Jaskra a styl życia – jak wpływać na zdrowie swoich oczu?
Jaskra jest jedną z najpoważniejszych chorób oczu. Często bywa określana mianem cichej złodziejki wzroku, ze względu na to, że początkowo nie powoduje żadnych objawów. Dobrze byłoby dowiedzieć się czegoś na temat tego podstępnego schorzenia oraz tego, jaki styl życia zmniejsza prawdopodobieństwo jego wystąpienia.
Czym jest jaskra?
Ważne jest nie tylko to, aby wiedzieć, jakie jaskra objawy powoduje, ale również to, aby zdawać sobie sprawę z tego, czym ta choroba w ogóle jest. Otóż okazuje się, że pod pojęciem jaskry kryje się tak naprawdę pewna grupa chorób, które nieleczone prowadzą do trwałej utraty wzroku. Schorzenie dotyczy obojga oczu, choć może zdarzyć się, że w jednym oku będzie progresowało wolniej. Bardzo charakterystyczne dla tej choroby oczu jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe. Jego niekontrolowany wzrost prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwów wzrokowych, a w konsekwencji do utraty zdolności widzenia.
Jakie są objawy jaskry?
To, jakie jaskra objawy powoduje, w dużej mierze uzależnione jest od stopnia jej zaawansowana. Jak już zaznaczono na wstępie, w początkowym stadium rozwoju, symptomy nie będą widoczne. Jeżeli chodzi zaś o to, jakie jaskra objawy powoduje później, wymienić należy światłowstręt, częste łzawienie oczu czy dostrzeganie tęczowych kół w trakcie patrzenia na źródło światła. Ubytki w polu widzenia świadczą już niestety o dużym zaawansowaniu choroby oczu. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych, zwłaszcza jeśli znajduje się w grupie ryzyka.
Jaki styl życia prowadzić, aby zminimalizować ryzyko rozwoju jaskry?
Istotna jest nie tylko świadomość tego, jakiego rodzaju jaskra objawy powoduje, ale również wiedza o tym, czy można zrobić coś, by uniknąć zachorowania na nią. Niestety, zła wiadomość jest taka, że jest to przykład choroby oczu, która jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie. Niemniej jednak, można starać się minimalizować inne czynniki ryzyka jej rozwoju. Mowa tu chociażby o chronicznym stresie. Nawet, jeśli w rodzinie występowała ta groźna choroba, nie warto ciągle czytać o tym, jakie jaskra objawy wywołuje. Nadmierne napięcie emocjonalne zwiększa bowiem prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Warto zatem nauczyć się zdrowych metod walki ze stresem, a także dbać o regularną aktywność fizyczną oraz o zdrową i zbilansowaną dietę.
Jak dbać o oczy przy jaskrze?
Podstawową metodą leczenia choroby oczu, jaką jest jaskra jest stosowanie leków obniżających ciśnienie śródgałkowe. Są to krople do oczu, których należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza okulisty. Pomocne mogą okazać się również zabiegi, w tym laseroterapia. Istotną rolę w przypadku tej choroby oczu odgrywa także higieniczny tryb życia. Należy unikać stresorów, a także systematycznie uczęszczać na badania lekarskie. Ważną rolę odgrywa umiarkowana aktywność fizyczna, która powinna być dostosowana dla osób doświadczających choroby oczu takiej jak jaskra. Trzeba zatem unikać ćwiczeń z głową w dół, jak również podnoszenia ciężarów. Niewskazane będą także sporty wyczynowe.
tekst płatny