Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 stycznia 2025 napisz DONOS@
Retinoskopia pozwala wykryć krótkowzroczność, nadwzroczność oraz astygmatyzm. Dowiedz się, jak wygląda badanie i kiedy należy je przeprowadzić.

Retinoskopia – jedno z najpopularniejszych badań okulistycznych

Retinoskopia, nazywana także skiaskopią, jest jedną z podstawowych metod badania refrakcji oka. Pozwala stwierdzić wadę wzroku wyrażoną w dioptriach i na tej podstawie dobrać odpowiednie okulary korekcyjne. Wykonując retinoskopię, lekarz okulista może stwierdzić, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, nadwzroczność lub astygmatyzm. Badanie jest łatwe i szybkie do przeprowadzenia. Nie wymaga też czynnego udziału pacjenta, więc staje się szczególnie wskazane w przypadku osób, z którymi jest utrudniony kontakt. Na czym polega retinoskopia i jakie są wskazania do jej przeprowadzenia?

Co to jest retinoskopia i jakie wady wzroku pozwala zdiagnozować?

Dane Głównego Urzędu Statystycznego jasno pokazują, że blisko połowa Polaków w wieku od 16 do 54 lat potrzebuje korekcji wzroku. Wśród wad refrakcji zwykle wymienia się krótkowzroczność, nazywaną coraz częściej chorobą cywilizacyjną. Powodem jest przede wszystkim spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera lub smartfona oraz ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne. Jedną z obiektywnych metod pozwalających określić wady refrakcji wzroku jest retinoskopia. Do przeprowadzenia badania wykorzystuje się retinoskopy umożliwiające określenie kierunku i zakresu błędów refrakcji oka. Dzięki retinoskopii można stwierdzić, czy pacjent cierpi na krótkowzroczność, czy na dalekowzroczność. Retinoskopia pomaga też zdiagnozować astygmatyzm. To badanie niewymagające żadnego zaangażowania pacjenta, co sprawia, że jest wskazane u osób, z którymi trudno nawiązać kontakt. Przeprowadza się je przede wszystkim u niemowląt, dzieci lub pacjentów z zaburzeniami neurologicznymi i psychicznymi.

Retinoskopia – jak przebiega badanie?

Retinoskopia wykonywana jest w ciemni po uprzednim porażeniu akomodacji za pomocą roztworu atropiny w kroplach. W ten sposób dochodzi do rozszerzenia źrenicy. Podczas badania pacjent powinien siedzieć wygodnie i patrzeć przed siebie. Lekarz z kolei umieszcza źródło światła emitowane przez retinoskop przed narządem wzroku. Ma to na celu obserwację czerwonych odblasków z dna oka. Kolejnym etapem jest przesuwanie retinoskopu od prawej do lewej, z góry do dołu oraz skośnie. Kierunek przemieszczania się odblasku pozwala określić, z jaką wadą boryka się pacjent. Jeśli cień porusza się zgodnie z ruchem światła retinoskopu, można stwierdzić nadwzroczność. Krótkowzroczność diagnozuje się wtedy, kiedy kierunek odblasku jest przeciwny do ruchu źródła światła. Aby określić, jakich szkieł korekcyjnych potrzebuje pacjent, lekarz umieszcza następnie przed badanym okiem tzw. listwy skiaskopowe posiadające rząd szkieł skupiających, czyli plusowych i rozpraszających, czyli minusowych o wzrastającej sile. Kiedy odpowiednie szkło korygujące znajdzie się przed badanym okiem, spowoduje powstanie równomiernego odblasku z dna oka, który nie będzie przesuwał się wraz ze zmianą kierunku źródła światła.

Retinoskopia – co może być wskazaniem do przeprowadzenia badania?

Retinoskopia może być stosowana jako przesiewowe badanie wzroku mające na celu określić jego kondycję. Świetnie sprawdza się w profilaktyce wad narządu wzroku. Badanie zleca się także wtedy, kiedy pacjent obserwuje u siebie pogorszenie wzroku, zwłaszcza w postaci nieostrego widzenia. Jest również stosowane, kiedy pacjent mruży oczy pomimo stwierdzenia właściwej akomodacji soczewki albo skarży się na bóle głowy, przy wyeliminowaniu przyczyn neurologicznych. U dzieci wskazaniem do retinoskopii może być zez, pomimo odpowiedniej ostrości wzroku spowodowanej dużą zdolnością akomodacji oraz przewlekłe zapalenie brzegów powiek.

Jak przygotować się do retinoskopii?

Retinoskopia jest badaniem szybkim i nieinwazyjnym, dlatego jest powszechnie stosowana w okulistyce. Nie niesie powikłań dla pacjenta. Jako badanie nie powoduje dyskomfortu, chociaż w szczególnych przypadkach może być przeprowadzana w znieczuleniu. Po retinoskopii nie trzeba też stosować się do żadnych specjalnych zaleceń. Należy jedynie pamiętać o tym, że badanie upośledza na określony czas ostrość widzenia. Dlatego warto zaplanować bezpieczny powrót do domu – najlepiej w towarzystwie bliskiej osoby. Warto także wspomnieć, że pacjenci cierpiący na jaskrę, przed badaniem, powinni o tym poinformować lekarza.

Retinoskopia jest jednym z najpopularniejszych badań okulistycznych przeprowadzanym w gabinecie lekarskim. Całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, pozwala na wczesnym etapie wykryć wady wzroku i wdrożyć odpowiednie leczenie. W ten sposób pomaga uniknąć przykrych konsekwencji związanych z pogarszaniem się ostrości widzenia, wpływającej na obniżenie jakości życia.

tekst płatny

JJS
cz, 13 października 2022 07:54
Data ostatniej edycji: cz, 13 października 2022 08:23:28

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę