Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 04 stycznia 2025 napisz DONOS@

Ocalić od zapomnienia...

Główne zdjęcie
Okładka książki

"Minęło już ponad pół wieku od wydarzeń stanowiących treść (...) książki. Jej bohaterowie w większości odeszli na „wieczną wartę”, pozostałym przy życiu czas zatarł ostrość spojrzenia na wydarzenia tamtych dni." – tak rozpoczął przedmowę do książki „Ziemia łomżyńska w latach walki i okupacji 1939 – 1945” nieżyjący już autor Mieczysław Laszczkowski.

Promocja jego książki wydanej w grudniu 2003 r. stała się pretekstem do spotkania zorganizowanego w III Liceum Ogólnokształcącym w Łomży, noszącym imię Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej, na które przybyli:

żona autora – Pani Wiesława Laszczkowska
Harcmistrz Marian Mieszkowski
Prezes Oddziału Łomżyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Pan Henryk Wiśniewski
członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
zastępca Prezesa Zarządu Okręgowego Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych – Pan Maurycy Birula
Prezydent Łomży – Pan Jerzy Brzeziński
Wiceprezydent Łomży – Pan Krzysztof Choiński
pełnomocnik Wojewody Podlaskiego – Pan Marek Liberadzki
reprezentant Starosty Powiatu – Pan Wojciech Dzierzgowski
Naczelnik Wydziału Oświaty Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Łomży – Pan Jerzy Łuba
Prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – Pan Zygmunt Zdanowicz
Prezes Zarządu Miejskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej – Pan Stanisław Grodzki
przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku – Pan Krzysztof Sychowicz
Zastępca Komendanta Drużyny Weteranów Zastępowa Zastępu Łomżyńskiego – Pani Krystyna Mieszkowska
przedstawiciele wojska, dyrekcja, nauczyciele i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, harcerze i inni

Spotkanie miało uroczysty charakter nie tylko ze względu na zaszczytne grono gości, ale również z powodu poruszanych treści. Prelegenci ze wzruszeniem mówili o czasach wojny, wspominali zaangażowanie, z jakim podejmowali walkę z okupantem, uświadamiali zebranym (zwłaszcza młodzieży) wartość ojczyzny i potrzebę poświęcania się dla niej. W przemówieniu Prezes Oddziału Łomżyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Pan Henryk Wiśniewski przypomniał historię bohaterskich działań żołnierzy AK na terenie Łomży i okolic. Pani Wiesława Laszczkowska krótko przedstawiła treść książki i historię jej powstania .Podkreśliła, że do jej wydania wiodła długa i niestety trudna droga. Związane to było z kłopotami z dotarciem do świadków tamtych wydarzeń i z brakiem materiałów dokumentujących działalność AK w czasie wojny na terenie Łomży i okolic. Książka według Mieczysława Laszczkowskiego "nie pretenduje do miana naukowego dzieła historycznego", ale "zawiera wyłącznie prawdę historyczną". Powstała, gdyż autor był "zaniepokojony brakiem wiedzy wśród młodego pokolenia łomżynian o działaniach ich Dziadów i Ojców w czasie obu okupacji, a także bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej". Chciał, aby "tak wiele poświęceń, tyle bohaterskich czynów, tyle cierpień i ofiar nie przeszło w zapomnienie".

Ważnym punktem uroczystości było uhonorowanie zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej patentami kombatanckimi przyznanymi przez Premiera Rzeczypospolitej Polskiej Pana Leszka Millera. Wręczał je pełnomocnik Wojewody Podlaskiego Pan Marek Liberadzki. Wyróżnienia otrzymali:

Mieczysław Bzura
Bronisław Chodnicki
Stanisław Grala
Wacław Mierzejewski
Piotr Piotrowski
Aleksander Staniszewski
Zbigniew Zaremba

Dopełnieniem promocyjnego spotkania, które przerodziło się w pełną wzruszających wspomnień refleksję o minionych i współczesnych czasach, był przygotowany przez nauczycieli i młodzież III Liceum Ogólnokształcącego program słowno – muzyczny przesycony głębokim patriotyzmem. Uczniowie z przejęciem recytowali wiersze o bohaterstwie i powinnościach wobec ojczyzny, śpiewali pieśni oddające atmosferę tamtych dni. Wszyscy ulegli nastrojowi zadumy. Skupienie widać było na twarzach tych, którzy pamiętają i tych, którzy pamiętać powinni (młodych). Wyrazem głębokich przeżyć były spontaniczne wyznania, podziękowania kombatantów oraz łzy wzruszenia, których nie kryli. W bardzo ciepłych i serdecznych słowach gratulowali oni młodym artystom i nauczycielom doboru tekstów poetyckich, fragmentów wspomnień i pieśni, które przedstawiały historię Polski naznaczoną krwią walczących. Podkreślali profesjonalizm i wysoki poziom zaprezentowanego programu.

Spotkanie podsumował Harcmistrz Marian Mieszkowski refleksją o przemijaniu, o wartości bohaterskiej przeszłości w życiu współczesnym. Nawiązując do symbolu brzozowego krzyża podkreślił, że nie można budować dobrego świata w oderwaniu od pięknych żołnierskich tradycji. Wyznaczył młodym misję pamiętania o przeszłości i poszukiwania prawdy o niej.
Ostatnim punktem uroczystości było oglądnie stałej ekspozycji poświęconej bohaterom walk o wolność ojczyzny znajdującej się w III LO. Na miejsce wystawy gości zaprowadzili uczniowie, a oprowadził po niej współautor Pan Henryk. Wiśniewski.

Spotkanie to napawa optymizmem. Nie tylko świadkowie przeszłości pamiętają i chcą pamiętać. Okazuje się, że o przeszłości nie zapominają i można mieć nadzieję, że nie zapomną ci, którzy dopiero wchodzą w dorosłość.


Opracowały:
Renata Maliszewska
Katarzyna Życzkowska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę