Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

E-recepta straciła ważność - co zrobić?

Jedną z największych zalet e-recept jest ich dostępność w telefonie (w formie SMS lub e-mail). Dzięki temu zawsze jest pod ręką i nie sposób jej zgubić. Natomiast największą wadą e-recept jest ich łatwe przechowywanie w telefonie. Nie zgubi się, więc zawsze jest czas na jej realizację. Jednak przy okienku w aptece można dowiedzieć się, że niestety czas jej wykupu już minął. Jest po prostu nieważna. Co w takiej sytuacji należy robić?

Czy na wykup każdej e-recepty jest tyle samo czasu?

Wielu pacjentów wpada w pułapkę terminu ważności recepty. Wcześniejsza ważna była aż 30 dni, dlaczego więc tej nie mogę zrealizować 10 dni po wystawieniu. Z czego to wynika?

  • W przypadku antybiotyków doustnych (tabletki, kapsułki czy granulat do rozpuszczania w wodzie) oraz dożylnych ważność e-recepty wynosi zawsze 7 dni. Wynika to z faktu, że tego typu leki stosowane są w przypadku poważnych zakażeń i wymagają szybkiego leczenia.
  • Preparaty immunologiczne można wykupywać zazwyczaj przez 120 dni, czyli aż 4 miesiące.
  • Pozostałe e-recepty wystawiane są z automatu na czas 30 dni. Dlatego też z taką ważnością wykupu leków można spotkać się najczęściej.
  • Wyjątkiem są osoby przewlekle chore, przyjmujące te same leki od bardzo długiego czasu. W takich przypadkach medyk może wypisać receptę nawet na 360 dni terapii. Będzie ona wtedy ważna przez cały rok, czyli 365 dni. Jednak w aptece jednorazowo wykupić można leki tylko na 180 dni terapii zgodnie z dawkowaniem wskazanym przez lekarza.

Długość ważności e-recepty, podobnie jak w przypadku dawnych, papierowych recept, zależna jest zatem od rodzajów wypisanych na niej lekach.

Jak sprawdzić ważność e-recepty?

Otrzymywanie kodów przez SMS lub e-mail pozwala na szybką weryfikację daty wystawienia danego dokumentu. Jednak nie zawsze łatwo określić, jaki rodzaj leków został przepisany. Jak rozwiać wszelkie wątpliwości? Najprościej zalogować się do swojego Konta Pacjenta, gdzie wypisana jest data możliwej realizacji e-recepty. Podobna informacja mieści się także na wydruku.

Nie każdy z łatwością porusza się po stronach internetowych, a zalogowanie się na stronę z użyciem profilu zaufanego może sprawić sporo trudności, zwłaszcza osobom starszym. W takim przypadku pozostaje jeszcze jeden, niezawodny sposób weryfikacji terminu wykupu leków: wizyta w aptece. Po wpisaniu kodu oraz numeru PESEL, farmaceuta będzie mógł odczytać datę ważności podanej e-recepty na swoim komputerze.

Recepta straciła ważność! Co można teraz zrobić?

Czas szybko ucieka i może się okazać, że termin ważności e-recepty już minął. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z lekarzem, który wystawił dany dokument. Ma on bowiem możliwość edycji wystawionej recepty, w tym zmienić jej maksymalną datę realizacji. Tak przedłużona e-recepta może być normalnie zrealizowana w dowolnej aptece.

Nie zawsze istnieje możliwość kontaktu z lekarzem specjalistą. Natomiast ponowne zapisywanie się na wizytę i oczekiwanie tygodni, jak nie miesięcy, nie wchodzi w grę. W takiej sytuacji można udać się do lekarza rodzinnego. Co prawda nie może on zmienić dokumentu wystawionego przez innego medyka, ale na podstawie historii choroby oraz niezrealizowanej e-recepty może wystawić ją na nowo. Z nowym terminem jej realizacji. Równie dobrym pomysłem jest rejestracja do internetowego lekarza, na przykład na stronie https://e-recepta.net/recepta. Pracujący tam medycy pomogą odnowić receptę bez wychodzenia z domu, co może być istotną zaletą dla osób mieszkających na wsi. I  tym przypadku podstawą będzie historia choroby oraz niezrealizowana e-recepta. Nie trzeba w takiej sytuacji udawać się do lekarza pierwszego kontaktu autobusem.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę