzieci sześcioletnich oraz uczniów z klas I-III mogą bez przeszkód przyprowadzać i odbierać dzieci z placówki – powtarza wicedyrektor SP nr 9 Andrzej Flera. - Wychowawcy klas I-VIII zostali zobowiązani do poinformowania rodziców podczas zebrań, aby bez potrzeby nie przebywali na szkolnych korytarzach. W Szkole Podstawowej nr 9 funkcjonuje także monitoring, obejmujący wejścia i korytarze. Zapis obrazów z kamer jest na bieżąco analizowany przez wyznaczonego pracownika. W godzinach popołudniowych odbywają się indywidualne spotkania nauczycieli z rodzicami, według ustalonego harmonogramu. Szkoła nie jest zamknięta, a otwarta od dziesiątków lat na współpracę. Po prostu, pilnie kontrolujemy, kto wchodzi.

Rodzice nie muszą składać oświadczeń z KRK
Mnożące się wątpliwości z powodu nieprecyzyjnych i zagmatwanych zapisów spowodowały, że w całej Polsce od Bałtyku do Tatr pojawiły się pomysłowe rozwiązania dyrektorów, a w konsekwencji reakcje rodziców. Polska Agencja Prasowa poinformowała nas, jak wygląda kwestia zaświadczeń o niekaralności od osób upoważnionych, odbierających dzieci z placówki w imieniu rodziców. Resort edukacji przesłał do PAP wyjaśnienia, że w ustawie zawarte są wyłączenia i nie trzeba sprawdzać w rejestrach ani oczekiwać zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego od członka rodziny dziecka lub osoby znanej osobiście rodzicowi. „Można zatem stwierdzić, że wykonanie obowiązków określonych w art. 21 ust. 1-8 ustawy nie jest wymagane, gdy spełnione są łącznie dwie przesłanki: 1. osobą dopuszczaną do działalności jest członek rodziny małoletniego lub osoba znana osobiście rodzicowi (przedstawicielowi ustawowemu) małoletniego; 2. rodzic (przedstawiciel ustawowy) małoletniego jest dopuszczającym do działalności” – wskazało Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę