Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 16 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dr Frąckiewicz w finale ważnej nagrody

Główne zdjęcie
Dr Małgorzata Frąckiewicz podczas wykładu Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych

Dr Małgorzata Frąckiewicz z Łomży znalazła się w gonie sześciu finalistów Nagrody POLIN 2023. To przyznawane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN wyróżnienie honoruje osoby aktywnie działające na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów.

Dr Małgorzata Frąckiewicz to w Łomży człowiek instytucja. Poza działalnością dydaktyczną jaką prowadzi m.in. na Uniwersytecie w Biąlymstoku czy Akademii Łomżyńskiej, pełni funkcję  wiceprezeski Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów., gdzie w dużej mierze zajmuje się popularyzacją historii mieszkańców ziemi łomżyńskiej. Jest inicjatorką internetowej wyszukiwarki nazwisk mieszkających tu rodów (name.lomza.pl). Materiały te służą badaczom przy odkrywaniu drzew genealogicznych. Staraniem dr Frąckiewicz i jej ogromnej pracy, ŁTN wydało Pinkasy ziemi łomżyńskiej, czyli księgi pamięci łomżyńskich żydów. Te wydawnictwa to ewenement w skali kraju. 

Historycy szacują, że istnieje około 550 żydowskich ksiąg pamięci. Większość z nich jest dostępna tylko w języku hebrajskim bądź jidysz, są też liczne tłumaczenia na angielski, ale na polski przełożono dotąd zaledwie 30-40 z nich.

– Te wszystkie działania mają na celu przywrócenie subiektywnej pamięci Żydów łomżyńskich i z regionu historycznej ziemi łomżyńskiej – mówiła Małgorzata Frąckiewicz podczas prezentacji pinkasów z Łomży, Stawisk, Zambrowa i Ciechanowca.

Konkurs ma na celu promocję postaw i działań zgodnych z misją muzeum. Laureatami nagrody są społecznicy pielęgnujący pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniający się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Nagrodę POLIN – przyznawaną od 2015 roku – otrzymało dotychczas 8 laureatów, a w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród zgłoszonych kandydatur kapituła konkursu nominuje, nagradza i wyróżnia osoby lub organizacje, które w ostatnich latach wykazały się ważnym, niezwykłym działaniem, postawą, dziełem czy wystąpieniem o istotnym wpływie na społeczną świadomość historii polskich Żydów oraz na budowanie relacji polsko-żydowskich. 

Czy w gronie nagrodzonych znajdzie się dr Małgorzata Frąckiewicz dowiemy się 5 grudnia 2023 roku.

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę