Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 napisz DONOS@

Kto się dostał do szkoły średniej, a kto nie

Główne zdjęcie
II LO

Szkoły średnie w Łomży wywiesiły listy uczniów, przyjętych do klasy pierwszej. Absolwenci klas trzecich gimnazjów (zlikwidowanych) oraz klas ósmych szkół podstawowych najchętniej wybierali trzy licea ogólnokształcące jako szkoły pierwszego wyboru: I LO, II LO i III LO oraz „Mechaniak”, zwłaszcza w klasie informatycznej i mechanicznej. - Kandydaci, którzy znaleźli swoje nazwisko na listach przyjętych, są wręcz szczęśliwi, a ci, którzy nie dostali się do „Drugiego”, mają informację, do jakiej szkoły drugiego wyboru zostali przeniesieni – mówi Jolanta Kossakowska, dyrektor II LO w Łomży. W II LO chce uczyć się najwięcej chętnych, dwa razy więcej niż jest miejsc w 8 klasach pierwszych: na 112 miejsc po gimnazjach było aż 200 zgłoszeń, na 112 po podstawówkach aż 203.

W grupie absolwentów gimnazjów zakwalifikowani do szkół średnich to 1128 osób, w tym z miasta Łomża 483, spoza Łomży 645. Niezakwalifikowani stanowią jedna dziesiątą - 122 osoby, z czego z Łomży 42, zaś spoza Łomży 80. Pozostały wolne miejsca – 85, na które w ogóle nie było chętnych. 
W grupie absolwentów podstawówek zakwalifikowano 1118 uczniów, w tym z Łomży 502, spoza Łomży 616. Niezakwalifikowanych zostało 94 kandydatów, w tym z Łomży 40 i spoza Łomży 54. Wolnych miejsc w szkołach średnich jest dla nich 115. Po ogłoszeniu wyników naboru potencjalni pierwszacy liceów i techników oraz szkół zawodowych mają czas do 10. lipca, do godz. 16., żeby obowiązkowo złożyć: oryginał świadectwa ukończenia szkoły, wynik egzaminu gimnazjalnego albo po szkole podstawowej i dwa zdjęcia. W zależności od tego, ilu nowych uczniów faktycznie zgłosi się z dokumentami do szkół średnich, może nastąpić lekkie poluzowanie na listach i mała korekta. 

Komisje szkolne brały pod uwagę wynik egzaminów kandydatów, przyznając do 100 punktów, oraz do 100 punktów z ocen na świadectwie: z języka polskiego i matematyki oraz dwóch przedmiotów, odpowiednich do profilu danej klasy;czasem był to także język obcy. Brano pod uwagę osiągnięcia w konkursach na poziomie powiatowym, wojewódzkim i krajowym, świadectwa z wyróżnieniem za wyróżniającą kandydata średnią ocen z przedmiotów nauczania i za wolontariat, pracę społeczną.
Znakomita większość uczniów, przyjętych do klas pierwszych szkół średnich w Łomży, pochodzi z miasta i okolic Ziemi Łomżyńskiej oraz z województwa podlaskiego. Na listach mogą znaleźć się jednak również dzieci z dużo odleglejszych stron, np., z województwa mazowieckiego zgłosiło się 79 osób, z warmińsko-mazurskiego 32, po 1 z kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i śląskiego.

- Większość kandydatów do naszego liceum zostanie przyjęta, ale nie wszyscy – mówi dyrektor I LO imienia Tadeusza Kościuszki Jerzy Łuba. O wiele więcej szczęściarzy, marzących o „Bernacie”, będzie w sześciu klasach dla 172 absolwentów podstawówek, albowiem jako szkołę preferowaną wybrało I LO 200 kandydatów. Trochę więcej zawiedzionych może być w grupie po gimnazjach, ponieważ – jak wstępnie szacuje dyrektor I LO – ze 174 miejsc w sześciu klasach dla absolwentów gimnazjów praktycznie 98 do 99 % zajmą absolwenci PG nr 6. To uczniowie z wysokimi wynikami nauczania z niejednego przedmiotu, a bardzo często – także finaliści i laureaci konkursów. Laureaci konkursów – nie tylko z PG 6 - w nagrodę dostają 200 punktów i miejsce w każdej szkole średniej. Przez 20 lat PG nr 6 znajdowało się w czołówce szkół tego typu w Podlaskiem i liczyło się w kraju. Wybierający I LO – jako szkołę pierwszego wyboru 217 - najliczniej zgłaszali się do klas o profilu biologiczno-medycznym i społecznym. Pierwsi niezadowoleni z naboru zaczęli składać odwołania.

W III LO na 160 miejsc w klasach dla byłych 8-klasistów reflektowało jako na szkołę pierwszego wyboru 132, lecz brało pod uwagę aż 517, gdyby nie dostali się np. do I LO lub II LO. Dla byłych gimnazjalistów na 161 miejsc było chętnych 127 w pierwszym rzucie, a 474 w drugim lub trzecim. Ciekawostką stanowi fakt, że klas pierwszych będzie po pięć, ale sześc profili, w tym europeistyka. 

W „Mechaniaku” zakwalifikowano 156 pierwszaków po podstawówce, choć na miejsce w ZSMiO nr 5 liczyło w pierwszej kolejności 196 absolwentów podstawówek. Naukę zacznie tu 158 uczniów po gimnazjum, mimo że chętnych było 212 w pierwszym wyborze. Najpopularniejsze specjalności w grupach to nadal: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik mechatronik. W „Budowlance” powstaną klasy: budownictwa, hotelarstwa i gastronomiczna – łącznie 155 osób w klasach pierwszych - ale nie zdołano stworzyć, z braku odpowiedniej liczby chętnych, techników dróg i inżynierii sanitarnej. Uczące tam IV LO jest wciąż popularne w klasach policyjnych: łącznie 80 pierwszaków. W „Ekonomiku” będzie uczyć się po 128 absolwentów podstawówki i gimnazjów, m.in., ekonomiści, logistycy i organizatorzy turystyki, a działające tam VI LO powoła jedną klasę. „Weta” tradycyjnie ma dużo chętnych, by zostać technikiem weterynarzem – w sumie 111 uczniów w klasach pierwszych, zaś techników żywienia zacznie się kształcić 98, natomiast w VII LO – nikt.

Mirosław R. Derewońko   


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę