Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 napisz DONOS@

„Od Bacha do współczesności” w łomżyńskiej katedrze

Słynna Toccata i fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha zabrzmiała na finał piątkowego koncertu w łomżyńskiej katedrze. Wcześniej organista Zbigniew Gach również sięgnął do bogatego katalogu arcydzieł najsłynniejszego z Bachów, grał też w duecie z oboistką Magdaleną Maniewską, co nie zdarza się często. Jeszcze dziś odbędzie się oficjalna inauguracja XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża, a wieczorem zaplanowano koncert „W brzózkowym dworku...” w nowogrodzkim skansenie.

Koncerty organowe są już od wielu lat stałym punktem programu festiwalu Drozdowo-Łomża. Niedawno wzbogacono ich formułę o utwory wokalno-organowe, a do tego zaczęły pojawiać się również inne instrumenty. Były więc skrzypce Żakliny Olchowik czy akordeonowe trio Piotr Komorowski, Jakub Kozłowski i Michał Olchowik, zaś w tym roku zabrzmią flet i obój. Na tym ostatnim instrumencie zagrała w piątkowy wieczór Magdalena Maniewska, instrumentalistka związana Operą Bałtycką, zaś na katedralnych organach grał, znany już festiwalowej publiczności, Zbigniew Gach. Oboje artyści występują w takim niecodziennym duecie już od kilku lat, tak więc są doskonale zgrani, dysponując przy tym bardzo różnorodnym i do tego doskonale opracowanym repertuarem, nierzadko przecież napisanym na zupełnie inny, większy czy nawet orkiestrowy, skład.

W programie nie zabrakło też utworów wyłącznie na organy, dzięki czemu powody do zadowolenia mieli również miłośnicy klasycznych recitali organowych - Zbigniew Gach zachwycił ich najpierw mistrzowską interpretacją Preludium i fugi C-Dur BWV 547 Jana Sebastiana Bacha, by w dalszej części koncertu popisać się pięknym wykonaniem Preludium i fugi c-moll op. 37 Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.

Zachwyt słuchaczy, szczególnie tych goszczących w łomżyńskiej katedrze po raz pierwszy, budził nie tylko kunszt organisty, ale również samo brzmienie instrumentu, któremu świetność przywrócił wybitny organmistrz i zarazem też wirtuoz Jerzy Kukla.

Na obój i organy zabrzmiały cztery utwory. Głównym punktem programu był Koncert obojowy Giovanniegpo Battisty Pergolesiego. Ten zmarły w wieku zaledwie 26 lat włoski kompozytor jest powszechnie rozpoznawalny dzięki „Stabat Mater ” czy popularnemu do dziś, prezentowanego również w Łomży, intermezzo „La serva padrona ”, ale rzeczony koncert również należy do jego arcydzieł, co oboje artyści umiejętnie wyeksponowali, szczególnie w podniosłym Largo i w równie umiarkowanym Andantino. Pierwszy z muzycznego rodu Bachów, który zdobył wielką sławę, to jest Jan Sebastian, tworzył wiele, a niektóre z jego dzieł, jak choćby preludium chorałowe Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645, równie efektownie brzmią w innych opracowaniach, w tym na organy i obój.  Magdalena Maniewska i Zbigniew Gach wykonali też wspólnie  A Little Tune for Valerie, A Song Without Words i Scherzetto, czyli trzy pierwsze części Six Miniatures na obój i fortepian brytyjskiego kompozytora i organisty Harolda Darke'a  (1888-1976), który potwierdził w tej kompozycji swą fascynację twórczością Bacha. Szkoda tylko, że zabrakło trzech pozostałych części, bo utwór ten nie wybrzmiewa na żywo zbyt często, a sam koncert nie był aż tak długi, że takie cięcie było koniecznością. Artyści zrekompensowali to jednak słuchaczom wspomnianą już na wstępie Toccatą i fugą oraz zagraną w duecie na bis Pawaną na śmierć infantki Maurice'a Ravela: oryginalnie fortepianową, później zorkiestrowaną, ale robiącą równie wielkie wrażenie w aranżacji na organy i obój.

Równie ciekawie będzie dzisiaj podczas inauguracji festiwalu w Drozdowie, w siedzibie Muzeum Przyrody-Dworu Lutosławskich, podczas koncertu „Powrócisz zwycięzcą”, który rozpocznie się o godzinie 16:00. Rafał Lewandowski i Anna Mikolon zagrają Melodie ukraińskie op. 33 na fortepian na cztery ręce Zygmunta Noskowskiego; będą utwory na flet i fortepian, w tym J.S. Bacha (Andrej Zembovich i Anna Mikolon), a na finał Franciszek Lewandowski wykona II Sonatę b-moll op. 35 Chopina.

Z kolei o godzinie 20:00 w nowogrodzkim skansenie rozpocznie się koncert „W brzózkowym dworku...”, podczas którego Agnieszka Żemek-Pawczyńska, Dariusz Wójcik, Anna Kinga Osior i Daniel Saulski  wykonają, wraz z akordeonistą Michałem Olchowikiem oraz pianistą i aranżerem całości materiału Grzegorzem Sekmistrzem, pieśni kurpiowskie oraz muzykę popularną. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę