Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@

Szacunek do tradycji - prezentacja twórczości Czesławy Kaczyńskiej

Szacunek-dla-tradycji2.gif

Czesława Kaczyńska przyszła na świat w rodzinie Staśkiewiczów w Strzałkach blisko Kadzidła, w sercu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej jednego z najciekawszych regionów etnograficznych w Polsce, o wyraźnie ukształtowanej kulturze tradycyjnej w tym sztuce ludowej. Z rodzinnego domu wyniosła pracowitość, znajomość zwyczajów, wiedzę o plastyce obrzędowej oraz rozliczne umiejętności: robienia palm wielkanocnych, pisanek, ciasta obrzędowego („nowych latek” i „byśków”), tkanin, haftów, wyrobów szydełkowych (m. in. serwet, koronek do stroju, wstawek do fartuchów i pościeli), bukietów z bibuły, kierców oraz wycinanek. „Nauczycieli miałam wspaniałych, przede wszystkim moją mamę Stanisławę i babcię Antoninę, ale również starszą siostrę Stasię, wszystkie ciotki i wujków”– wspomina. Gdy miała czternaście lat otrzymała, pierwsze w swoim życiu, dwie nagrody – za wycinanki i „byśki” , które przyznał jej Adam Chętnik (twórca muzeów w Łomży i Nowogrodzie) w konkursie rozpisanym przez Muzeum w Łomży w 1957 roku. W następnych latach zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach regionalnych i ogólnopolskich, wykonując swoje prace po mistrzowsku i twórczo je rozwijając zawsze w poszanowaniu dla tradycji. Szczególnie w wycinance osiągnęła indywidualny, rozpoznawalny styl poprzez rozwijanie motywów zdobniczych i ich doskonałej kompozycji. Jej prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą, m. in. w Muzeum Lubelskim, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum w Warszawie, Muzeum w Seulu i Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Z biegiem lat połączyła działalność twórczą z promocją regionu i jego kultury poprzez udział w kiermaszach, festynach i targach turystycznych w regionie, kraju i za granicą (m. in. w Hiszpanii, Włoszech, Anglii, Belgii, kilka razy w Niemczech, USA i Tunezji).

Get Adobe Flash player

Niezwykle ceni sobie pracę z dziećmi i młodzieżą. Uczy poszanowania dla przeszłości i tradycyjnych umiejętności rękodzielniczych, którym groziło zapomnienie. Prowadzi warsztaty w szkołach, przedszkolach, domach kultury, podczas rozmaitych imprez regionalnych i festynów. Jest dumna, że wymyślone przez nią warsztaty etnograficzne „Ginące zawody” od szesnastu lat gromadzą w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle ogromne rzesze dzieci i dorosłych. Za pracę twórczą i społeczną oraz pracę dydaktyczną z dziećmi i młodzieżą otrzymała wiele medali, gratulacji i odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie działań na rzecz kultury ludowej – Medal im. Oskara Kolberga. Energiczna i życzliwa podkreśla, że największe znaczenie mają dla niej dwa medale – brązowy i srebrny „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność artystyczną i kulturalną. Czesława Kaczyńska należy do grona najbardziej znanych i cenionych twórczyń ludowych. Często nazywana jest Ambasadorką Kultury Kurpiowskiej.

Wiesława Pawlak - etnograf

Get Adobe Flash player

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
pon, 23 stycznia 2017 14:48
Data ostatniej edycji: cz, 09 marca 2017 11:53:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę