Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

Pierwsza 15-tka rakiet UKS Return

Główne zdjęcie
Aleksandra Durzyńska, Zuzanna Łempicka, Tomasz Waldziński, Tomasz Poreda i Ewa Waldzińska

Tomasz Waldziński uśmiecha się, patrząc na choinkę i ciesząc się z Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Ma kochającą, mądrą i wyrozumiałą żonę, dwie ukochane córki i UKS Return: klub tenisowy w Łomży, 7 lat plasujący się najwyżej w Podlaskiem w rankingu Polskiego Związku Tenisowego. 45-letni trener tenisa jest doktorem: absolwent AWF w Gdańsku, nauczyciel dyplomowany III LO i kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego PWSIiP w Łomży przez 15 lat w „Returnie” przeżył tysiące radosnych i ciężkich chwil. Szkolił zawodników, budował korty tenisowe i... odbudowywał, organizował liczne ogólnopolskie turnieje. Wspomina 15 najciekawszych wydarzeń z 15 lat i myśli o powrocie do organizacji ogólnopolskiego turnieju klasyfikacyjnego mężczyzn na kortach Łomży.

Tomasz Waldziński uważa, że jest „trenerem z wykształcenia, doświadczenia i powołania”. Pracę w III LO zaczął w 1997 r., ale jako student poznał na kortach w Konarzycach Sebastiana Zalewskiego, wtedy ucznia SP nr 10 w Łomży. - Miał techniczne mankamenty, acz przeważało niesamowite serce do gry, w której arkana wprowadzał syna ojciec – wspomina wychowanka, bo zaczął trenować go w szkółce tenisowej. - Odnosił sukcesy, więc musieliśmy go zrzeszyć, by mógł reprezentować miasto.
W tamtym okresie trener poznał Tomasza Poredę (dziś lat 52). - Pomógł przeprowadzić czynności formalne, związane z rejestracją w kwietniu 2004 r., i nieprzerwanie jest prezesem Uczniowskiego Klubu Sportowego Return – opowiada wychowanek trenera Henryka Dondajewskiego (83 l.), AWF Gdańsk. W kadencji dyrektora III LO Jerzego Cieślewskiego zbudował za oszczędności i 30 tys. zł kredytu dla młodego nauczyciela pierwszy, górny kort koło „Trzeciego” przy Senatorskiej. Był rok 1999. Drugi kort zbudowano niżej w 2005 r. z dotacji OSM Piątnica, której prezesuje Zbigniew Kalinowski. Oba korty przydały się w szlifowaniu umiejętności ponad 500 tenisistów, spośród których osiemdziesięciu zdobyło medale i laury w turniejach międzynarodowych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Na 15-lecie „Returnu” trener wskaże 15: Rafał Paliński (ur. 1983), Sebastian Zalewski (1986), Emilia Brzóska (1989), Aleksandra Durzyńska (1992), Mateusz Ilaszczuk (1994), Kacper Zalewski (1995), Konrad Wyszyński (1995), Adam Karwowski (1997), Anita Szepelska (2000), Aleksandra Czerwińska (2002), Adam Chojnowski (2003), Wiktor Kosowski (2004), Sandra Bałdyga (2007), Aniela Galińska (2008) oraz Szymon Klewicki (2010).

Return Łomża nie jest „chłopcem do bicia” 
Osiągnięciem jest stabilny skład zarządu UKS Return z prezesem Tomaszem Poredą i wiceprezes Renatą Maliszewską – Bagińską, sekretarzem Tomaszem Waldzińskim i przewodniczącą komisji rewizyjnej Grażyną Chodnicką. Udaje im się prowadzić działalność bez konfliktów, gdyż doceniają piękno tenisa, który w łomżyńskim wydaniu przydaje splendoru powiatowemu miastu w Polsce. - Bo kiedy przyjeżdżamy na turnieje, to wiadomo, że nie jesteśmy „chłopcem do bicia” - śmieje się z satysfakcją i dumą trener. - Nasz Return od 5 lat też organizuje co roku turnieje. Dla młodzików do lat 14: Piątuś Cup w czerwcu i JBB Nadzieja Cup we wrześniu oraz dla skrzatów do lat 12: MJ Cup w lipcu i Hexa Bank Cup w sierpniu. Natomiast w weekendy mamy wyjazdy w Polskę z naszymi zawodnikami, którzy potrzebują co najmniej 20 turniejów rocznie, by rywalizować z najlepszymi w kraju i zdobywać punkty rankingu PZT, potrzebne do mistrzostw Polski. To ciężki kawałek chleba.

Współpraca w Polsce i międzynarodowa
Dobrym duchem UKS jest sędzia PZT Janusz Sewastianow - prowadzi od 10 lat turnieje w Łomży - a dobrą duszą miejscową okazała się Maria Mikołajewska, dyrektor Publicznego Przedszkola nr 2, gdzie powstał wiosną 2019 mini kort, dwa razy mniejszy od tych przy III LO. Od trzech lat w SP nr 7 prowadzone są zajęcia Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa, a Aleksandra Durzyńska stworzyła autorski program dla uczniów „Siódemki”. Studenci z Zakładu Wychowania Fizycznego PWSIiP mogą zdobyć kwalifikacje animatora tenisa, akredytowanego przez PZT, oraz instruktora tenisa PWSIiP. - Uczymy „od przedszkola do Opola” - uśmiecha się trener i przypomina dewizę uczelni: „Kształcimy Praktyków”. Ciekawą inicjatywą jest stworzona w PWSIiP karta aplikacji produktu: to badania na najlepszych tenisistach z Podlaskiego, oceniające ich kondycyjne i koordynacyjne zdolności motoryczne, sprawność specjalną. Pozwala to diagnozować i prognozować sprawność fizyczną tenisisty, z czego przy selekcji wstępnej i ukierunkowanej korzystają kluby w: Warszawie, Białymstoku, Olsztynie, Toruniu i Gdańsku. Trener dokształca się: po doktoracie z 2017 latem 2019 r. kończy kurs dla trenerów zawodników wysokiego wyczynu, zostaje akredytowanym wykładowcą PZT. Wydaje książkę z AWFiS w Gdańsku na temat planowania treningów. UKS Return w Łomży  współpracuje na polu międzynarodowym: praktyki odbywają tu trenerzy z Turcji, studenci z Programu Erasmus+ z Portugalii, Republiki Zielonego Przylądka. Wymiana doświadczeń każdemu się przyda.

Od parkingu przy kortach do marzeń wśród gwiazd
Aby gościom z kraju i zagranicy lepiej się parkowało, z rodzicami zawodników przy pomocy firm: MJ Jedwabne, OSM Piątnica i JBB w Łysych „Return” zrobił zbiórkę na przebudowę parkingu przy kortach. Próbą nerwów było zniszczenie w 2010 kortów przez ciężki sprzęt i koparki przedsiębiorcy z Łomży, który przebudował mur oporowy na skarpie zabytkowego budynku III LO. Podporą trenera są wychowanki: Aleksandra Durzyńska po studiach w AWFiS Gdańsk wróciła do Łomży; Zuzanna Łempicka pomaga jako animator tenisa i pracuje z dziećmi 6- i 7-letnimi, a przygotowuje się Maria Rusiecka. Z zawodnikami pracuje także fizjoterapeutka po Akademii Medycznej w Gdańsku i żona trenera Ewa Waldzińska. - Cudownie jest móc połączyć teorię z praktyką – cieszy się trener Tomasz Waldziński, ojciec od kolebki tenisa w III LO w Łomży i tata córek: 8-letniej Izabeli i 5-letniej Oli. - Stale dokształcając się, stajemy się z roku na rok mądrzejsi i łatwiej jest nam trafić z argumentami  do dzieci i rodziców. Gdy trenuję dzieci, wybiegam wyobraźnią poza Łomżę i Podlaskie. Chcę, aby nasi wychowankowie triumfowali w Polsce i na świecie. Trzeba sięgać w marzeniach do gwiazd.

Mirosław R. Derewońko

zobacz: Trener Tomasz Waldziński gra 10 lat w tenisa z „Returnem”

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę