Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

piątek 17.06.2005

Gazeta Współczesna - Radny skazany za próbę gwałtu Gazeta Współczesna - Jednostkę sprzedam Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści liczą punkty Gazeta Wyborcza - Kolejne niesamodzielne prace maturalne

Gazeta Współczesna - Radny skazany za próbę gwałtu
Na 2,5 roku więzienia skazał łomżyński Sąd Rejonowy 39-letniego Zbigniewa I., wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Jedwabnego, rolnika ze wsi Orlikowo. Sąd uznał za udowodnione, że w czerwcu ubiegłego roku w podłomżyńskim motelu radny usiłował zgwałcić i pobił 29-letnią Iwonę G., byłą pracownicę gminnego ośrodka kultury, a potem zastraszał ją, aby nie wnosiła oskarżenia.
Za zastraszanie i nakłanianie do zmiany zeznań na pół roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata skazana została także żona Zbigniewa I. Dodatkową karą dla radnego jest czteroletni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji w samorządach.
Uzasadnienie orzeczenia zostało przez sąd utajnione (podobnie jak cały przebieg procesu). Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że zmieniona została kwalifikacja czynu – z gwałtu na usiłowanie. W ocenie sądu nie znalazły natomiast potwierdzenia zarzuty korupcji. Według Iwony G. i prokuratury, Zbigniew I. miał od pracownicy ośrodka kultury przyjąć 3 tysiące złotych za załatwienie jej tam stałego zatrudnienia.
więcej: Gazeta Współczesna - Radny skazany za próbę gwałtu

Gazeta Współczesna - Jednostkę sprzedam
Teren po byłej jednostce wojskowej przy alei Legionów nie zostanie za darmo przekazany miastu. Agencja Mienia Wojskowego chce sprzedać magazyny i działki w przetargu. Nieruchomość to jedno z najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów miejsc w mieście.
2,59 ha, gdzie dawniej mieściły się magazyny jednostki chemicznej, znajduje się w pobliżu torów kolejowych i przy ruchliwej trasie z Warszawy na Mazury. Nieruchomość ma zostać sprzedana za minimum 3,6 mln zł.
– Taką ofertę przedstawiono nam w olsztyńskim oddziale Agencji Mienia Wojskowego – dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miejskim w Łomży.
Urzędnicy są decyzją zawiedzeni. W tym miejscu, gdyby AMW wyraziła zgodę na nieodpłatne przekazanie całości lub części terenu, powstałby inkubator przedsiębiorczości i nowych technologii. Wstępne porozumienie w tej sprawie samorząd zawarł z Wyższą Szkołą Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Rozmowy prowadzono z Ministerstwem Obrony Narodowej i szefem AMW w Warszawie.
– Agencję interesuje tylko wymierny zysk – mówi wiceprezydent Marcin Sroczyński.
Teren jest atrakcyjny nie tylko ze względu na bliskość trasy przelotowej przez miasto. W pobliżu znajduje się kilka popularnych restauracji i kawiarni, sklepy oraz stacja benzynowa.
więcej: Gazeta Współczesna - Jednostkę sprzedam

Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści liczą punkty
Znane są już wyniki tegorocznego egzaminu gimnazjalnego. Uczniowie z powiatów: grajewskiego, kolneńskiego, łomżyńskiego, wysokomazowieckiego i zambrowskiego napisali nieco poniżej średniej w województwie.
– Tak jak w większości szkół, tak też u nas, uczniowie wypadli słabiej w części matematyczno-przyrodniczej – mówi Małgorzata Arnista, dyrektor Gimnazjum nr 4 w Łomży. – Jeszcze będziemy dokładnie analizować wyniki egzaminu, dziś mogę powiedzieć, że wypadł nieco słabiej niż w roku ubiegłym.
Niemal 33 punkty z części humanistycznej i niespełna 25 z matematyczno-przyrodniczej, taki wynik osiągnięto w całym województwie podlaskim. Uczniowie z każdej części maksymalnie mogli otrzymać 50 punktów i takich uczniów było wielu.
W regionie najsłabiej wypadł powiat kolneński, ale to w powiecie grajewskim znalazł się uczeń, który z części matematyczno-przyrodniczej uzyskał zaledwie 1 punkt.
Z danych opublikowanych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łomży w Internecie wynika, że lepiej na egzaminie wypadli mieszkańcy miast niż wsi. Np. w Łomży średnie wyniki egzaminów gimnazjalnych są o około trzy punkty wyższe niż np. w powiecie kolneńskim.
więcej: Gazeta Współczesna - Gimnazjaliści liczą punkty

Gazeta Wyborcza - Kolejne niesamodzielne prace maturalne
Czternaście prac maturalnych unieważniła wczoraj w województwie podlaskim Centralna Komisja Egzaminacyjna
Daje to w sumie liczbę czterdziestu czterech niesamodzielnie napisanych prac, wykrytych przez CKE na Podlasiu.
- Prace wraz z opiniami zespołu ekspertów sprawdzane były etapami i tak samo były unieważniane - tłumaczy Helena Sutyniec, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. - Już rozesłaliśmy do uczniów informacje, że będą musieli maturę powtórzyć.
Centralna Komisja Egzaminacyjna stwierdziła, że najczęściej ściągano z historii. Z tego przedmiotu unieważniono 24 prace. Ponadto osiem z matematyki, sześć z wiedzy o społeczeństwie i po dwie z języka polskiego, angielskiego i biologii.
Wczorajsze unieważnienia były ostatnimi sprawdzanymi pracami pisanymi w pierwszym terminie.
Wszyscy, którym zakwestionowano maturę, będą mogli zdawać ponownie w sesji zimowej - w styczniu.
więcej: Gazeta Wyborcza - Kolejne niesamodzielne prace maturalne

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę