Grunt kupiony, ale pochówki za kilka miesięcy
Pod koniec lutego za 1,99 mln zł Miasto kupiło prawie hektarową działkę pod powiększenie cmentarza przy ul. Przykoszarowej. To jedna z trzech działek o łącznej powierzchni 2,5 ha, na które Rada Miasta wyraziła zgodę na zakup. Pochówki jednak zaczną się dopiero za kilka miesięcy, ponieważ zgodnie z decyzją PSSE w Łomży, Miasto musi wykonać szereg prac określonych w koncepcji zagospodarowania terenu rozbudowy cmentarza komunalnego.
„W dniu 15 marca br. do Urzędu Miejskiego wpłynęła dokumentacja rozbudowy cmentarza, obejmująca m.in.: wykonanie nawierzchni utwardzonych alejek, rozbudowę istniejącej instalacji wodociągowej wraz ze zdrojami do czerpania wody, rozbudowę istniejącej kanalizacji deszczowej, budowę ogrodzenia i bramy cmentarnej, parkingu, zjazdu publicznego z ul. Przykoszarowej, oświetlenia solarnego” – informuje biuro prasowe ratusza.
Od strony ul. Przykoszarowej będzie umiejscowiony zjazd i parking na ok. 30 miejsc postojowych, wzdłuż działki od strony kościoła pw. Bożego Ciała będzie zlokalizowana główna aleja szer. 5,5 m, przy której będą znajdowały się ujęcia wody i miejsca na ustawienie kontenerów śmieciowych, a poprzeczne alejki będą kontynuacją ciągów ze starej części cmentarza – czytamy.
„Obecnie trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę – tłumaczy ratusz i dodaje, że jeszcze w tym miesiącu planowane jest ogłoszenie przetargu na część prac budowlanych”.
Wyłonienie wykonawcy i wykonanie niezbędnych prac zajmie kilka miesięcy. Co z miejscem na pełnym cmentarzu, czy zabraknie na pochówki?
- Jeszcze znajdujemy wolne miejsca w różnych częściach cmentarza, które nie są wymiarowe, np. 10 cm za krótkie, 5 cm za wąskie - mówi Andrzej Marczyk, administrator cmentarza komunalnego. - O ile rodzina zmarłego wyrazi zgodę, dokonujemy tam pochówków. Szacunkowo, miejsc na nowe groby jest kilkadziesiąt. Na dzień dzisiejszy, tj. w połowie marca 2021 r., występuje bardzo wyraźna tendencja, że mamy bardzo dużo dochówków do istniejących mogił. Jaka będzie dynamika zgonów w okresie pandemii koronawirusa, nie wiadomo, dlatego trudno powiedzieć, na jak długo wystarczy wolnych miejsc. Miasto zrobiło kwerendę terenu i okazało się, że część nowego cmentarza może być powiększona, zanim zostanie wybudowana infrastruktura w nowo zakupionej części. Dlaczego? - bo stare ogrodzenie nie wyznaczało precyzyjnie granicy między terenem miejskim a prywatnym. Ta różnica między planem a przebiegiem w terenie wynosi od około metra do około półtora metra.
Firma Andrzeja Marczyka zacznie pochówki na nowo zakupionej części nowego cmentarza, kiedy Miasto formalnie przekaże teren do administrowania. Miasto jest właścicielem i władze zdecydują.
Jak będzie wyglądała nowa cześć nowego cmentarza przy ul. Przykoszarowej publikujemy na okładce. Zgodnie z zaakceptowaną koncepcją zagospodarowania terenu rozbudowy cmentarza komunalnego trumny nie będą wkładane „do ziemi” a do murowanych kwater . Podwójnych o wymiarach 2 x 2,20, w których można chować 2-4 osoby zaplanowano 981. Natomiast pojedynczych, o wymiarach 1 x 2,20, w których można chować 1-2 osoby będzie 1680. W sumie 2 889 grobów. Powstanie także kolumbarium. Ponadto alejki, chodniki, ogólnodostępny szalet, kanalizacja sanitarna i deszczowa, ogrodzenie, nasadzenia drzew niskich i wysokich i doprowadzenie wody.
Urzędnicy Ratusza przyznają, że aby rozpoczęły się pochówki nie muszą być skończone wszystkie zaplanowane inwestycje. Prace zaczną się od strony Przykoszarowej, od której rozpoczęcie pochówków zalecał Sanepid, po przygotowaniu części terenu będzie można składać zmarłych do grobu.