Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 stycznia 2025 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Naukowcy z UMB potwierdzili 12 wariantów koronawirusa - w tym "mutacje podlaskie"

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Pierwszy w Polsce południowoafrykański wariant koronawirusa potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Naukowcy analizowali mutacje wirusa u około 70 pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na jego obecność - mieszkańców różnych części województwa podlaskiego. 

- Wyniki badań są zaskakujące - mówi rzecznik uczelni Marcin Tomkiel.

Analizy wykazały obecność różnych wariantów wirusa SARS-CoV-2, w tym wariantów alertowych, takich jak wariant brytyjski, który stwierdzono u 18 osób i pierwszy w naszym w kraju, wariant południowoafrykański. 

- Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii, wariant belgijski i pochodzenia rosyjskiego oraz nowe, dotychczas nieopisywane warianty wstępnie nazwane jako podlaskie - mówi Marcin Tomkiel.

Zaznacza, że nie wiadomo jak często występują te odmiany koronawirusa, bo badania przeprowadzono na zbyt małej grupie osób.

Łącznie zidentyfikowano 12 różnych wariantów wirusa SARS-Cov2, w tym m.in. pochodzące z Irlandii, wariant belgijski i pochodzenia rosyjskiego.

Pierwszy w Polsce południowoafrykański wariant koronawirusa odkryto u mieszkańca Suwalszczyzny. Test w kierunku COVID-19 przeprowadzono tydzień temu. 

- Wyniki były dość niepokojące, dlatego zdecydowaliśmy się na bardziej szczegółowe badania, a te potwierdziły wariant południowafrykański" - mówi kierownik Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku  Joanna Reszeć. 

Dodaje, że nie zna przebiegu choroby u pacjenta, bo to jest w gestii Sanepidu. 

Tzw. podlaskie warianty odkryto u mieszkańców Bielska Podlaskiego, Sokółki i Grajewa. 

Badania przeprowadzili pracownicy Akademickiego Ośrodka Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku pod kierunkiem dr hab. Joanny Reszeć. 

Realizują oni projekt badań nowego szybkiego testu molekularnego, który w ciągu 45 minut potrafi wykazać  zakażenie koronawirusem.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę