Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 45

Bieganina

Dobiegł końca rok szkolny, a teraz od szkoły do szkoły biegają absolwenci gimnazjów i ich rodzice - powód – końca dobiega rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych.

Ten element reformy oświaty ministrom edukacji wyszedł chyba najgorzej. Kończąc gimnazjum uczeń zdaje specjalny egzamin i to jego wyniki, wraz z ocenami ze świadectwa końcowego szkoły, mają wpływ na to w którym np. liceum będzie dalej się uczył. Oczywiście w tym wszystkim jest też wola ucznia, wszak to on wybiera szkołę do której wspomniane wyżej świadectwa składa, tyle tylko, że tych szkół może być aż trzy i tak rodzi się bieganina.
We wtorek zakończył się termin wybierania szkół przez absolwentów gimnazjów. W środę to szkoły wybrały najlepszych i listy tzw.: „pierwyj sort” wywiesili na szkolnych tablicach ogłoszeń. W czwartek i w piątek jest powszechna bieganina. Najpierw biegają wszyscy absolwenci aby sprawdzić na listach których szkół się znaleźli. Później biegają ci co ci się na listach znaleźli jak też i ci co się na nich nie znaleźli. Ci pierwsi biegają aby do tej jednej, wymarzonej szkoły, zanieść oryginał świadectwa, a ci drudzy biegają bo nie mają pojęcia ilu z tych na listach zrezygnuje i czy dla nich miejsce w szkole też się znajdzie. Tak będzie aż do piątku do godziny 15.00 – wówczas szkoły muszą zakończyć przyjmowanie oryginałów świadectw i w przeciągu dwóch godzin ogłosić ile mają jeszcze wolnych miejsc i kto ewentualnie mógłby liczyć na przyjęcie.
Później jest sobota i niedziela, a w poniedziałek bieganina, w węższym gronie, zacznie się ponownie i trwa aż do środy 7 lipca, kiedy to rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych oficjalnie zostanie zakończona.
Międzyczasie biegają też zdenerwowali rodzice, bo nie wiedzą w której szkole dziecko będzie się uczyło i pracownicy szkół łącznie z ich dyrektorami, którzy do końca nie mają wiedzą kogo będą uczyć od września.

W Łomży tradycyjnie największym zainteresowaniem wśród absolwentów gimnazjów cieszą się licea ogólnokształcące. Rekordzistą pod względem liczby chętnych jest LO działające przy Zespole Szkół Ekonomicznych – o jedno miejsce „rywalizuje” tu sześciu chętnych. W II LO na jedno miejsce przypada trzech i pół kandydata, a tylko nieco mniejszym zainteresowaniem cieszą się licea: I i III. Wśród techników w klasyfikacji przoduje technikum hotelarstwa przy Zespole Szkół Mechanicznych.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę