Doroczne laury dla twórców
Tegoroczna uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury odbyła się w Muzeum Północno-Mazowieckim. Prezydent Miasta Pan Mieczysław Czerniawski oraz zastępca Prezydenta – Pani Mirosława Kluczek – w obecności licznie zgromadzonych twórców i pracowników kultury, a także zaproszonych gości – uhonorowali nagrodami czworo laureatów: Marka Maliszewskiego, Magdalenę Sinoff, Bogdana Szczepańskiego oraz Waldemara Borusiewicza. Marek Maliszewski od lat odnosi sukcesy na polu fotografii prasowej i artystycznej, Magda Sinoff z powodzeniem zajmuje się śpiewem i muzyką, Bogdan Szczepański – pełen pomysłów kompozytor i aranżer – realizuje się jako muzyk, Waldemar Borusiewicz jest mistrzem gry na trąbce oraz kompozytorem i nauczycielem muzyki. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Magdalena Sinoff. W programie przewidziano także zwiedzanie muzealnych wystaw. Na zakończenie spotkania zgromadzeni przyjęli życzenia świąteczne od Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego oraz Prezydenta Miasta Mieczysława Czerniawskiego i podzielili sie opłatkiem.
Ocalić od zapomnienia
Jeszcze tylko przez kilka dni można nabyć w Muzeum unikalne publikacje z serii „Ocalić od zapomnienia” Wydawnictwa MUZA, które dokumentują zasoby naszego dziedzictwa narodowego w zakresie tradycyjnej kultury ludowej. Te bogato ilustrowane książki zaprezentowano na spotkaniu towarzyszącym niedawnemu otwarciu wystawy „Polskiej biżuterii ludowej”. Do lektury zachęcali ich autorzy: Elżbieta Piskorz-Branekova, Alicja Mironiuk-Nikolska oraz Tomasz Czerwiński. W swoich publikacjach umieścili oni wiele informacji, faktów i ciekawostek dotyczących m.in. budownictwa i wyposażenia domu wiejskiego (Tomasz Czerwiński), sztuki ludowej (Alicja Mironiuk-Nikolska) oraz biżuterii i strojów ludowych (Elżbieta Piskorz-Branekova). Warto podkreślić, że albumy zawierają także „łomżyńskie ślady”, czyli zdjęcia i opisy obiektów pochodzących ze zbiorów Muzeum w Łomży oraz Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie. Zachęcamy wszystkich miłośników tradycji i folkloru do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą wydawniczą. Fot. Bolesław Deptuła
Zaczarowany świat barw.
Galeria Sztuki Wspólczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Autor zapraszają w piątek, 2 grudnia 2011 roku, o godz. 18.00, na otwarcie wystawy malarstwa Eugeniusza Brożka. Wystawa czynna do 5 stycznia 2012 roku. Eugeniusz Brożek urodził się w 1947 roku, we wsi Przełaj (gmina Sędziszów). Po ukończeniu Szkoły Górniczej w Sosnowcu, pracował w różnych zawodach, m.in.: jako górnik, spawacz, ślusarz i kierownik pociągów osobowych. Mieszka w Sędziszowie. Obrazy maluje od ponad 30 lat. Za swoje dokonania twórcze został uhonorowany Nagrodą im.Oskara Kolberga oraz Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006). Artysta wystawiał w licznych muzeach, galeriach i domach kultury, m.in.: w Jędrzejowie, Kielcach, Krakowie, Radomiu, Nowym Sączu, Suwałkach, Toruniu, Warszawie. Za granicą miał wystawy we Francji i Niemczech. Ponad 110 jego obrazów znajduje się w kolekcjach muzeów oraz osób prywatnych w kraju i za granicą.
POLSKA BIŻUTERIA LUDOWA
Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zaprasza w niedzielę 27 listopada 2011 roku, o godz. 12.00 na otwarcie wystawy “Polska biżuteria ludowa”. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz zbiorów własnych łomżyńskiego Muzeum. Scenariusz wystawy przygotowała Pani Elżbieta Piskorz-Branekowa. Ekspozycję można zwiedzać do 26 lutego 2012 roku. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z autorami wydawniczych rarytasów oficyny MUZA SA, które ukazały się w serii „Ocalić od zapomnienia”. Elżbieta Piskorz-Branekowa, Alicja Mironiuk-Nikolska i Tomasz Czerwiński napisali ciekawie i zajmująco o różnych zagadnieniach z dziedziny tradycyjnej kultury ludowej w Polsce, między innymi: haftach i koronkach, biżuterii i strojach ludowych, budownictwie i wyposażeniu domu wiejskiego, a także sztuce ludowej. Poszczególne publikacje zostały opatrzone bogatym materiałem ilustracyjnym oraz znakomicie opracowane graficznie. Książki dobrze się czyta i ogląda. W serii „Ocalić od zapomnienia” ukazało się dotychczas kilkanaście pozycji. Po spotkaniu autorskim będzie można nabyć zaprezentowane tytuły.
“MIKOŁAJKI” w Muzeum
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza, w dniach 1 – 9 grudnia 2011 roku, na SPOTKANIA MIKOŁAJKOWE. Oferta skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniów szkół podstawowych, którym proponujemy udział w uroczystości wręczania przez św. Mikołaja upominków przygotowanych przez rodziców lub szkołę. Spotkania ze św. Mikołajem odbywać się będą w gmachu Muzeum, przy ul. Dwornej 22 C, w Łomży.
Wystawa poplenerowa " Aż do źródeł ", Nowogród 2011
Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego wraz ze Społecznym Stowarzyszeniem Prasoznawczym „Stopka”zapraszają 22 października 2011 roku (sobota) o godzinie 13.00 do sal galerii, przy ul. Długiej 13, na otwarcie wystawy „Aż do źródeł” będącej plonem Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, zorganizowanego przez „Stopkę” w Nowogrodzie, na przełomie czerwca i lipca 2011 roku.
Planeta JANTAR inspiruje...
Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta JANTAR” z siedzibą w Gdyni oraz Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zapraszają na otwarcie wystawy „Planeta JANTAR inspiruje... “, które odbędzie się 23 października 2011 roku (niedziela), o godz. 14.00, w gmachu łomżyńskiego Muzeum.Podczas wernisażu zostanie wyświetlona prezentacja multimedialna „EUROPEJSKIE SZLAKI BURSZTYNOWE – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”.
Barbarzyńcy?
Wystawa “ Barbarzyńcy ? ” przeczy potocznemu przekonaniu o “niskim poziomie cywilizacyjnym” ludów mieszkających poza zasięgiem cywilizacji śródziemnomorskiej. Zadziwia różnorodnością i wysokim poziomem wykonania przedmiotów codziennego użytku, ozdób, broni... Jej przesłanie można streścić następującym zdaniem: To dorobek kultury Gotów, Lugiów, Wandalów, Celtów legł u podstaw europejskiego dziedzictwa kulturowego.
Damian Wierzbowski "Cnoty" - rzeźba ceramiczna.
We wtorek, 13 września 2011 roku, o godzinie 18.00, w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży, odbędzie się wernisaż rzeźby ceramicznej Damiana Wierzbowskiego “Cnoty”. Zapraszamy! Artysta jest absolwentem łomżyńskiego Liceum Plastycznego. Obecnie mieszka i pracuje we Wrocławiu, gdzie prowadzi własną galerię.
Karol Karwowski - znaki, kody, labirynty
Już w najbliższą środę, 10 sierpnia, o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży odbędzie się prezentacja twórczości Karola Karwowskiego. Ten urodzony w 1953 r. w Łomży artysta swoją karierę związał z Lublinem gdzie studiował w IWA UMCS w pracowni Mariana Bogusza a obecnie jako współzałożyciel i dyrektor Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania prowadzi zajęcia na specjalności dekorowanie wnętrz. Zaprezentowany na wystawie cykl nosi tytuł „Znaki, kody, labirynty” i jak nietrudno się domyślić oscyluje, zarówno od strony formalnej jak i znaczeniowej wokół czekających na rozpoznanie i interpretację znaczeń.
Wieczór autorski Wojciecha Kudyby
Wojciech Kudyba – poeta, krytyk, historyk literatury; ur. 1965 w Tomaszowie Lubelskim, prof. nadzw. w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wykładowca Studium Literacko-Artystycznego UJ, współpracownik dwumiesięcznika „Topos”. Autor artykułów i monografii o literaturze XIX-wiecznej i najnowszej. Laureat konkursów poetyckich m.in. im. Romana Brandstaettera w Poznaniu (I nagroda) im. R.M. Rilkego w Sopocie (II nagroda) , im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu na Mazurach (I nagroda). Jego wiersze i eseje były tłumaczone na języki: czeski, słowacki i niemiecki. Laureat nagrody Fundacji im. J. S. Pasierba w Warszawie za poezje i eseje (2005). Opublikował pięć zbiorów wierszy, przedostatni pt. Gorce Pana, został wyróżniony w nagrodzie im. Józefa Mackiewicza za rok 2008.
Muzeum Północno-Mazowieckie zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów
W celu potwierdzenia wysokiego poziomu merytorycznej działalności i znaczenia zbiorów oraz w celu ewidencjonowania muzeów spełniających te warunki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi Państwowy Rejestr Muzeów, zwany dalej „Rejestrem”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzależnia wpis do Rejestru w szczególności od znaczenia posiadanych przez muzeum zbiorów, zespołu wykwalifikowanych pracowników, pomieszczeń i stałego źródła finansowania – zapewniających spełnienie statutowych celów muzeum. Wniosek o wpisanie muzeum do rejestru opiniuje komisja kwalifikacyjna. Członków komisji kwalifikacyjnej, składającej się z dziesięciu osób, powołuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego spośród wybitnych specjalistów z zakresu muzealnictwa i nauk pokrewnych. Z dniem wpisu do Rejestru muzeum jest uprawnione do używania nazwy „muzeum rejestrowane”. Muzeum rejestrowane korzysta ze szczególnej ochrony i pomocy finansowej państwa. Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zostało wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.
Salon pod Gontem zaprasza
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na kolejne spotkanie w Salonie Pod Gontem pt: Wieczór tańca orientalnego", które odbędzie się w piątek, 17 czerwca 2011 roku, o godz. 19.00 w nowogrodzkim Skansenie. Gość wieczoru: grupa taneczna "Róże pustyni".
Maciej Czyżewski - wystawa malarstwa
Już w najbliższą środę, 15 czerwca, o godzinie 18.00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży odbędzie się wernisaż malarstwa Macieja Czyżewskiego. Artysta urodził się w 1985 roku, w latach 2005-2010 odbył studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Krzysztofa Wachowiaka, aneks z malarstwa ściennego w pracowni prof. Edwarda Tarkowskiego. Jest finalistą konkursu Siemens Polska 2010. W 2010 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta na macierzystym Wydziale. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Na wystawie zaprezentuje swój malarski cykl dyplomowy.