Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 24 grudnia 2024 napisz DONOS@

(z)badaj się w kobiecym interesie

Aktualnie mniej niż połowa Polek deklaruje, że przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano spadek o 26 proc., a w województwie podlaskim aż o 30 proc.! Powód? Strach przed zakażeniem koronawirusem, ale też strach o wynik diagnozy, ponieważ większość Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego od stycznia 2020 roku. Dlatego w najbliższe dwa weekendy - w Łomży (4.07), Zambrowie (10.07) oraz Bielsku Podlaskim (11 lipca) zaparkuje gabinet mobilny, w którym mieszkanki regionu będą mogły wykonać bezpłatne, kompleksowe badania ginekologiczne w ramach akcji „(z)Badaj się w kobiecym interesie”. Ambasadorem akcji jest Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy.

„(z)Badaj się w kobiecym interesie” - akcja bezpłatnych badań ginekologicznych

W ramach kampanii, jak co roku, zrealizowana zostanie akcja konsultacji z szerokim bezpłatnym pakietem badań ginekologicznych (badanie piersi, USG ginekologiczne, cytologia oraz test na obecność wirusa HPV). Pacjentki przyjmowane będą w mobilnym gabinecie ginekologicznym. Konsultacje lekarza ginekologa oraz badania odbywać się będą w godzinach 10:00-16:00. Na badania można zapisać się rano w recepcji gabinetu mobilnego. Liczba miejsc jest ograniczona i liczy się kolejność zgłoszeń. 

Informacje jak się zapisać na badania, znajdują się stronie www.wkobiecyminteresie.pl, na której umieszczone zostały również materiały edukacyjne z poradami dla kobiet na tematy związane z profilaktyką ginekologiczną. 

- Kampania „W kobiecym interesie” realizowana jest przez Gedeon Richter Polska po raz trzeci i cały czas jest potrzebna. Po pierwsze obserwujemy wzrost liczby Polek, które nie badają się regularnie, a po drugie z roku na rok rośnie liczba kobiet, które w czasie akcji bezpłatnych badań kontrolnych, realizowanych w wybranych regionach Polski, kierujemy na pilne leczenie ginekologiczne - w 2020 r. aż 48 Polek wymagało pilnego skierowania na leczenie. Dlatego w ramach tegorocznej edycji kampanii oferujemy kobietom wsparcie w zakresie przełamania bariery strachu przed wizytą ginekologiczną, ale też możliwość realnego skorzystania z pakietu bezpłatnych badań ginekologicznych w aż 4 województwach – mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska. 

Łomża - 4 lipca, Park Wodny (parking), ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 15,

Zambrów - 10 lipca, Pływalnia Miejska (parking), ul. Wyszyńskiego 6B,

Bielsk Podlaski - 11 lipca; Szkoła Podstawowa Nr 3 (parking), ul. Józefa Poniatowskiego 9,

Co mówią badania nt. profilaktyki ginekologicznej Polek?

Tylko 45 proc. Polek przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii, to spadek o 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ponad połowa Polek (53 proc.) nie wykonała od stycznia 2020 roku żadnego badania ginekologicznego (USG ginekologiczne, cytologia, test HPV), a 54 proc. Polek przyznaje, że rzadziej lub wcale nie odbywała wizyt przez pandemię. Respondentki wskazały, że głównymi przyczynami rezygnacji z wizyt były: brak dolegliwości i potrzeby badań profilaktycznych – 37 proc., ograniczony dostęp do wizyt i zamknięcie gabinetów – 35 proc., ale również strach przed zakażeniem koronawirusem – 30 proc.

- Niestety odnotowujemy coraz więcej sytuacji, gdy kobiety wskutek przekładania lub odwoływania wizyt ginekologicznych czy zleconych przed pandemią badań, trafiają do nas z bardzo zaawansowanym stanem chorób. Pandemia nie może być wymówką do nierobienia badań, bo tylko regularna profilaktyka może zapewnić nam komfort psychiczny i fizyczny – mówi dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolożka specjalizująca się w chirurgii ginekologicznej.

Strach demotywuje do badania – wesprzyj ją!

W związku z wykonywanymi badaniami ginekologicznymi, strach przed diagnozą choroby odczuwa 51 proc. Polek, które robią badania. Prawie taki sam strach odczuwają bliscy kobiety (49 proc.), gdy ta robi i odbiera wyniki badań. Niestety Polki przyznają też, że strach powoduje u nich obniżenie nastroju (69 proc.), ale również paraliżuje je -  demotywuje do działania (27 proc.).

71 proc. Polek przyznaje, że wsparcie najbliższych pomogłoby przełamać strach przed wykonaniem badań. Barierę strachu pomaga przede wszystkim przełamać mąż/partner – tak uważa 41 proc. respondentek, ale niestety aż 32 proc. Polek z lękiem o wyniki badań walczy samotnie. Polki przyznają w badaniach, iż wystarczy gdy bliska osoba okaże im zainteresowanie, zapyta jak się czują, potowarzyszy podczas badania, czy tylko na nie podwiezie. 

- Wielokrotnie w swoim życiu jako mąż, ojciec trzech córek i dziadek wnuczki obserwowałem strach moich dziewczyn przed badaniami, czy ich wynikami. Dotychczas niepokój o ich zdrowie udzielał się również mi. 

Za każdym razem, gdy się martwiłem, mówiłem do siebie: Bądź szybszy! Wygraj z jej strachem. Starałem się być wspierający. Panowie, kobiety mają więcej niż my na głowie i nigdy nie myślą pierwsze o sobie, dlatego musimy im pomóc. I ta pomoc to przede wszystkim zorganizowanie im przestrzeni w życiu na to, aby mogły się regularnie badać i dbać o siebie – mówi Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy i ambasador kampanii.

 

(materiał nadesłany)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę