Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@
Fotografia z myszką - Bolesław Deptuła

Teatr amatorski

W Instytucie Sztuki w Warszawie zachowała się unikalna zbiorowa fotografia aktorów i opiekunów Teatru Amatorskiego w Łomży. Datą założycielską jest rok 1849. Wynika z tego, że jubileusz 150-lecia powstania Teatru minął bez echa 3 lata temu, tak, jakby to nie było ważne. To coś mówi o skali zubożenia naszego życia kulturalnego.

fragment zbiorowej fotografii wyk. przez A. Rzewuskiego w 1906 r., z przedstawienia "Wiara, nadzieja i miłość
fragment zbiorowej fotografii wyk. przez A. Rzewuskiego w 1906 r., z przedstawienia "Wiara, nadzieja i miłość
Wszechobecna telewizja jest wspaniała, ale wiadomo, że nie ma to jak kontakt z żywym człowiekiem. Nie wystarczą też instytucje: Teatr Lalki i Aktora lub Miejski Dom Kultury. Przy całym szacunku dla koleżanek i kolegów, którzy robią, co mogą w niełatwych warunkach, przydałaby się jeszcze formuła przedwojenna, uzupełniająca, która byłaby wzbogaceniem oferty teatralnej, obecnie nastawionej głównie na dzieci i młodzież. Myślę o amatorach, ale dorosłych zapaleńcach, chętnych do zaprezentowania repertuaru lekkiego, komediowego i klasyki, co nigdy się nie znudzi. Zawsze będzie popularny Fredro lub "Pan Tadeusz" chociażby we fragmentach, bo ciekawe będą różne interpretacje i osobowości aktorów. Zresztą, najważniejsze jest słowo, piękno mowy polskiej a nie specjalny czy kosztowny strój teatralny. Nie od dziś wiadomo, że "prawdziwa sztuka polega na odejmowaniu", więc często drobny a trafnie dobrany rekwizyt wystarczy za całą dekorację. Równie ważną sprawą jest klimat miejsca i np. w muzeum łatwo można się przenieść w inny wymiar czasu. Już w maju będą tu pokazane "łomżyniana", m.in. cały zbiór dotyczący życia teatralnego. Dyrektor Muzeum, pan Jerzy Jastrzębski, chętnie udzieliłby gościny tym, którzy chcieliby odrodzić tradycje Teatru Amatorskiego:

Oczywiście w ramach posiadanych warunków lokalowych - stwierdza dyrektor - można by np. nawiązywać przedstawienia do tematyki wystaw. Słusznie mówimy, że nie jest to kwestia dekoracji, stroju, tylko osób i chęci. Już teraz przygotowujemy się do wystawy o Krasińskim i byłaby kiedyś okazja do zaprezentowania jego twórczości poetyckiej. Może to byłby zaczyn, pretekst do spotkania zainteresowanych pomysłem osób? Nie chodzi o odtwarzanie staroświeckiej maniery, ale nastroju; zresztą ten zapomniany łomżyński teatr był na bardzo solidnym amatorskim poziomie.-

Dodajmy, że ważne są także afisze np. stylizowane na wzór z XIX/XX wieku, które lubią zbierać kolekcjonerzy. Ważny jest nastrój spotkań kameralnych, z posmakiem tajemnicy, co zapewni gra świateł i cieni oraz duch miejsca, który tkwi w murach muzealnych. Kiedyś liczono m.in. na adwokatów, lekarzy, nauczycieli - elity, które pobudzały do tego typu działań:. Dziś to wraca, pierwszy od lat Salon Literacki otworzyła lekarz dentysta, pani Anna Jakubowska. Mamy zdolnych recytatorów, jest mnóstwo światłych ludzi, których wystarczy ośmielić. Jeśli tacy chętni się znajdą, to zapraszamy do muzeum, może coś uda się wspólnie zorganizować?

W zbiorach muzeum w Łomży są afisze i zdjęcia aktorów.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę