Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

Audioprzewodniki w łomżyńskim muzeum

W Muzeum Północno-Mazowieckim można już korzystać z nowoczesnych i bezpłatnych audioprzewodników. Zostały przygotowane przez firmę Audiotour, która ma na koncie ponad 300 realizacji tego typu, nie tylko w kraju. Mają wgrane ścieżki zwiedzania wystaw stałych w języku polskim, angielskim oraz video w polskim języku migowym oraz audiodeskrypcję, co zapewni dostęp do muzealnej oferty również osobom ze szczególnymi potrzebami.

Audioprzewodniki to już obecnie muzealny standard, bez którego nie wyobrażamy sobie zwiedzania, szczególnie grupowego. W Łomży przymiarki do ich wprowadzenia trwały już od jakiegoś czasu, a pomysł udało się zrealizować dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu „Adaptacja przestrzeni muzealnej dla osób ze szczególnymi potrzebami oraz poprawa komfortu sal edukacyjnych”. Do realizacji wybrano ofertę krakowskiego oddziału firmy Audiotour, wśród której licznych realizacji są, między innymi, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze czy warszawskie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Prace trwały ponad pół roku, obejmując najpierw opracowanie scenariusza po zapoznaniu się z wystawami i wyznaczeniu ich najbardziej znaczących punktów oraz przygotowanie tekstów, które w dalszej kolejności miały być nagrane przez lektorów polsko i angielskojęzycznych, wybranych przez muzeum z propozycji kilku różnych głosów. 

W pracach tych brali udział pracownicy merytoryczni muzeum: Magdalena Bilewicz, Adam Sokołowski, Alicja Kamieniczna, Wiesława Pawlak i Jerzy Jastrzębski, w kilku etapach weryfikujący poprawność merytoryczną powstających materiałów oraz ich zgodność z poszczególnymi ekspozycjami. Firma Audiotour przygotowała też audiodeskrypcję, co odbyło się z udziałem również osoby niewidomej oraz nagranie video w PJM – polskim języku migowym, co odbyło się z udziałem doświadczonej tłumaczki telewizyjnej.

W rezultacie Muzeum Północno-Mazowieckie ma do dyspozycji 30 zestawów audioprzewodników, składających się z właściwego urządzenia, poręcznego i ważącego niewiele ponad 130 gramów, Hengda G7 Keypad z numeryczną klawiaturą i smyczą do zawieszenia na szyi oraz stereofonicznych słuchawek pałąkowych. Dochodzą do tego ładowarki, w tym jedna na 24 sloty, dzięki czemu audioprzewodniki będą cały czas gotowe do użycia.

Można z ich wykorzystaniem zwiedzić wszystkie wystawy stałe: archeologiczną – początki Łomży, historyczną – Łomża w latach 1418-1939, „Światło z wdziękiem” – lampy naftowe, etnograficzną „Kurpiowskie osóbki” oraz „Bursztyn w dorzeczu Narwi”. Trwa to około pół godziny, ale można również obejrzeć wybraną lub wybrane wystawy naciskając na klawiaturze odpowiedni numer od 3 do 39 (1 i 2 to wstęp i multimedia) – obsługa urządzenia jest bardzo prosta, a testujące je osoby, w tym dzieci w wieku 7-10 lat, były nim zachwycone, podkreślając, że zwiedzanie z czymś takim nawet znanej już wcześniej wystawy to spojrzenie na nią z zupełnie innej perspektywy. Równie ważne dla pracowników muzeum jest to, że wykorzystywanie w codziennej pracy audioprzewodników nie tylko podniesie standard zwiedzania wystaw stałych oraz włączy łomżyńską placówkę w obieg turystyczny z udziałem odbiorców anglojęzycznych, ale zapewni też dostęp do niego osobom ze szczególnymi potrzebami, które dotąd były z czegoś takiego wykluczone.

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę