Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dziwne zakończenie roku szkolnego pandemicznego

Główne zdjęcie
Pusta sala lekcyjna

Uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich w Łomży od połowy marca nie chodzili na lekcje do szkół, jak rówieśnicy w Polsce, z powodu ogłoszonej pandemii koronawirusa. Mieli prowadzone zajęcia przedmiotowe za pośrednictwem internetu w domu. Rady Pedagogiczne placówek dokonały klasyfikacji na posiedzeniach stacjonarnych w dużych, wietrzonych salach z odstępami od krzeseł lub zdalnie przez komputery, aby uczniowie mogli odebrać świadectwa promujące do wyższej klasy bądź wieńczące edukację w szkole. Uroczystości końca roku w znanym stylu nikt nie zorganizuje... Wielu z ponad 10 tysięcy uczennic i uczniów w Łomży może odczuwać brak uroczystego akcentu.

- Podziękuję nauczycielom i uczniom za trudną, ciężką i niebezpieczną pracę, ponieważ wykazali się w stanie epidemii solidnością i odpowiedzialnością – planuje na dzień przed niespodziewanym w formie zakończeniem roku szkolnego Jerzy Łuba, dyrektor renomowanego I LO w Łomży. Bez trzecioklasistów, tj. maturzystów, którzy odebrali swoje świadectwa z końcem maja, po cenzurki w piątek, 26. czerwca przyjdą pierwszoklasiści z 12 klas, natomiast w poniedziałek – drugoklasiści z 6 klas. W sumie to 544 osoby. Będą wchodzić od godziny 8. co godzinę oddzielnym wejściem do auli i sali gimnastycznej. Wychowawca ma 40 minut na spotkanie z klasą z dystansem, po czym obsługa zdezynfekuje aulę i salę. Dyrektor Łuba życzy im pięknych, bezpiecznych i szczęśliwych wakacji...  

Kolejka przed stolikiem na boisku lub w szkole
- Ten rok szkolny okazał się w historii Polski i świata bezprecedensowy, a przez to trudny dla naszej „Jedynki”, jednak dzięki dobrej współpracy nauczycieli z rodzicami, żaden z uczniów nie wypadł z systemu edukacji – cieszy się Krystyna Kamińska, dyrektor SP 1 w Łomży. Zebranie klasyfikacyjne Rady Pedagogicznej odbyło się w dużej sali z zachowaniem zalecanej odległości bezpieczeństwa, ale wcześniejsze miało przebieg zdalny. Świadectwa przyznano każdemu z 638 uczniów, w tym 27 z klasy 8. W piątek na placu szkolnym zaplanowano od godziny 8. 20 do 12. ustawienie 6 stolików, przy których zmieniają się wychowawcy. Z Librusa każdy uczeń wie, o której ma przyjść sam lub z  rodzicem. Będą stać w parach co 2 metry. Jeśli świadectw nie odbiorą, mogą to zrobić we wrześniu  lub ustalić termin z wychowawcą. Dyrektor Kamińska życzy każdemu wewnętrznego wyciszenia...

W SP nr 2 po świadectwa może wybrać się 321 uczniów. Wielu uczestniczyło w konsultacjach od 1 do 5 osób w grupie. W szkole przy wejściu stoi dezynfekator, automat na półżel do dezynfekcji rąk. Mogą odbierać nagrody książkowe i świadectwa przy dwóch wejściach: z prawej strony budynku klasy I – III, a od strony boiska starsi. Dyżury 40-minutowe wychowawców zaplanowano od godz. 8. - Tego kontaktu bezpośredniego brakowało wszystkim, dzieci nam mówią, że tęsknią do szkoły – opowiada dyrektor SP nr 2 Jolanta Kowalewska. - Praca zdalna na platformie była zupełnie inna niż w bezpośredniej relacji, w rozmowie na żywo. Nie zawsze jesteśmy w stanie zweryfikować, na ile dziecko jest systematyczne i samodzielne, ale podziękowania należą się także rodzicom. Za pomoc.

Nadal wymagane są maseczki, rękawiczki i dystans. - Dobrze, że pandemia nie zdezorganizowała całego roku szkolnego – dzieli się wrażeniami Pani dyrektor. - Nowa sytuacja zmobilizowała nas do refleksji, zadumy i odpowiedzialności. Dzieci są bardziej wyciszone, świadome ryzyka zakażenia. Mam ukłon w stronę rodziców, bo dzięki ich postawie dzieci i młodzież wykazali się dojrzałością.

Świadectwa w pandemii tylko dla 8-klasistów
Po 15 latach kierowania SP nr 4 dyrektorem z końcem sierpnia przestanie być dr Iwona Borawska. - To był rok zupełnie inny, niż do tej pory, ze względu na epidemię koronawirusa – ocenia kadencję. - Rok szkolny od marca 2020 wymagał zupełnie nowej organizacji pracy. Do tej pory nikt w polskiej edukacji nie doświadczył czegoś podobnego i tak skomplikowanego. Myślę, że nasza społeczność „Czwórki”sprostała zadaniu. My, nauczyciele i pracownicy, uczniowie i rodzice daliśmy radę. Nie odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Świadectwa odbiorą tylko uczniowie klas VIII w piątek. Wręczanie świadectw od godz. 9. co półtorej godziny odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego na boisku szkolnym. Klasy I - VII odbiorą świadectwa po wakacjach. W lipcu i sierpniu będzie możliwość odbioru świadectwa, tyle że po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznie

„Przeorganizowaliśmy codzienne życie”
129 ósmoklasistów ukończyło SP 9 w Łomży. Wszyscy uczniowie klas I – VII w liczbie 848 dostali promocję wyżej. Od 25. maja konsultacje mieli uczniowie klas 8., od 1. czerwca z młodszych klas. Skorzystało 290 uczniów. - Po raz pierwszy w historii szkoły nie spotkamy się w hali sportowej... – mówi dyrektor Bożena Dziekońska. Odbiór świadectw odbędzie się zgodnie z procedurą, o której wiedzą rodzice, uczniowie i wychowawcy. Rodzice i uczniowie klas I - VIII, obawiając się kontaktu z innymi osobami z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem, będą mogli odebrać świadectwa w innym terminie. Uczynić to może osoba zdrowa, która nie przebywa z kimś na kwarantannie lub w izolacji w domu. Spotkania z wychowawcami będą w grupach, rotacyjnie, według harmonogramu. Nie ma obowiązku uczestnictwa. - Kiedy witaliśmy się we wrześniu, nic nie zapowiadało czasu tak bardzo innego od poprzednich lat nauki – komentuje dyrektor „Dziewiątki”. - Uczniowie, rodzice i nauczyciele byli postawieni przed bardzo trudnym zadaniem przeorganizowanie codziennego życia zawodowego i prywatnego. Sprostaliśmy temu wyzwaniu.  Życzę wszystkim zdrowia i pięknych, słonecznych wakacji. Pamiętajcie o zachowaniu procedur bezpieczeństwa w okresie pandemii.

„Wyłącz telewizor i komórkę, by się bawić”
W SP nr 10 im. Jana Pawła II naukę kończy 1311 uczniów, w tym 116 ósmoklasistów. Z konsultacji skorzystało 300 z klas 4 – 8. - Uczniowie spotykają się z wychowawcami po odbiór świadectwa w wyznaczonych godzinach, różnych dla poszczególnych poziomów – opisuje dyrektor „Dziesiątki” Jadwiga Kirejczyk. Mają przydzielone miejsca wokół budynku, np. plac manewrowy i boiska, aby zachować reżim sanitarny. Jadwiga Kirejczyk ma na koniec roku szkolnego życzenia dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli: - Wszystkim dziękuję i życzę powrotu we wrześniu do starej, dobrej normalności, uśmiechu bez dystansu, spotkania twarzą w twarz, możliwości przytulenia i uścisku dłoni. Niech wakacje będą czasem ciekawych refleksji i dobrego odpoczynku. Być może, pomogą Wam w tym rady Ojca Phila Bosmansa (1922 – 2012). „Wyłącz telewizor i komórkę, by się bawić, rozmawiać, by się radować, by nie zapomnieć o własnym świecie. Połóż się na łące, zagraj na źdźble trawy, spójrz w niebo i ciesz się z błogiej bezczynności. Naucz się doceniać małe rzeczy.”

Mirosław R. Derewońko

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę