Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 stycznia 2025 napisz DONOS@

I Liceum Ogólnokształcące szykuje się już do 400-lecia

Najstarsza szkoła średnia ogólnokształcąca w Łomży, będąca nieprzerwanie spadkobiercą tradycji kolegium jezuickiego z 1614 r., przygotowuje się do uroczystego jubileuszu 400-lecia w dniach 27. - 29. czerwca 2014 r. Zakrojona na szeroką skalę impreza ma być, przede wszystkim, dobrą okazją do spotkania się aż trzech pokoleń nauczycieli i wychowanków I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki i Publicznego Gimnazjum nr 6. Towarzyszyć temu będą: panel historyczny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, popisy artystyczne młodzieży, koncert Filharmonii Kameralnej, promocja osiągnięć nauczycieli i uczniów „Pierwszego” oraz bal jubileuszowy na miarę 400-lecia.

- Na zjazd absolwentów I LO i PG nr 6 w Łomży składają się liczne długofalowe i okolicznościowe działania, związane z jubileuszem 400-lecia naszej szkoły – opowiada polonistka Jolanta Szabuńko, wicedyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Feliksa Bernatowicza w Łomży. - Szkoła nasza jest jedną z dziesięciu najstarszych w Polsce, odznaczonych medalem okolicznościowym Komisji Edukacji Narodowej. O przebogatej historii najstarszej szkoły średniej napisał prof. Adam Czesław Dobroński w rozprawie „Łomżyńska Alma Mater”, zaś z okazji 380-lecia wydaliśmy dużą monografię zbiorową pod redakcją profesora Henryka Samsonowicza. Planujemy jej wznowienie, wzbogacone o niepublikowane zdjęcia, kalendarium wydarzeń i kompletne listy absolwentów LO.

Od pradziadków po późne wnuki w „Pierwszym”
Zapowiadamy na koniec czerwca Zjazd Absolwentów I LO i PG nr 6 to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju. - Opowiadał mi poprzedni dyrektor I LO Zygmunt Zdanowicz, że w historii naszej szkoły nigdy nie było zjazdu wszystkich roczników – wyjawia Jerzy Łuba, dyrektor „Kościuszki”. - Widzimy, jakie to będzie trudne organizacyjnie i technicznie zadanie, ale mam nadzieję, że się uda.
W ramach przygotowań do 400-lecia w „Pierwszym” ruszyła swoista sztafeta pokoleń: młodzież poszukująca w archiwach rodzinnych związków ze swoim liceum odkrywa, że nie tylko rodzice, ale nierzadko także dziadkowie i pradziadkowie zdawali maturę w gmachu przy Bernatowicza. Plonem młodzieńczych eksploracji i rozmów w rodzinach ma stać się prezentacja w kwietniu zebranych materiałów w postaci wystawy i albumów „domowych”, które wzbogacą prezentację „szkolną” na czerwcowym zjeździe absolwentów. Na stronie internetowej szkoły: www.1lo.lomza.pl pojawiła się też zakładka, pozwalająca wzbogacać archiwum fotografii i wspomnień o ludziach i wydarzeniach. - Zaczynaliśmy bardzo skromnie, bo od kilku zdjęć, które miałam w prywatnym archiwum – śmieje się anglistka Krystyna Mrozicka. - Jednak szybko się okazało, że miejsce na zdjęcia i wspomnienia było potrzebne, ponieważ przy okazji inicjatywy 400-lecia uaktywniły się środowiska klasowe. To znak, że udało nam się zmobilizować społeczność szkolną z kilku dziesiątków lat do współpracy. „Nasi” ludzie z Ameryki, Nowej Zelandii czy Australii już zapowiadają swoją obecność w czerwcu.
Aby ułatwić wychowankom „Pierwszego” z całego kraju i świata zgłaszanie się do uczestnictwa w zjeździe 400-lecia, od grudnia na stronie www.1lo.lomza.pl będzie dostępny szczegółowy formularz zgłoszeniowy. Organizatorzy podadzą w nim detale techniczne, organizacyjne i warunki finansowe.

Od 400 lat historii po współczesność w „Kościuszce”
Podczas zjazdu absolwentów I LO i PG nr 6 zostanie nadane odrestaurowanej z pietyzmem auli imię patrona. Na razie w klasyfikacji najwyżej plasują się wybitni wychowankowie szkoły: bracia Ludwik i Adam Mierosławscy z okresu powstań narodowych w XIX w. i walczący o Lwów Jan Grzymkowski w dwudziestoleciu międzywojennym oraz dyrektor Czesław Lustych, działacz AK i tajnego nauczania podczas drugiej wojny światowej. Oprócz tego, na ścianie zabytkowego gmachu sprzed stulecia zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa 400-lecia szkoły średniej, przypominająca jej nauczycieli i uczniów. W ich intencji w Katedrze odbędzie się 27. czerwca o godz. 19. msza św.
Do czasu zjazdu samorząd szkolny I LO będzie prowadził swoją akcję „My z Kościuszki”, która służy poznawaniu obecnych uczniów „Pierwszego” z jego wybijającymi się absolwentami. Do tej pory gościły, m.in., specjalistka prawa międzynarodowego Renata Minkowska i lingwistka o pasji podróżniczej Agnieszka Żebrowska. Organizatorzy planują także serię wydawnictw rocznicowych w postaci albumów, m.in., fotografii i rysunków wybitnych profesorów, najstarszych woluminów z biblioteki szkolnej i z Biblioteki Narodowej, gdzie trafiły materiały z kolegium jezuickiego i szkół średnich pod różnymi szyldami, zależnie od dziejów Polski i Łomży, oraz uczniowskie opracowania obrazujące współczesność I Liceum Ogólnokształcącego i Publicznego Gimnazjum nr 6 w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę