Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 25 grudnia 2024 napisz DONOS@

Sukces bibliotecznego projektu „Łomżyński Bastion 1920”

Miejska Biblioteka Publiczna w Łomży zakończyła realizację kolejnego projektu. „Łomżyński Bastion 1920”, dofinansowany z Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”, był skierowany do młodzieży w wieku 11-13 lat. Uczestniczyło w nim około 60 uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica w Łomży, dla których przygotowano atrakcyjny program, złożony z prelekcji, spotkań i wycieczek historycznych. Uczestnicy mogli też sprawdzić swą wiedzę i zdobyć nagrody w konkursie historyczno-artystycznym, a całość projektu podsumowywał film.

Głównym założeniem projektu było upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach 1920 roku na terenie Ziemi Łomżyńskiej, dotyczącej przede wszystkim kilkudniowej, niezwykle ważnej z punktu widzenia strategicznego, obrony Łomży przed przełomową dla losów Polski Bitwą Warszawską. Dlatego Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła do współpracy takie instytucje jak: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej Domek Pastora w Łomży, Stowarzyszenie Klub Fort w Piątnicy, Oddział Archiwum Państwowego oraz Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży, gwarantujące zgłębienie wiedzy i poznanie różnych kontekstów wydarzeń sprzed stu lat.

Uczestnicy mogli więc zwiedzić pod kierunkiem historyka
Michała Kaczyńskiego z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku piątnickie Forty I i III oraz Muzeum Forteczne, założone przez pułkownika Ludwika Zalewskiego z bogatymi zbiorami, dotyczącymi również walk w 1920 roku, a do tego Domek Pastora, związany z osobą marszałka Józefa Piłsudskiego. Z kolei historyk Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego oprowadził młodzież po wystawie „Łomża 1920“ oraz odbył z nią historyczny spacer, którego punktem końcowym zabytkowa nekropolia przy ulicy Kopernika, na której spoczywają liczni bohaterowie tamtych dni, choćby Leon Kaliwoda, śmiertelnie raniony podczas rozbrajania Niemców 11. listopada 1918 roku dowódca łomżyńskiej POW, czy Jerzy Sawa-Sawicki, dowódca 33 Pułku Piechoty podczas wojny polsko-bolszewickiej. Odbyło się też pięć spotkań edukacyjnych o bardzo bogatym programie, a realizację projektu dokumentuje filmŁomżyński Bastion 1920”.

Wiedzę zdobytą podczas realizacji projektu uczestnicy mogli sprawdzić w konkursie historyczno-artystycznym „Mój Bastion”z nagrodami. Wpłynęło nań 28 prac, a komisja konkursowa w składzie: plastyk Natalia Tułowiecka, historycy Michał Kaczyński i Adam Sokołowski, uznała, że najciekawszą pracę wykonał Bartosz Lenczewski. II miejsce zajęła Maria Filipiuk, III Dominik Szczęsny, a wyróżnienia otrzymali Adrian Szczubełek, Oliwia Grądzka, Iwo Chrostowski. Niestety z powodu szalejącej pandemii nie mogła odbyć się pokonkursowa gala w SP5, ale zorganizowano wystawę najciekawszych prac, dopełnionych dokumentującymi realizację projektu zdjęciami i do końca roku można ją oglądać w sali na poddaszu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

– Mam nadzieję, że ten projekt był atrakcyjny dla młodzieży, bo prezentowaliśmy fakty historyczne w niekonwencjonalny sposób, chcieliśmy, żeby była to forma jak najbardziej przyjazna – podsumowuje dyrektor MBP Teresa Fromelc-Pawelczyk. – Była więc różnorodność, począwszy od prelekcji, ale w atrakcyjnym otoczeniu, przez wycieczkę edukacyjną na piątnickie forty, wizytę w Domku Pastora czy w Muzeum Północno-Mazowieckim i zwiedzanie wystawy o obronie Łomży w 1920 roku. Szczególnym momentem był dla nas wszystkich spacer historyczny po zabytkowym cmentarzu i odwiedzenie mogił żołnierzy, między innymi dowódcy 33 Pułku Piechoty Jerzego Sawy-Sawickiego, na których złożyliśmy kwiaty. Chciałabym też podkreślić bardzo dobrą współpracę z naszymi partnerami, a już teraz mogę powiedzieć, że bogatsi o doświadczenie z już zrealizowanych projektów, pod koniec listopada będziemy aplikować o kolejne środki na tego typu działania – zapowiada dyrektor Fromelc-Pawelczyk.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: MBP

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
JJS
pt, 23 października 2020 11:04
Data ostatniej edycji: pt, 23 października 2020 12:12:51

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę