Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 07 stycznia 2025 napisz DONOS@

Matury próbne, studniówki i ferie za pasem

Główne zdjęcie
Studniówka 1 LO, fot. archiwum

Po 17 dniach wolnego uczniowie powrócili z przerwy świąteczno-noworocznej do szkół po święcie Trzech Króli, aby poduczyć się chociaż przez 9 dni i znów odpoczywać na 2-tygodniowych feriach zimowych od 20. stycznia 2020. Prawdopodobnie najwięcej do zrobienia na polu edukacji w takim ograniczonym czasie „pomiędzy” mają maturzyści w łomżyńskich liceach i technikach. Z jednej strony, muszą napisać próbne matury, przygotowując się do egzaminu dojrzałości w maju, z drugiej strony, ważna jest studniówka - pierwszy w życiu i niepowtarzalny, dorosły bal w murach szkoły.

W I LO imienia Tadeusza Kościuszki przy ul. Bernatowicza w Łomży dość gorąca atmosfera przed maturą próbną z języka angielskiego. - Mamy sześć klas i 166 maturzystów – informuje dyrektor I LO Jerzy Łuba. Na wtorek zaplanowano pisemny język obcy podstawowy i rozszerzony, na środę -  historię i wiedzę o społeczeństwie, na czwartek - matematykę, zaś dopiero za tydzień 14. stycznia – język polski. Uczniowie piszą przedmatury w swoich pracowniach, ale równolegle odbywają się w „Pierwszym” zajęcia programowe i wyjazdy klas. Nauczyciele przygotowują testy egzaminacyjne we własnym zakresie, we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną  i wydawnictwami z tej dziedziny oświaty. Inaczej niż w maju, nie ma potrzeby powoływania komisji egzaminacyjnych, bo wyniki mają młodzież zorientować w przebiegu matur i pomóc nauczycielom w określeniu braków.
Tradycyjnie w I LO studniówka odbędzie się w przedferyjną niedzielę, 19. stycznia. Jednak zanim pary ruszą do studniówkowego poloneza, maturzyści będą dekorować fantazyjnie swoje sale oraz szukać kreacji. Obowiązują ich stroje w tzw. barwach szkolnych: białe bluzki i stosownej długości czarne lub granatowe spódnice dla dziewcząt; białe lub jasne koszule i ciemne garnitury chłopców. - Uczniowie nie nadużywają przyjętych kanonów – opowiada dyrektor Łuba. W postudniówkowe ferie w „Pierwszym” organizowane będą zajęcia sportowe i przygotowawcze do matur i olimpiad.

Elegancko, balowo i na galowo
W II LO imienia Marii Konopnickiej w Łomży atmosfera spokojniejsza. - Matura pisemna z języka polskiego i matematyki napisana – obwieszcza z radością dyrektor Jolanta Kossakowska. Inaczej niż w „Pierwszym”, na studniówce w „Drugim” obowiązują dziewczęta stroje balowe sensu stricto galowe: czarna suknia, zaś chłopców – białe koszule i czarne lub ciemne garnitury. Na ferie II LO planuje zajęcia sportowe dla reprezentantów liceum i wszystkich chętnych i dobrowolne spotkania z nauczycielami, którzy przybędą pomagać w opracowaniu zagadnień szczegółowych przed maturą. 

W III LO imienia Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej przy ul. Senatorskiej matury próbne  z języka polskiego i matematyki przeprowadzane są w oparciu o materiały Wydawnictwa Nowa Era; oprócz tego, organizowane są sprawdziany z przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym. Badanie osiągnięć edukacyjnych jest z godne z planem pracy „Trzeciego”, a wyniki posłużą nauczycielom do wskazywania uczniom, w jakim zakresie wymagają uzupełnienia braków wiadomości i umiejętności. A co ze strojami na studniówkę w sobotę, 18. stycznia...? - W części oficjalnej z polonezem prosimy młodzież, aby przywdziała strój szkolny na czarno lub granatowo, biało-czarno lub biało-granatowo – uchyla rąbka tajemnicy wicedyrektor Renata Maliszewska – Bagińska. Dziewczęta będą mogły na ramiona narzucić biały lub jasny szal albo włożyć biały bądź jasny żakiet. Prawdopodobnie zajęcia sportowe będą odbywać się też w ferie, co uzgodni najbliższa Rada Pedagogiczna, natomiast na pewno pedagog i psycholog doradzą maturzystom, jak się uczyć.

Nie ma chętnych do badmintona
Tydzień wcześniej, w sobotę, 11. stycznia wieczorem, studniówka zacznie się w sali gimnastycznej „Ekonomika”. Dyrektor Paweł Drożyner apeluje co roku do młodzieży i rodziców, aby maturzyści umieli zachować „umiar, skromność i prostotę”. - Moja prośba jest wysłuchiwana, może również i dzięki temu, że tendencje kolorystyczne w modzie mi sprzyjają – komentuje z uśmiechem ceniony polonista. - Dominują czernie i biele i popularny jest ciągle granat w różnych odcieniach i stylach. 
Matury próbne dla 137 uprawnionych do zdawania prowadzono pod koniec listopada i na początku grudnia 2019. Arkusze autorskie przygotowali nauczyciele. Egzaminy „na próbę” odbywały się w salach lekcyjnych od 8. rano, w cichym budynku przy ul. Mikołaja Kopernika: bez dzwonków i bez młodszych klas, zaczynających lekcje później. Wyniki próbne pokazały uczniom ich mocne i słabe strony. - Trzeci rok z rzędu nie zorganizujemy w ferie zajęć z siatkówki, koszykówki, piłki halowej ani badmintona – kończy Paweł Drożyner. - Młodzież nie bawi się wspólnie sportem jak przed laty. 

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę