"Husarze i ułani"-otwarcie wystawy
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza na wystawę „Husarze i ułani”, na której zaprezentowano repliki militariów związanych z dwiema niezwykle barwnymi epokami w dziejach polskiego oręża.
Skansenu Kurpiowskiego przygoda filmowa, czyli Francuzi na Kurpiach - Salon pod Gontem
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Skansen Kurpiowski w Nowogrodzie zapraszają na Spotkanie w Salonie Pod Gontem, które odbędzie się 25 kwietnia 2014 roku, o godz. 18.00 w nowogrodzkim Skansenie. Gość wieczoru – Urszula Kuczyńska przedstawi temat „Skansenu Kurpiowskiego przygoda filmowa, czyli Francuzi na Kurpiach”.
„Słowa na Wieczność”
Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie oraz Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego zapraszają 7 kwietnia 2014 r. (poniedziałek), o godz. 17.00 do sal wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży na otwarcie wystawy rzeźby, malarstwa, grafiki i rysunku artystów Małopolski „Słowa na Wieczność”. Inspiracją do wystawy stały się barokowe malowidła w kształcie „medalionów” z wyobrażeniami Ośmiu Błogosławieństw zdobiące wnętrze kopuły hebdowskiej świątyni. W czasie wernisażu odbędzie się spotkanie z księdzem profesorem Eugeniuszem Grzywaczem z Zakonu Pijarów - pedagogiem, historykiem sztuki, inicjatorem wystawy, dyrektorem Centrum Wiara i Kultura w Hebdowie.
Salon pod Gontem Wojciech Kilar - życie i twórczość"
W najbliższy piątek 28 marca br zapraszamy na spotkanie "Salonu Pod Gontem" w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie /Dwór z Brzózek/ o godz. 18:00. Wystąpi muzykolog Elżbieta Leszczyńska, która opowie o życiu i twórczości Wojciecha Kilara. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
Żołnierze wyklęci
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży zapraszają 2 kwietnia 2014 roku, o godz. 17.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum na otwarcie wystawy „ŻOŁNIERZE WYKLĘCI. PAMIĘTAMY. Polskie podziemie niepodległościowe na Białostocczyźnie 1944-1957” przygotowanej przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku. Wystawa czynna do 4 maja 2014 roku
Zaproszenie
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży mają zaszczyt zaprosić na promocję wydawnictwa dr. Marcina Zwolskiego "Śladami zbrodni okresu stalinowskiego w województwie białostockim" Spotkanie odbędzie się 19 lutego 2014 r. (środa) godz. 17.00 w siedzibie Muzeum Północno-Mazowieckim, Łomża, ul. Dworna 22C
Arcydzieła malarstwa polskiego w Łomży
Otwarcie wystawy odbędzie się 16 lutego 2014 roku (niedziela), o godz. 13°°, w siedzibie Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, przy ul. Dwornej 22 C.
Henryk Osicki - na 85-lecie urodzin
Wernisaż jubileuszowej wystawy Henryka Osickiego odbywa się w dniu 85-lecia urodzin artysty. Wspólnie z Autorem serdecznie zapraszamy 13 grudnia 2013 roku, o godz. 18.00 do Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. Prezentacja ma charakter retrospektywny - ilustruje wielotorowość twórczych zainteresowań nestora łomżyńskiego środowiska plastycznego, który od 55 lat maluje obrazy i akwarele, aranżuje wnętrza, projektuje i realizuje polichromie ścienne oraz witraże. Z okazji jubileuszu życzymy Artyście, by tworzenie nadal sprawiało mu radość, a Opatrzność nie szczędziła pomyślności na długie lata!
„Między wschodem a zachodem“ - wystawa poplenerowa
Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ oraz Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży zapraszają 19 października 2013 roku, o godz. 11.00, do sal wystawowych przy ul. Długiej 13 w Łomży, na otwarcie wystawy poplenerowej „Między wschodem a zachodem“. Wystawa czynna do 5 grudnia 2013 roku. Na tegoroczny “przystanek artystyczny“ Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka“ – organizator X jubileuszowego pleneru plastycznego – wybrało położony nad Bugiem Mielnik. Na 10 lipcowych dni, architektura miasteczka oraz malownicza okolica, urozmaicona rzecznymi meandrami i polodowcowymi wzniesieniami, stały się źródłem inspiracji i natchnienia dla artystów z różnych stron Polski oraz zza wschodniej granicy. Wśród 27 uczestników znaleźli się także twórcy z Łomży. Artystyczną opiekę nad plenerowiczami sprawował Andrzej Strumiłło.
" Polak - Węgier dwa bratanki, ..."
Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży oraz Węgierski Instytut Kultury w Warszawie zapraszają w dniu 15.10.2013 roku (wtorek) o godzinie 17.00 do siedziby łomżyńskiego Muzeum przy ul. Dwornej 22 C na odczyt „Polacy i Węgrzy w XX wieku”. Odczyt wygłosi dr János Tischler - Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury.
Muzealnie w Venedzie
28 września 2013 roku, w Galeria Veneda w Łomży odbyło się spotkanie z historią, przyrodą i kulturą pod hasłem „Tu żyję. Tu mieszkam”. Wzięli w nim udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 realizujący autorski program Katarzyny Łepkowskiej pod hasłem „Łomża mój dom” oraz artyści i przedstawiciele różnych instytucji, m.in. Muzeum Północno-Mazowieckiego, Miejskiej Biblioteki Publicznej, oddziału Archiwum Państwowego w Łomży oraz Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi, którzy przygotowali zabawy, konkursy i gawędy. Do nabycia były kurpiowskie wycinanki i kwiaty z bibuły oraz przysmaki regionalnej kuchni. Oferta Muzeum obejmowała wydawnictwa propagujące nasze dziedzictwo kulturowe i historyczne.