Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 lutego 2025 napisz DONOS@

„Tę ziemię trzeba otworzyć i my to zrobimy”

Główne zdjęcie
Grzegorz Braun

O kłamstwie jedwabieńskim mówił w sobotę 15 lutego Grzegorz Braun stojąc przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów w Jedwabnem. Kandydujący na najwyższy urząd w państwie podkreślał, że 18. maja Polacy mogą zdecydować, czy ekshumacja w Jedwabnem się odbędzie.

 - Jesteśmy w Jedwabnem miejscu zbrodni, która jest faktem - zaczął swoją konferencję prasową Grzegorz Braun. Kandydujący na Prezydenta Polski stwierdził, że to oznacza, że nie można do tego podchodzić „uznaniowo i transakcyjnie”. „Prawo domaga się tego, żeby zbrodnia była odkrywana, badana, żeby ofiary i sprawcy byli identyfikowani, jeśli żyją ścigani, a jeśli nie żyją napiętnowani”. „To nie jest kwestia do dyskusji” - stwierdził.

Stojąc przed pomnikiem upamiętniającym pomordowanych Żydów mówił o  fałszerzach, o których powinno upomnieć się prawo. Jego zdaniem każdy, kto przeszkadza w ekshumacji jest przestępcą. „My te ekshumacje nie tylko wznowimy, my wolni Polacy, którzy sięgną po władzę we własnym kraju, my także doprowadzimy do napiętnowania i jeśli to możliwe, ukarania kłamców, współuczestników matactwa”.  Przypomniał, że ekshumacja w Jedwabnem została wstrzymana przez ówczesnego ministra sprawiedliwości, choć jego nazwiska nie wymienił. Chodzi oczywiście o Lecha Kaczyńskiego. Wstrzymanie nazwał hańbą, wstydem i bezprawiem.

„Państwo polskie nie może być niepodległe, naród wolnych Polaków nie może być suwerenny na własnym terytorium jeśli tej ekshumacji nie wznowimy” - podkreślał. „18. maja  możecie zdecydować m.in. w tej konkretnej sprawie, Czy kłamstwo jedwabieńskie będzie dalej kultywowane, propagowane na szkodę i krzywdę narodu polskiego”.  

Kłamstwo jedwabieńskie jest zdaniem Brauna używane jako „istotny lewar roszczeń i uroszczeń  żydowskich”. „18. maja możecie zdecydować, czy ta ekshumacja się odbędzie”.

Zaatakował kandydata popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość Karola Nawrockiego, który zdaniem Grzegorza Brauna „nęka i prześladuje tych dobrych Polaków, którzy upominają się o prawdę”. W ten sposób ofiarą kłamstwa jedwabieńskiego jak mówił z rąk prezesa IPN-u pada Stowarzyszenie Wizna 1939.

Kandydat Grzegorz Braun zauważył, że w pobliżu pomnika brak jest punktu odniesienia dla „normalnej, ludzkiej, polskiej, katolickiej reakcji na wieść o zbrodni. Tu nawet normalny człowiek nie ma się przed czym przeżegnać”. Uznał, że z tego miejsca w Jedwabnem zrobiono strefę eksterytorialną. 

„Ani złotówki, ani grosza więcej na antypolską propagandę z budżetu państwa” - zapewniał, krytycznie wcześniej oceniając działanie muzeum Polin w Warszawie. 

„Wracajmy do normalności, wracajmy do polskości” - zakończył.

Po konferencji prasowej udał się na cmentarz w Jedwabnem, gdzie złożył kwiaty na grobach rodzin Mościckich i Bronakowskich, których Stowarzyszenie Wizna 1939 w połowie 2021 roku ekshumowali z Lasu Przestrzelskiego. 

O godz. 15:30 w Parku Przemysłowym w Łomży spotkał się z wyborcami. 

Foto: Grzegorz Braun
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę