Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ucho pływaka – czym jest i jak je leczyć?

Pływanie pozwala zadbać o kondycję oraz o prawidłową postawę. Rozwija wszystkie mięśnie i z wielu powodów jest zalecane każdemu – zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Jednak uprawianie pływania wiąże się z ryzykiem powstania w uchu infekcji i pojawienia się dolegliwości określanych jako „ucho pływaka”. Czym ono jest i jak się je leczy?

Czym jest ucho pływaka?

Schorzenie określane mianem ucha pływaka to właściwie zapalenie ucha zewnętrznego, które może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową lub grzybiczą. Najczęściej za powstanie takiej choroby odpowiadają bakterie. Dotyka ona osób w różnym wieku i niekoniecznie tych, które pływają zawodowo, amatorsko czy choćby tylko sporadycznie. Ucho pływaka może wystąpić właściwie zawsze wtedy, gdy zewnętrzna część przewodu słuchowego narażona jest na stałe działanie wilgoci czy wody. Nawet wówczas, gdy ucho zostanie niedostatecznie osuszone po kąpieli i do kanału słuchowego dostanie się woda, może rozwinąć się zapalenie. Wilgotne środowisko stwarza niestety idealne warunki do rozwoju w nim potencjalnie chorobotwórczych drobnoustrojów, w tym bakterii. Zwiększa się ryzyko zakażenia ucha.

Najczęściej jednak z uchem pływaka rzeczywiście mają do czynienia osoby, które dużo pływają lub nurkują. Stąd też i nazwa tego schorzenia.

Jak dochodzi do zapalenia ucha?

Przyczyną występowania ucha pływaka, czyli zakażenia zewnętrznej jego części, jest to, że jest ona narażona na kontakt z drobnoustrojami. Przed rozwojem infekcji ucho chronione jest przez skórę, która wyścieła przewód słuchowy zewnętrzny, oraz woskowinę uszną, którą produkują gruczoły ucha. Bardzo ważna jest prawidłowa higiena uszu, pozwalająca na utrzymanie ich w czystości, oraz ochrona przed nadmierną wilgocią czy zbieraniem się wody. W przeciwnym wypadku istnieje wysokie ryzyko zakażenia bakteryjnego, np. pałeczkami ropy błękitnej, które w wilgotnym środowisku szybko się namnażają.

Ucho powinno być czyste i suche, a nadmiar wyprodukowanej woskowiny usznej umiejętnie usunięty. Nie należy tego robić patyczkiem higienicznym, który służy tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha, ale specjalnymi produktami w sprayu, dostępnymi np. w aptece. Nadmiar wosku prowadzi do zwiększenia wilgoci w przewodzie słuchowym, przez co może dojść do jego zapalenia.

Ponadto ryzyko wystąpienia ucha pływaka rośnie w przypadku urazów narządu słuchu, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia skóry wyściełającej ucho. Uszkodzona skóra ułatwia chorobotwórczym drobnoustrojom wnikanie i rozwój schorzenia.

Na rozwój infekcji narażone są małe dzieci, np. podczas niewłaściwego mycia głowy, ale i osoby używające aparatu słuchowego i dousznych słuchawek.

Jak leczyć ucho pływaka?

Ucho pływaka objawia się występowaniem m.in. bólu zewnętrznej jego części, uczuciem pełności wewnątrz ucha oraz świądem i zaczerwienieniem przewodu słuchowego. Często pacjenci zgłaszają tkliwość małżowiny usznej, a nawet bóle całej głowy.

W leczeniu tego schorzenia pomocne mogą być specjalne krople, takie jak wyrób medyczny LIX. Krople LIX w swym składzie zawierają glicerol i lidokainę, dzięki temu osuszają przewód słuchowy, zmniejszają obrzęk tkanek, w efekcie redukując ból. Krople LIX mają także działanie znieczulające – w zaledwie dwie minuty przynoszą ulgę w bólu.

Więcej o zastosowaniu kropli LIX dowiesz się na stronie https://lix.com.pl/. Wyrób działa wspomagająco przy stanach zapalnych, które objawiają się obrzękiem czy swędzeniem przewodu słuchowego. Pomagają również w dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci.

Krople LIX są wyrobem medycznym, który powinien być używany zgodnie z zaleceniami.

Źródła:

Hassmann-Poznańska, D. Dzierżanowska, M. Poznańska, Ostre rozlane zapalenie ucha zewnętrznego, „Polski Przegląd Otorynolaryngologiczny” 2014, Vol. 3, Iss. 2, s. 84-89, https://otorhinolaryngologypl.com/api/files/view/4983.pdf.

Olszewski, Rozlane zapalenie ucha zewnętrznego – postępowanie, „Medycyna po Dyplomie” 10 (2020), https://podyplomie.pl/medycyna/35301,rozlane-zapalenie-ucha-zewnetrznego-postepowanie

Informacje:LIX krople do uszuWyrób medycznyPrzeznaczenie: Wspomagająco przy: stanach zapalnych objawiających się obrzękiem, bólem i swędzeniem przewodu słuchowego zewnętrznego; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany regularną ekspozycją na działanie wody i wilgoci; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany długotrwałym noszeniem, słuchawek lub woskowiną, która zatyka przewód słuchowy zewnętrzny; dolegliwościach, którym towarzyszy ból spowodowany częstym stosowaniem detergentów, które niszczą naturalną błonę osłaniająca przewód słuchowy zewnętrzny.Wytwórca: EmergoPharm Sp. z o.o. sp.k.Podmiot prowadzący reklamę: Adamed Pharma S.A.

LIX/14046/09/23

tekst płatny

JJS
wt, 17 października 2023 07:44
Data ostatniej edycji: wt, 17 października 2023 07:47:37

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę