Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 26 grudnia 2024 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 668

Walizka pełna teatru

Bardzo zdolne „dzieci”: Eliza Mieleszkiewicz, Marek Janik i Tomasz Bogdan Rynkowski wykonaniem „Ody do Pegaza” rozpoczęły 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Walizka”. W środę rozpoczęły się konkursowe emocje za sprawą spektaklu „Wąż” Grodzieńskiego Teatru Lalek z Białorusi. O Grand Prix rywalizuje 14 spektakli - 9 zagranicznych i 5 polskich. Zwycięzcę poznamy w sobotę wieczorem na uroczystej gali. – Zależy mi na tym, by pokazać jakim transformacjom podlega teatr lalek i teatr formy – podkreśla Jarosław Antoniuk. - Festiwal wkomponował się na dobre w pejzaż naszego miasta i jest to impreza bardzo dobrze postrzegana w środowisku teatralnym nie tylko w Europie, ale również na świecie. Tradycyjnie odbędą się też spektakle plenerowe na Starym Rynku i na ul. Farnej, bo - jak podkreślają zgodnie festiwalowi goście - Łomża na cztery dni stała się niekwestionowaną stolicą teatru lalkowego!

– Międzynarodowy Festiwal Teatralny jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem. W moim odczuciu to doskonała promocja nie tylko Łomży, ale całej ziemi łomżyńskiej! – podkreślał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, podczas uroczystego otwarcia „Walizki”.

Festiwal dla dużych i małych
– Myślę, że tegoroczna edycja festiwalu będzie pod względem artystycznym szalenie interesująca – mówi Jarosław Antoniuk. – Mottem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „Teatr w nowych dekoracjach”, hasło bardzo pojemne. Zależało mi na tym, żeby zaprosić do Łomży teatry mające bardzo bliski kontakt z widzem, potrzebujące integracji z publicznością. W tych spektaklach bardzo dużo mówi się o kondycji współczesnego człowieka. Zaproszone teatry w swoich spektaklach często sięgają do baśni, mitów, dotykają dosyć trudnych spraw w życiu człowieka.
Zgłoszenia do konkursu napłynęły w tym roku aż z 27 krajów, z czego zakwalifikowano do udziału teatry z Białorusi, Holandii, Włoch, Portugalii, Słowenii, Ukrainy, Izraela oraz dwa z Hiszpanii. Są wśród nich zespoły prezentujące się w Łomży po raz pierwszy, ale też odnoszące już sukcesy na wcześniejszych „Walizkach”, jak np. teatry z Białorusi, Hiszpanii czy zdobywcy Grand Prix z Holandii. Polskie teatry w konkursie będą reprezentować: Teatr Malabar Hotel, Studio Form Światła, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatr Animacji w Poznaniu.
– To przedstawienia które powstały albo w ubiegłym, albo też ich premiery odbyły się już w tym roku – podkreśla Antoniuk. 
Konkursowe spektakle ocenia jury w składzie: prof. Wojciech Kobrzyński - aktor, reżyser i wykładowca z Akademii Teatralnej w Białymstoku, Joanna Braun scenograf z Krakowa, Bożena Krystyna Sawicka - teatrolog i przedstawicielka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Janusz R. Kowalczyk teatrolog  z warszawskiego Instytutu Teatralnego oraz Marek Chodaczyński, reżyser i prezes Unii Teatr Niemożliwy. Zmagania o Grand Prix rozpoczęło wystawienie „Węża” sztuki popularnej autorki Marty Guśniowskiej zrealizowanej przez Grodzieński Teatr Lalek. Oleg Żugżda, znany łomżyńskiej publiczności nie tylko z częstych wizyt na „Walizce”, ale też wyreżyserowania w Teatrze Lalki i Aktora przed ponad 11 laty „Królowej Śniegu”, skupił się na ukazaniu dziecięcej publiczności  na przykładzie tytułowego bohatera złożoności problemu, że chociaż nierzadko bardzo się różnimy, to jednak wygląd ma drugorzędne znaczenie. Nie jest więc istotne, że wąż nie ma rąk i nóg, jest bowiem przystosowany do radzenia sobie bez nich, a podczas ich poszukiwania mógł przekonać się, że warto zaakceptować swoją odmienność, można też zyskać tolerancyjnych, nie zwracających na nią uwagi, przyjaciół. 
Festiwalowe spektakle wystawiane są w siedzibie Teatru Lalki i Aktora oraz w sali Miejskiego Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych, ale są też spektakle plenerowe. W środę wieczorem na Starym Rynku happening „Wodewil warszawski” zaprezentował Teatr Pijana Sypialnia. W czwartek wieczorem na Starym Rynku wystąpi Klinika Lalek z „Cyrkiem bez przemocy”, gdzie żywe zwierzęta zastąpiły niezwykle efektowne lalki naturalnych rozmiarów, a w piątek na ulicy Farnej „Magic Show” zaprezentuje iluzjonista Jakub Walkowiak. Po cieszącym się dużym powodzeniem ubiegłorocznym koncercie Anny Kaptór i Przemysława Starachowskiego duet  utalentowanych młodych artystów wystąpi w piątek późnym wieczorem w kawiarni teatru Lalki i Aktora w projekcie Funkasanki „Notice The Time”.
W sobotę w południe na Farnej portugalski teatr Trule Investigacao Formas Animadas pokaże konkursowy spektakl dla widzów w każdym wieku „Puppets and Viola Campanica”, a wieczorem w siedzibie łomżyńskiego Teatru lalki i Aktora zaplanowane jest zakończenie festiwalu. Wcześniej gospodarz imprezy pokaże swój „Magiczny sklep”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę