Świętość i Muzyka
Monumentalnym koncertem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej w Katedrze zakończył się w niedzielę III Jesienny Festiwal Muzyczny Sacrum et Musica im. Jana Pawła II. Trwające półtora miesiąca coniedzielne spotkania z muzyką sakralną w różnych kościołach Łomży, Czyżewa, Kolna i Białegostoku pokazują, że idea Jana Miłosza Zarzyckiego trafiła nie tylko w 1000-letnim grodzie nad Narwią na podatny grunt. Wciąż szukamy piękna w muzyce klasycznej, która jest echem naszego serca...
Teresa Adamowska sztukę zamienia w złoto
- Teresa Adamowska wnosi swój świat do naszego świata, twórczo oddziałuje na osobowość i wyobraźnię - mówiła podczas piątkowego wernisażu z okazji XX-lecia pracy artystycznej uznanej malarki Karolina Skłodowska, kierowniczka Galerii Sztuki Współczesnej. - Za co się weźmie, malarstwo czy grafikę, zamienia to w złoto!
Warszaty taneczne z mistrzami
Już w najbliższą sobotę, tj. 13 października zjadą do Łomży z całej Polski miłośnicy tańca na VI edycję Ogólnopolskiego Tańca Młodzieżowego "Wirująca Strefa". Natomiast w czwartek (11.10) rozpoczną się dwudniowe warsztaty taneczne, które poprowadzą mistrzowie tańca młodzieżowego: Justyna Lichacy i Marvin Spahi.
Wirująca Strefa już po raz szósty
Już po raz szósty Miejski Dom Kultury - Dom Środowisk Twórczych zaprasza na „Wirującą Strefę”. Turniej odbędzie się 13-14 października 2007 r. w łomżyńskiej hali sportowej przy SP 9. Jak zwykle zaprezentują się zespoły z całej Polski. Łomżę reprezentować będą chłopcy z grupy „Crazy Twisting Group” oraz dziewczęta z grup prowadzonych przez Beatę Kisiel.
Niejedna moja łza spadła na klawiaturę...
- Ze zdziwieniem zauważyłem, że piosenki Marka Grechuty są wciąż popularne wśród młodzieży - powiedział dyrygent Bohdan Jarmołowicz, który poprowadził z fantazją Łomżyńską Orkiestrę Kameralną na koncercie „Niezwykłe spotkania. Fryderyk Chopin - Marek Grechuta”. Świetny aranżer z popularnych przebojów zmarłego w październiku ub. roku krakowskiego barda stworzył, oczywiście, niemożliwie melodyjne suity, których słuchało się tym milej, że za fortepianem zasiadł Maciej Gański, 23-letni gdańszczanin, wielokrotnie nagradzany w konkursach muzycznych w Polsce, na Litwie i Białorusi. Temperament nad klawiaturą to nie wszystko, o czym z pianistą rozmawiał Mirosław R. Derewońko...
Muzyczne pory roku w interpretaji Duo consonantes
Świetny, fantastyczny. Tak publiczność obecna w katedrze łomżyńskiej podsumowała koncert małżeństwa Joanny Wołczyk- Garbacz i Jakuba Garbacz odbywający się w ramach III Jesiennego Festiwalu Muzycznego Sacrum et Musica. Myślą przewodnią koncertu było nawiązanie do natury czyli Cztery Pory Roku a tu nie mogło zabraknąć fragmentów znanego dzieła Vivaldiego.
Łomżyński teatr nagrodzony
W dniach 12-15 września br. Teatr Lalki i Aktora w Łomży gościł na XII Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Biala Vieża w Brześciu (Białoruś). Został tam zaproszony ze spektaklem Thorbjorna Egnera „Karius i Baktus” w reżyserii Jarosława Antoniuka. Spośród 19 przedstawień konkursowych z 15 krajów m. In. Argentyny, USA, Holandii, Danii, Rosji, etc. łomżyński teatr otrzymał jedną z głównych nagród festiwalowych. Aktorzy: Beata Antoniuk, Tomasz Rynkowski, Zdzisław Rej otrzymali zespołową nagrodę za kreacje aktorskie w przedstawieniu „Karius i Baktus”.
Soundtrack i... wreszcie satysfakcja!
Grand Prix II Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Filmowej w Łomży wyśpiewała Anna Kaptór, 17-latka z Puław. O konkursie MDK DŚT i British School dla śpiewającej po angielsku młodzieży dowiedziała się od... łomżyniaka, który był na warsztatach jazzowych w Puławach. I dobrze się stało, bo utalentowana dziewczyna będzie miała zasłużoną, a do tego podwójną satysfakcję na myśl o Łomży. W nagrodę dostała bowiem i tytuł, i 1500 zł. To przecież niebagatelny, często podstawowy cel imprez o krajowych ambicjach: promować miasta, gdzie się odbywają.
Soundtrack i... co dalej?
Zapowiadało się ciekawie. Stylowe, wysokie i przestronne, a przy tym przytulne wnętrza reastauracji Retro przy ul. Nowogrodzkiej w Łomży. Kulturalna obsługa. Dobre nagłośnienie. Szumna nazwa festiwalu. I gromadka nastolatków podczas koncertu inauguracyjnego, wierzących, że mają talent. I rodzice, wpatrzeni w pociechy. I nadzieja, że zwycięstwo wyśpiewane w Łomży okaże się przepustka do estradowej kariery.
„Jako trzyletni chłopiec oświadczyłem mamie, że będę skrzypkiem...”
Wirtuozowskie popisy skrzypka Janusza Wawrowskiego, dyrygencka maestria Jana Miłosza Zarzyckiego i dobra powakacyjna forma Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej to pierwsze wrażenia z inauguracji sezonu artystycznego, która w czwartkowy wieczór odbyła się w foyer Sali Widowiskowej ŁOK. Z solistą Januszem Wawrowskim, jedynym w Polsce skrzypkiem wykonującym na koncertach wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego, rozmawiał Mirosław Robert Derewońko.
„Łomża” tańczy i szuka chętnych
Działający od 30 lat Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” ogłasza nabór do grup tanecznych. Poszukiwane są dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 16 lat. Chętni mogą się zapisywać w Regionalnym Ośrodku Kultury przy ul. Małachowskiego 4. Ci, którzy chcieliby najpierw zobaczyć jak zespół się prezentuje mają dziś ku temu doskonała okazję. Wieczorem odbędzie się koncert Zespół Pieśni i Tańca „Łomża” będący inauguracją sezonu tanecznego 2007/2008.
Rusza sezon artystyczny ŁOK
Wieczornym koncertem kolejny sezon artystyczny zainauguruje Łomżyńska Orkiestra Kameralna. W programie koncertu znalazły się m.in. fragmenty Kaprysów - najsłynniejszych utworów włoskiego kompozytora Niccolo Paganiniego, a także VII symfonia Niedokończona Franciszka Schuberta. Jako solista podczas koncertu inauguracyjnego z muzykami ŁOK zagra młody ale utalentowany skrzypek Janusz Wawrowski. To jeden z nielicznych Polaków który wykonuje wszystkie 24 Kaprysy Paganiniego.
„Tajemny świat Horudy”
Przez blisko miesiąc w łomżyńskiej Galerii Sztuki Współczesnej można oglądać ceramiczne rzeźby, misy i lampiony Tadeusza Waltera. Artysta, po pięciu latach, ponownie przywiózł do Łomży swoje prace. Tytułowy Horuda, to wymyślony przez Tadeusza Waltera bożek – człowiek z głową ptaka. Tytułując go panem szczęścia i pomyślności umieszcza jego figurkę na pokrywkach i obrzeżach naczyń oraz w kompozycjach rzeźbiarskich.
Debiut Zygmunta Wołkońskiego
Fotografią zainteresował się jak sam mówi przypadkowo, ale na tyle go zafascynowała magia utrwalania obrazu, że został z nią na dobre. Z aparatem spędza każdą wolną chwilę, często niedzielny poranek w plenerze, najczęściej sam, choć czasem udaje się mu na wyprawę namówić dziewczynę. Galeria pod Arkadami tym razem wypełniona do ostatniej wolnej przestrzeni gościła stałych bywalców, fotografików łomżyńskich a także wiele osób było tu po raz pierwszy.
SOUNDTRACK 2007
Druga edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Anglojęzycznej Piosenki Musicalowej „SOUNDTRACK” odbędzie się w dniach 14-16 września br. W programie Festiwalu oprócz zmagań konkursowych przewidziany jest koncert uczestników, filmowy maraton oraz Koncert Galowy połączony z recitalem Kuby Badacha (jednego z jurorów Festiwalu).
„Saga łomżyńska” Edwarda Chętnika
„Było lato... sierpień 1862 roku... Gorące, duszne, upalne... Niekiedy tylko zbierała się burza. Ciężkie, czarne i niskie chmury szły od wschodu - gdzieś od Łomży, Sniadowa i hen, jeszcze dalej. Powietrze było ciężkie, duszne, gnuśne... Ludzie -jacyś osowiali... Poruszali się też wolno, jakby z niechęcią. Nawet w karczmie u Żyda Joska Anzelmowicza ani żywego ducha, poza samym właścicielem. Tylko muchy latały leniwie wokół lepów i muchołapek napełnionych cukrem i wodą. (...)” Tak rozpoczyna się powieść Edwarda Chętnika pt. „Saga łomżyńska”. „Powieść niezupełnie historyczna” ukazała się staraniem Oficyny Wydawniczej „Stopka” i właśnie trafiła do księgarń.
Konkurs na prace magisterskie i dyplomowe
Szóstą edycję konkursu na prace magisterskie i dyplomowe poświęcone Łomży i okolicy ogłosiło Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Chodzi o prace obronione w latach 2004-2007 w wyższych uczelniach w całym kraju. Tematyka prac może być różna. Autorzy i promotorzy nadesłanych prac dostaną pamiątkowe dyplomy, a autorom najlepszych prac zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia.
W Skansenie Kurpiowskim jak na odpuście
Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po 16 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie Muzeum Półncno-Mazowieckie organizuje „Niedzielę na Św. Rocha”. Pogoda dopisała, goście dopisali a więc udana kontynuacja tradycji. W tym roku gwiazdą części artystycznej był zespół folkowy ĆAĆI VORBA - grupa muzyków od nowa po swojemu układająca muzyczną mozaikę Europy Wschodniej.
Cenna misa w zbiorach łomżyńskiego muzeum
Wykopana przed ponad dwudziestu laty w Starej Łomży żelazna misa staje się coraz bardziej cenna. Zdaniem dr Pawła Rzeźnika z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego mająca około tysiąca lat misa pochodzi z pogranicza skandynawsko-ruskiego, a o jej „cenie” może świadczyć fakt, że dotychczas na Mazowszu odnaleziono zaledwie kilka ich sztuk.
Święto Chleba, karawaj i „oborywanie” przepiórki
Krzysztof Putra, wicemarszałek Senatu, poluzował krawat, naostrzył kosę i juz miał wziąć pierwszy zamach, kiedy w tłumie polityków Prawa i Sprawiedliwości i fotoreporterów zadałem pytanie: „Wybiera Pan lewą stronę...?!” Jego koledzy partyjni, wśród których był m.in. poseł podlaski Jacek Bogucki (PiS) i Karol Tylenda, członek Zarządu Województwa, poradzili, żeby plon zbierał jednak od centrum na prawo...