Kabaret z myszką
Dwa koncerty przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej dał tzw. Kabaret Moralnego Niepokoju. Jak zwykle w Łomży na kabaretach, widzów było więcej niż miejsc, a wybuchy gromkiego śmiechu i rzęsiste brawa słychać było już od parkingu. Napisałem o tzw. KMN, gdyż za kulisami czwórka absolwentów Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego zachowywała się całkiem przyzwoicie, wyrażała parlamentarnie i nie udawała gwiazd z Warszawy. Warszawski był tylko pośpiech, żeby jak najprędzej wsiąść do wielkiego jak TIR busa. Na szczęście, zatrzymałem ich dosłownie na chwilę pod pretekstem relacji dla 4lomza.pl...
Wyniki I Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza..
- Miło zaskoczyła nas duża liczba młodych wykonawców, a jeszcze bardziej ucieszył ich entuzjazm i zaangażowanie "wcześniej urodzonych" opiekunów - powiedział ks. Andrzej Godlewski, jeden ze współtwórców sukcesu I Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej (1915-2006), który odbywał się w rok po odejściu najsłynniejszej łomżynianki w Centrum Katolickim w Łomży. - Talent, jaki Pani Hanka dostała od Boga, ubogaca dzieci i młodzież, a to przy wsparciu rodziców i nauczycieli sprawi, że pamięć o Mistrzyni Monologu przetrwa!
III Przegląd poezji śpiewanej JACKA KACZMARSKIEGO „O Laur Solidarności"
Moniecki Dom Kultury wraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury zapraszają do wzięcia udziału w III konkursie poezji śpiewanej Jacka Kaczmarskiego. Konkurs odbedzie się w sali widowiskowej Monieckiego Ośrodka Kultury, ul. Białostocka 25.
MECH. Powrót warszawskiej formacji rockowej.
Mech po latach milczenia powraca z nowym albumem. Ze sceny rockowej zniknęli w 1986 r. Teraz wracają z mocnym heavy-metalowym programem... 8 marca br, godz. 19.00 Klub PopArt, MDK-DŚT, ul. Wojska Polskiego 3
Młodzież w hołdzie Pani Hance
W piątek 9 marca mija rok od śmierci najsłynniejszej łomżynianki świata Hanki Bielickiej. Aby uczcić jej pamięć blisko 50 gimnazjalistów i licealistów nie tylko z Łomży wystąpi w finale I Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza...” Zapowiada sie ciekawie, bo uczestnicy wystąpią, m.in., z tekstami pisanymi przez słynnego Wiecha, czyli Stanisława Wiecheckiego, i Jerzego Jurandota, które wykonywała niezapomniana Mistrzyni Monologu. Zostanie nawet przedstawiony tekst opracowany na podstawie... wywiadów z Hanką Bielicką!
IV Łomżyńskie Targi Twórczości Artystycznej - Łomża 2007
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży zaprasza wszystkich twórców oraz miłośników sztuki do wzięcia udziału w IV Targach Twórczości Artystycznej Łomża 2007. Targi planowane są na 25 (niedziela) marca br., i będą odbywać się w budynku Regionalnego Ośrodka Kultury.
Pani Hanka...
Ma Warszawa pomnik legendarnej Syrenki (a nawet dwa - na Rynku Starego Miasta i nad Wisłą), ma Gdańsk mitycznego Neptuna na Długim Targu, a Łódź poetę Juliana Tuwima co siedzi na ławce na ul. Piotrkowskiej. Co ma Łomża? Łomża ma 9 marca rocznicę śmierci Pani Hanki Bielickiej: najsłynniejszej, najgłośniejszej i najszybciej mówiącej łomżynianki świata. Mistrzyni monologu, mówiącej z dumą i wdzięcznością na wszystkich kontynentach o mieście szczęśliwego dzieciństwa i beztroskiej młodości. Damy w Kapeluszu, który stał się wręcz przysłowiowy. Co ma dla Pani Hani Łomża z wdzięczności za promowanie jej na całym świecie?
Pięć lat i 44 703 km tanecznych sukcesów
Olbrzymi jak stół rodzinny i przepyszny tort od prezydenta Łomży z chińskimi fajerwerkami to nic w porównaniu z oszałamiającym pomysłowością, nowatorstwem technik i młodzieńczym polotem tancerzy z Crazy Twisting Group. W ostatkowy wieczór CTG, mistrzyni świata breakdance świętowała jubileusz pięciolecia w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych, w którym założył ja i prowadzi Marek Kisiel. Dopisała, głównie młodzieżowa publiczność, ale nie zabrakło i „wcześniej urodzonych” sympatyków CTG.
Magia radia w Galerii Sztuki Współczesnej
Na początku ubiegłego wieku owiane tajemnicą nowości, magnetyzowały i zniewalały odbiorców. Stawiane w domach na eksponowanych miejscach, budziły podziw i zazdrość sąsiadów. Magiczne, mówiące skrzynki - dziś zminiaturyzowane, stały się tak powszechne i wszechobecne, że prawie niewidoczne. Teraz radiowe piękności z przed lat podziwiać można w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży.
Eliminacje miejskie 52 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego
Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych w Łomży informuje, że w dniu 16 kwietnia (poniedziałek) b.r. o godz.10 odbędą się eliminacje miejskie 52 Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy mogą wystąpić w czterech turniejach:
Powinniście Go usłyszeć!
Młody, zdolny i ujmująco skromny pianista Marcin Kowalczyk wystąpił dzisiaj w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, której jest ubiegłorocznym absolwentem. Finalista ogólnopolskiego konkursu pianistycznego uczniów szkół średnich w Krakowie zagrał przy pełnej sali równie porywająco i z fantazją swój pierwszy recital w "rodzinnym" mieście. Publiczność nagradzała go gorącymi brawami i w trakcie koncertu, i serdecznymi gratulacjami po zakończeniu.
Sala widowiskowa już nasza
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wydał dziś zarządzenie „wyrażenia zgody na przyjęcie darowizny nieruchomości, stanowiącej własność Skarbu Państwa”. Tym samy faktem stało się przejęcie przez miasto sali widowiskowej urzędu wojewódzkiego przy ul. Nowej 2 w Łomży.
Kolejna Złota „Harfa Eola” jedzie do Łomży
Łomżyński zespół muzyki dawnej Voci Unite po raz kolejny sięgnął po najwyższe trofeum. Po raz piąty dziewczęta śpiewające pod kierownictwem Katarzyny Szmitko zdobyły Złotą „Harfę Eola” podczas XXIX Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” – Kalisz 2007.
„Radość spod kapelusza” - I Wojewódzki Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej
W hołdzie wielkiej artystce teatralnej, filmowej i kabaretowej Hance Bielickiej parafia Krzyża Świętego w Łomży organizuje dwuetapowy I Wojewódzki Konkurs Krasomówczy Łomża 2007, pod hasłem: „Radość spod kapelusza”, adresowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Kolędnicy w Łomży
Historie o Narodzeniu Pańskim i pieśni o Dzieciątku rozbrzmiewały przez ponad trzy godziny w Regionalnym Ośrodku Kultury podczas Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Jasełkowych. Wystąpiło 11 zespołów z powiatu łomżyńskiego.
Gwiazda, Gwiazdki i Promyczek
Nasz naród łomżyński, nienawykły na co dzień do poezji, przygniatany prozą trudnej codzienności, przez ponad półtorej godziny wsłuchiwał się uważnie w kościele Ojców Kapucynów w piękne, dobre i mądre słowa polskich poetów. Wszystko za sprawą Miejskiego Domu Kultury - Domu Środowisk Twórczych, niestrudzenie promującego ambitną muzykę w stylistycznie nienagannym wykonaniu. Gwiazdą siódmego już koncertu z cyklu "Gwiazdka z Nieba" była w środową cichą noc Elżbieta Adamiak, nazywana od ponad 30 lat "najłagodniejszym głosem poetyckiej Krainy Łagodności".
Poetycka studniówka Magdaleny
Gwarna i kolorowa grupa miłośników poezji gościła w Galerii Pod Arkadami na wieczorze autorskim Magdaleny Pauli Walczuk. Na sto dni przed maturą Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych w Łomży wydał jej debiutancki tomik "Po ścianie ze szkła". Maturzystka II LO im. Marii Konopnickiej czytała wiersze, m.in., w obecności swojej rodziny, dyrektora liceum Józefa Przybylskiego, wychowawcy Leszka Szczepary oraz koleżanek i kolegów z klasy IIIb.
Wystawa studniówkowa
Jedenastą wystawę studniówkową uczniów klas czwartych Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka uroczyście otwarto w Galerii Bonar MDK-DŚT przy ul. Wojska Polskiego 3 w Łomży. Trzydzieścioro troje przyszłych maturzystów - a może niebawem także i artystów po Akademii Szuk Pięknych? - przygotowywało prace w pracowniach Mistrzów: grafiki u Iwony Sielskiej, Katarzyny Swoińskiej i Stanisława Kędzielawskiego; rysunku u Antoniego Mieczkowskiego i także Stanisława Kędzielawskiego; rzeźby u Adama Tymińskiego i malarstwa u Teresy Adamowskiej.
Powstanie Warszawskie w Łomży
Reprodukcje powstańczych mundurów, broni, a nawet dziecięcych zabawek z okresu Powstania Warszawskiego można od środy oglądać w Centrum Katolickim im. Jana Pawła II przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.
Herody z Diabłem i Aniołami
Na Kurpiach tradycyjnie od „trzeciego dnia świąt”, czyli od pierwszego dnia po Bożym Narodzeniu do Trzech Króli chodzą po wsiach kolędnicy. Jedni z gwiazdą, drudzy z szopką, jeszcze inni „z Herodem”. Herody to kolędnicy przebrani za Żołnierzy, występujący m.in. ze Śmiercią, z Żydem, z Diabłem i z Aniołami. Kiedyś większość wsi miała swoje „herody”. Obecnie tradycję kultywują dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury w Zbójnej. Wybraliśmy się z nimi do wsi Laski...