Dodatek pielęgnacyjny dla każdego, po 75 roku życia
Dodatkowe środki finansowe seniorom, którzy pobierają świadczenia z ZUS-u i ukończyli 75 rok życia, otrzymają dodatek pielęgnacyjny. ZUS przyznaje go automatycznie, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.
Każda osoba, która ukończyła 75. rok życia i otrzymuje emeryturę lub rentę z ZUS-u, ma przyznany z urzędu dodatek pielęgnacyjny w wysokości 348,22 zł miesięcznie. – Zakład sam przyznaje ten dodatek i wypłaca go seniorom, którzy osiągnęli ten wiek, razem z ich świadczeniem emerytalnym lub rentowym. Kwota dodatku jest waloryzowana co roku w marcu, równocześnie z emeryturami, rentami oraz innymi świadczeniami długoterminowymi – mówi Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.
Dodatek pielęgnacyjny na wniosek
Dodatek pielęgnacyjny mogą otrzymać również młodsze osoby, które pobierają emeryturę lub rentę z ZUS-u oraz posiadają orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Natomiast, jeśli ktoś nie posiada takiego orzeczenia od lekarza orzecznika ZUS, to razem z wnioskiem o dodatek pielęgnacyjny należy dołączyć zaświadczenia o stanie zdrowia na druku OL-9. Dokument ten powinien być wypełniony przez lekarza prowadzącego nie później niż miesiąc przed złożeniem wniosku. Wniosek mogą składać osoby zainteresowane, ich pełnomocnicy lub można je wysłać pocztą.
Jakie warunki trzeba spełnić
Dodatek przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, stwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji. Po dokładnej analizie wniosku oraz załączonej dokumentacji, a także ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, ZUS wyda decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do jej wydania.
Kto nie otrzyma dodatku
Dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje osobom pobierającym rentę socjalną, która nie jest łączona w zbiegu z rentą rodzinną, ani osobom otrzymującym rodzicielskie świadczenie uzupełniające, wypłacane jako świadczenie samoistne, a nie jako zwiększenie do wysokości minimalnej emerytury przy własnym, wypracowanym świadczeniu. Dodatku pielęgnacyjnego nie otrzyma także osoba, która przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym przez powyżej 2 tygodnie w miesiącu, nawet jeśli ma już przyznane to świadczenie.
- Czasami bliscy nie są świadomi tego obowiązku lub zapominają powiadomić ZUS o tym, że rodzic przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym przez ponad 2 tygodnie w miesiącu. W takich przypadkach Zakład nadal wypłaca dodatek pielęgnacyjny razem z emeryturą. Niestety, niedopełnienie tego obowiązku wiąże się z koniecznością zwrotu nienależnie pobranego świadczenia – dodaje rzeczniczka.
Zasiłek pielęgnacyjny albo dodatek pielęgnacyjny
Niektóre osoby otrzymują zasiłek pielęgnacyjny wypłacany przez gminę i składają wniosek o dodatek pielęgnacyjny w ZUS-ie. - Warto wiedzieć, że jeśli taka osoba jest uprawniona do zasiłku pielęgnacyjnego z gminy, składając wniosek o dodatek pielęgnacyjny, musi w formularzu EDP poinformować ZUS o tym, że złożyła wniosek o zasiłek pielęgnacyjny lub już go pobiera. W takim przypadku Zakład rozliczy ewentualne zdublowane wypłaty. Jeśli jednak wnioskodawca nie zaznaczy odpowiednich pól, powinien niezwłocznie powiadomić właściwy organ, który wypłaca zasiłek pielęgnacyjny. Należy pamiętać, że nie można pobierać dwóch świadczeń jednocześnie, a nienależnie pobrane środki będą musiały zostać zwrócone– przestrzega Krupicka.
źródło: ZUS